Kdy přezout na zimní pneumatiky?

Výrobci pneumatik doporučují obout zimní výbavu při poklesu teploty pod 7 °C. Podle dlouhodobých měření hydrometeorolo­gického ústavu klesá teplota pod +7 °C v období od začátku listopadu do konce března někdy až dubna. V této době bychom měli tedy mít přezuto na zimní pneumatiky. Letos nás však počasí zaskočilo se sněhovou nadílkou již v první polovině října a tak přesný termín se dá jen těžko určit.

Jaké výhody mají zimní pneumatiky?

  • směs gumy a siliky, ze které se vyrábí zimní pneumatiky, je mnohem měkčí než u letních a tak se při nízkých teplotách lépe přizpůsobuje danému povrchu vozovky
  • riziko nehody je v zimě 6 x vyšší, než je tomu v létě
  • rozdíl jízdních vlastností mezi zimní a letní gumou je obrovský hlavně na ušlapaném zledovatělém sněhu
  • brzdná dráha může být na zimních pneumatikách při určité rychlosti až o polovinu kratší, než na letních, což může hrát velkou roli, především pokud se snažíte dobrzdit před procházejícím člověkem, nebo vozidlem ve smyku.Důležitá není jen brzdná dráha, ale také schopnost vyhnout se překážce. Pokud na zimu nepřezujete a dostanete na letních gumách smyk, je auto už při sedmdesátce prakticky neovladatelné.

Brzdná dráha na sněhu z 50 km/h na 0 km/h:
zimní pneu: 35 m
letní pneu: 43 m

Brzdná dráha na ledu z 30 km/h na nulu:
zimní pneu: 57 m
letní pneu: 68 m


Důležitá je také hloubka dezénu. Není pravda, že zimní pneumatiky, které mají malou hloubku dezénu, jsou lepší než nové letní pneumatiky. Naopak. Zimní gumy by měly mít hloubku vzorku minimálně 4 mm a měly by být na všech čtyřech kolech.

Procentuální porovnání brzdné dráhy zimní pneu na zasněžené vozovce v závislosti na hloubce dezénu:
8 mm: 100 %
6 mm: 120 %
4 mm: 150 %
2 mm: 170 %

Jaké značky pneumatik koupit?

Všeobecně se dá říct, že pokud jezdíte ve městě, stačí Vám standardní pneumatiky značek jako je Barum, Matador, Uniroyal, Kleber, Sava a pokud se vydáte no vyšších nadmořských výšek (nad 400m) doporučují se pneumatiky vyšších značek jako je například Continental, GoodYear, Michelin, Pirelli či Bridgestone.
Vždy doporučujeme si před nákupem pneumatik zjistit výsledky testů zimních pneumatik a to i s ohledem na to, že dezény pneumatik obměňují výrobci každé dva až tři roky za nové.

Odpovídal David Pražák z Auto TOPRA s.r.o.

Článek je převzatý z webu www.zenavaute.cz.