Někdy v průběhu léta jsme se s přítelem rozhodli vyrazit na populární Annapurna trek do Nepálu. S myšlenkou jsme si pohrávali až do chvíle, než jsme objevili schůdnou letenku od Thai airlines. Při pohledu na glóbus nabízí značně zvláštní trasu Mnichov – Bangkok – Kathmandu. Bylo rozhodnuto! Už jen dokoupit a popůjčovat vybavení, zařídit rychle očkování a mohlo se vyrazit...

Vybavení, které se vám bude hodit, a které se osvědčilo mně
Batoh (Gemma Expedition 55L)
Spací pytel (S+R Jurek Hilly – extrém – 21C)
Trekingové hole (Vipole Wilderness Antishock - uleví hlavně v náročnějších sestupech)
Čelovka, náhradní baterie
Multifunkční nůž
Sluneční brýle

Oblečení
Boty (Garmont Arvada, lehčí, spíše trekové boty s „povinnou“ vibram podrážkou)
Nepromokavé kalhoty (Pinguin)
Zimní, lyžařská nepromokavá bunda
Lehká šusťáková bunda
2 sady spodního multifunkčního prádla (Canard)
2 sady teplého spodního prádla (Canard, North Face)
2x teplé zimní trekingové ponožky, 2x středně teplé ponožky, několik párů slabých trekingových ponožek jako 1. vrstva (Moira)
rukavice, čepice, šátek

Léky
Vitamíny
Ercefuryl, Carbocit – střevní potíže
Diluran – diuretikum, horská nemoc
Summamed – velmi silná, širokospektrová antibiotika (jako poslední pomoc)
Framykoin, Voltaren, opalovací krém faktor min. 30
Dezinfekce Aquaventure

Očkování
Břišní tyfus
Hepatitida A, B

_____________­________________________­___

0. Den

Počáteční cestování neproběhlo bez komplikací a tak jsme rádi, že navzdory velkému zpoždění autobusu Student agency stíháme na poslední chvíli let v Mnichově. Se čtrnáctikilovým batohem a příručním zavazadlem se přes celé letiště neběží zrovna nejlépe. 

1. Den

Do nepálské metropole se dostáváme druhý den odpoledne, vítá nás velkým dusnem a zpočátku těžko snesitelným vedrem. Na letišti nefungují pásy pro zavazadla, tak s dalšími cestujícími doslova bojujeme o každý kus bagáže, která putuje z ruky do ruky přes půlku letištní haly. Díky doporučení a předešlé komunikaci nás naštěstí vyzvedává zaměstnanec a dokonce i manažer hotelu Tasi Dhargey Inn a za nezbytného troubení klaksonu se s námi statečně probíjí džunglí Kathmandu. Do večera se snažíme zařídit vše potřebné – dvě povolení do národního parku (placený ACAP permit a TIMS, který je naopak zdarma), směnu peněz, vnitrostátní letenku z Jomsonu do Pokhary a jízdenku na autobus do Beshishaharu, prvního bodu naší cesty.
Vzhledem k významnému náboženskému svátku Dasein jsou všechny jízdenky vyprodané. Po dlouhém a úporném smlouvání s cestovní kanceláří se domlouváme na najmutí auta a řidiče. Není to asi to nejlepší řešení a Jack Kerouack by z nás rozhodně radost neměl, ale další den v Kathmandu nás dost děsí. Večer trávíme na střeše našeho hotelu, kam se plánujeme vrátit za necelé tři týdny, popíjíme pivo Everest, z ulic zní staré rockové fláky Rolling Stones a Pink Floyd, a my naposledy upravujeme a vylaďujeme itinerář naší cesty.

2. den

V Tashi Dhargey Inn zanecháváme brzy ráno deposit, tedy zavazadlo s čistým oblečením a věcmi, které nebudeme potřebovat na treku a vyrážíme vstříc prvnímu dobrodružství. Jsme namačkáni v malém Mitshubishi a za zvuku klaksonu uháníme na několikahodinovou jízdu směr Beshisahar. Řidič má jednu ruku neustále na klaksonu, v druhé mobilní telefon a ještě stíhá komentovat dění okolo a ujišťovat nás, že je „very good driver“. Prodíráme se přes četné kolony autobusů, nákladních automobilů a jsme rádi, že se v Nepálu jezdí vlevo. Napravo jsou často srázy a zvlášť v prudkých serpentinách nevypadají moc přívětivě. Když vidíme už druhý autobus, který je značně pomačkaný vytahován zpoza srázu, není mi úplně příjemně po těle. Řidič to pohotově komentuje „hmmm, very bad driver“, ještě více sešlápne plyn a uhání v dnešním maximu 65 km/h. Okolo čtvrté dorážíme na konec silnice do Beshishaharu, dál už musíme jen po svých. Nasazujeme batohy a ještě za světla vyrážíme, konečně! Klima je tropické, velké vedro a hlavně vlhko. Po dvou hodinách se stmívá, tak se ubytováváme ve vesničce Khudi (800 m. n. m.). Vítá nás slečna z hotelu příznačně nazvaného Himallayan view hotel, a tak shazujeme bagáž v pokoji domku z hlíny a rákosu, ale jsme rádi i za něj a studenou sprchu.