... Jdeme co nejlehčeji oblečeni, ale i tak se potíme jak při finálních kilometrech maratónského běhu. Procházíme vesničkou Bhulbhule, kde nám kontrolují průkazku ACAP (Annapurna Conservation Area). Potkáváme tu i první americko-kanadské trekaře. Za tibetskou vesničkou Ngagi přecházíme velký most a poprvé bloudíme vinou cesty zničené sesuvem – končí jen v řece nebo v džungli. Vracíme se a nakonec cestu opět nacházíme. Vedro se stupňuje, pijeme litry vody. Stoupáme těžké výškové metry do vesničky Bahundanda (1270 m n. m.), kde padáme únavou a vedrem. Výhled na údolí a rýžové pole je překrásný, ale pro únavu vidím téměř rudě, tak si to tolik nevychutnávám. Když vidíme, jak v komoře restaurace porcuje kuchař na zemi maso a lednice zde slouží jako skladiště coca-coly pro žíznivé trekaře, dáváme si k obědu jen „bezpečnou“ suchou rýži a stávají se z nás na čas vegetariáni. Na gastronomické experimenty ještě není čas. Okolo čtvrté hodiny končíme mírně zničeni hned v prvním hotelu po cestě ve vesničce Gemme. Večeříme s kanadsko-americkým párem, nálada je i přes únavu výborná a my se těšíme na další ráno. Dnes to bylo ostré, ale dobré.

4. den

Z osazenstva hotelu vyrážíme jako poslední, ale plni elánu. Večer jsme šli spát kolem osmé a tak nás nezvyklá porce naspaných hodin osvěžila a nabila. První hodiny jdeme krásným údolím, a i když střídavě klesáme a stoupáme, jde se příjemně, protože jsme stále ve stínu. Potkáváme první karavany plně naložených oslů a koní, které se staly nedílnou součástí našeho cestování. Po desáté dopoledne se už do nás plně opírá slunce a náš postup se zpomaluje. Ve vesnici Chamche (1385 m n. m.) si dáváme pauzu, výborný čaj s másala kořením, doplňujeme a dezinfikujeme vodu. Přemýšlím, že doma jsem během dne tolik tekutin asi nikdy nevypila, ale pořád to nestačí. Za Chamche stoupáme do prudkých kopců, slunce je úmorné a jako soupeři nám přibyli naložení osli, kteří jdou pomalu, a v úzkých úsecích se jim prakticky nedá vyhnout. Odpoledne docházíme do městečka Tal, které jako by se vylouplo z Divokého západu. Dáváme si oběd a kupujeme vodu čištěnou ozónem, kterou na několika stanicích nabízí Nepálci vyškolení novozélandskou neziskovou organizací. Věříme její kvalitě, stejně jako naší dezinfekci, nic jiného nám ani nezbývá. Později potkáváme belgický pár, s nímž k večeru docházíme značně zdecimováni do malé vesničky Karte. Na závěr překonáváme asi sedmdesátimetrový visutý most, který mi připomněl, že závratě nejsou můj cup of tea. Večer rozebíráme s Belgičany strategii na příští den a pak se celou noc pokoušíme usnout. Celonoční štěkot místních psů nám však prakticky nedá spát.

5. den

Noc nestála za nic, ale čapáty s domácím medem a litry čaje nám po ránu částečně zvedají náladu. Až do vesnice Dharapani (1900 m n. m.) nás nezištně doprovází místní černý oříšek. Je to náš první a zároveň poslední průvodce a pomocník na cestě. Zesnulá nepálská ikona šerpa Tenzing Norgaiy tvrdil, že černý pes jako průvodce přináší štěstí, tak budeme doufat. Ve vesnici stavíme na dalším ACAP i vojenském checkpointu a potkáváme i první trekaře s najatými nosiči a průvodci. Později zjišťujeme, že je to naprosto běžné, ale náš záměr je jít sólo, dokud to jen půjde. Spíš než o finance jde o určitou hrdost a přístup k horám. Bez batohu a s nosičem by se nám šlo bezpochyby lépe, ale určitě bychom z dosažení cíle naší cesty neměli tak dobrý pocit. Odpoledne nás čeká náročný výstup do vesničky Thanchowk (2600 m n. m.). Při pauze na skromný oběd sestávající z placek a jablka se nám nabízí úchvatný pohled na zasněžený vrcholek osmitisícové Manaslu. Máme ještě trochu sil, tak překračujeme náš původní plán o půl hodiny a odpoledne docházíme do městečka Chame, plného turistů. Po nevídaném luxusu – teplé sprše – léčíme prvně se objevující puchýře, iontovým nápojem dopíjíme ztracené tekutiny a kocháme se výhledy na dva vrcholky Annapuren. Večer se už značně ochladilo, tak večeříme v jídelně hotelu a sledujeme spolu s nosiči jakýsi bolywoodský trhák. Nechybí tanec, zpěv a třeskuté bitky, dobro naštěstí vítězí. Velmi tvrdě spíme téměř dvanáct hodin, nádhera.

První díl si můžete přečíst ZDE.