Lezení na obtížnost

V semifinále žen na velmi těžké cestě, kterou netopovala žádná ze závodnic, jednoznačně zvítězila Korejka Woon Seon Shinová společně se Stéphanií Moreauovou, před Ruskou Annou Galljamovou a Italkou Angelikou Rainerovou. Naše Hrozová podala nervózní výkon, v lehčí počáteční ledové pasáži ztratila drahocenné sekundy a nakonec rozdílem jedné tisíciny bodu nepostoupila do finále, když jí vypršel časový limit a musela se spokojit s devátým místem. Celkové výsledky ovlinvila chyba rozhodčích, kteří místo diskvalifikace, která by podle pravidel měla nastat, nechali pokračovat v cestě Franzousku Stéphanii Moreau, když vynechala a necvakla jedno jištění. Pokud by postupovali podle pravidel, Moreauová by skončila ve druhé polovině startovního pole. Překvapením bylo, že do finále nepostoupila Belgičanka Chloé Grafiauxová, vítězka z Val Daone.

Ve finále žen pak ve vynikajícím výkonu pokračovala Korejka Shinová a nečekaně dobrým výkonem se jí přiblížila Ruska Anna Galljamová, která jen horším výsledkem ze semifinále skončila na druhém místě. Semifinálový výsledek rozhodl i o třetím a čtvrtém místě, šťastnější byla Italka Angelika Rainerová a svou hvězdnou hodinu si užila Ruska Naděžda Galljamová svým nejlepším letošním umístěním. Překvapením byl slabší výkon Francouzky Moreauové, která měla daleko k obvyklé suverenitě a výpadek Rusky Ljudmily Badaljanové. Té se nepodařilo ani přelézt do druhé sekce cesty a spadla ještě pod první čtvrtinou.

V soutěži mužů, která byla bez české účasti, dominoval Korejec Park Hee Yong, který v kvalifikaci překonal fenoména ledových závodů Markuse Bendlera. Do semifinále se podařilo postoupit i slovenskému závodníkovi Juraji Švingálovi. Semifinále bylo poznamenáno lapsem pořadatelů. Když odlezla zhruba polovina semifinalistů, ulomil se s jedním z nich chyt, ale protože pořadatelé však neměli stejný náhradní, použili jiný. Tím cestu ztížili natolik, že dotyčné místo již nikdo z následujících závodníků nepřelezl a semifinále bylo kvůli neregulérnosti zrušeno. Místo toho lezli všichni semifinalisté odpoledně finálovou cestu. Zde došlo k další chybě rozhodčích, kdy nechali Španěla lézt do zakázané zóny a místo diskvalifikace, která měla podle pravidel následovat, jej vrátili na správnou cestu a nechali pokračovat. V jiných závodech této sezóny byli závodníci za podobně prohřešky bez zaváhání diskvalifinováni. Tato chyba však výsledky, na rozdíl od finále žen, příliš neovlivnila. Poprvé v této sezóně ukrotil své nervy technicky vynikající Korejec Park Hee Yong, který stejně jako Rakušan Markus Bendler, startující za Rumunský horolezecký svaz, tečoval topový chyt a díky lepšímu výsledku v semifinále poprvé v této sezóně vyhrál.

Celý seriál Světového poháru v ledolezení/dry­toolingu na obtížnost ale přesto vyhrál Markus Bendler před Park Hee Yongem, třetí místo obsadil Rus Maxim Tomilov. Seriál SP žen v obtížnosti vyhrála překvapivě Ruska Anna Galljamova před Italkou Angelikou Rainerovou. Třetí místo darovali rumunští rozhodčí Francouzce Stéphanii Moreauové, když ji ušetřili diskvalifikace. Naše Hrozová si neudržela krásné třetí místo, na kterém byla před posledním závodem a spadla na místo páté.

Lezení na rychlost

Závody v ledolezení na rychlost jsou v poslední době ruskou záležitostí a nejinak tomu bylo v Busteni, když vyhráli Rusové Pavel Guljajev a Naděžda Šubina. Naše Hrozová obsadila v rychlosti celkem pěkné osmé místo, postoupila do finále a kvalifikovala se na nedělní Mistrovství Evropy v rychlolezení.

Mistrovství Evropy v rychlolezení

Mistrovství bylo opět poznamenáno organizačními zmatky, když ředitel závodu přesunul start o dvě hodiny oproti programu, ale kromě ruských závodníků to nedal nikomu vědět. V devět hodin mrzly pod závodní stěnou televizní štáby a Lucka Hrozová s Bulharkou Radkou Petkovou. V poledne se závod již bez televiních kamer rozběhl. Každý závodník měl pět pokusů a počítal se nejlepší dosažený čas. Zvítězil opět rychlostní fenomén Pavel Guljajev a mezi ženami Naděžda Galljamova. Naše Hrozová se lepšila s každým kolem a počáteční čas 30:11 nakonec zlepšila na 18:19 a obsadila pěkné sedmé místo.