Zimní lékárnička

Pohmožděniny, oděrky či zlomeniny nejsou jediná zdravotní rizika, která nás mohou na horách potkat. Můžete také slušně prochladnout a způsobit si nachlazení nebo zánět močového měchýře. Proto myslete na teplé, nepromokavé, ale zároveň prodyšné oblečení, které raději vrstvěte, což vás před promrznutím ochrání a nezapomeňte ani na sportovní teplé ponožky. Kalhoty si vyberte se zvýšeným pasem a kšandami, abyste chránila záda od prochladnutí. V každém případě si ale do lékárničky přidejte léky na nachlazení, rýmu, kašel, snížení horečky a na zánět močového měchýře a raději také na vaginální mykózy, které vám může způsobit zapaření, ale také změna stravy, ke které na zimní dovolené často dochází. Ve vaší horské lékárničce by neměl chybět ani krém proti mrazu s vysokým UV faktorem, protože ve vyšších nadmořských výškách jsme vystaveny vyšším dávkám nebezpečného ultrafialového záření. Na horách dochází i k vysušování pleti, a tak přibalte i hydratační krém, který dodá večer potřebnou vláhu „vyfoukané“ pokožce. Nezapomeňte ani na ochrannou tyčinku na rty a před sluncem, ale i mrazivým větrem musíte chránit dostatečně i oči kvalitními brýlemi – mějte dvoje – jedny na sjezdovku a druhé až si budete dávat drink na lehátku. A když už jsme u léků, tak si přibalte i něco na akutní průjem, zácpu, zažívací potíže – neříkejte, že si na horách nebudete dopřávat dobrých, ale ne tak úplně zdravých jídel! A v případě, že plánujete i nějakou tu oslavu, vezměte si léky proti kocovině. 

Pojištění

Je jasné, že i když budete mít skvělé a bezpečné vybavení, budete jezdit podle svých schopností a možností, nikdy nezabráníte tomu, abyste se nedostala do kolize s někým, kdo není tak zodpovědný jako vy. Proto si, než vyrazíte na hory, sjednejte úrazové pojištění pro případ trvalého poškození následkem úrazu kombinované s pojištěním denního odškodného při pracovní neschopnosti. Pro ty z vás, které se budou oddávat prašanovým orgiím mimo sjezdovky nebo si vyjdou na nějakou túru, se bude hodit pojištění Alpenverein. Pokud vyrážíte za zimními radovánkami do zahraničí, přidejte ještě cestovní pojištění.

První pomoc

Vyvrtnutý kotník

projevuje se otokem a intenzivní a nepříjemnou bolestí, někdy dokonce i krevním výronem. Co nejrychleji si na kotník přiložte led, ledovací sáčky nebo zmrazenou zeleninu (vždy přes ručník nebo nějakou látku, abyste si ještě nezpůsobila omrzliny!), abyste ledováním zmírnila bolest a otok. Po 20 minutách zafixujte kotník elastickým obinadlem. Nohu dejte do zvýšené polohy. Pak zraněnou nohu minimálně deset dní nezatěžujte a zkuste na ni nedošlapovat! Postižené místo také ošetřujte mastmi nebo gely, které zabrání vzniku zánětu. V případě, že bolest nezmírňuje ledování anebo se dokonce objevil rozsáhlý krevní výron, ihned vyhledejte lékaře.

Natažený sval

Přivodíte si ho především v případě, že zapomenete na rozcvičku. I zde vám pomůže led přiložený na bolavé místo a pak stáhnutí elastickým obvazem. Nebojte se sáhnout po lécích na bolest a postižené místo natírejte protizánětlivými mastmi a gely. Pokud nedojde k zmírnění bolesti do jednoho dne, vyhledejte lékaře. V každém případě si dopřejte několik dní klid.

Naražená žebra

Projevují se silnou bolestí, proto je záhodno vzít si léky na bolest a obvázat hrudník elastickým obvazem, aby se trochu znehybnil, protože žebra se pak lépe hojí a stažení zmírňuje také bolest. Dávejte si pozor v noci: spěte v polosedu!

Vyražený dech

Zde pomoc uplatníme u někoho jiného. Člověk s vyraženým dechem se samozřejmě nemůže nadechnout, má vyvalené oči, ale nemusíte se bát, že by se udusil, potíže odezní do zhruba jedné minuty. Ale i tak jde o velmi nepříjemnou situaci, a tak postiženého v první řadě uklidněte, masírujte mu přední stranu hrudníku (mezi žebry). Pokud se ale zraněný nenadechne do 4 minut a začne padat do bezvědomí, neváhejte a přistupte k umělému dýchání.

Krvácení z nosu

Předkloňte hlavu a na zhruba 10 minut stlačte obě nosní dírky těsně pod pevnou částí nosu. Nikdy se nesnažte zastavit krvácení tampony nebo kapesníčky a také se nikdy nezaklánějte, protože by vám krev mohla zatékat do úst a vyvolat dávivý efekt. Ústa nezavírejte, aby krev mohla vytékat. Minimálně dvě hodiny po zastavení krvácení nepijte teplé nápoje a buďte v klidu.