Cecilie Skog a Ryan Waters přepsali dějiny. Zvládli první lyžařský přechod Antarkidy vlastní silou bez cizí podpory, tzv. „unsupported“ stylem. Na rozdíl od svých předchůdců nepoužili ani pomoci větrné energie prostřednictvím padáku ani tažných psů. Vyloučeno bylo i doplňování zásob. Vše potřebné si táhli na saních, které vážily na začátku cesty 135 kg. Nejnižší teploty se pohybovaly kolem – 45 ° C a občas je sužoval vítr o rychlosti 100 km/h. Mezi nulovou nadmořskou výškou v místě startu a cíle museli překonat řadu kopců, nejvyšším bodem byla kóta 3.200 m n.m. Na webu Explorersweb.com se píše: „Takový ryzí a drsný polární přechod byl uskutečněn pouze jedinkrát v historii, to když Norové Rune Gjeldnes a Torry Larsen přešli na lyžích Severní ledový oceán.“
Cecilie Skog se narodila v Ålesundu (sídle firmy Devold) a její smělé outdoorové podniky podporuje kromě Devoldu především značka Bergans. Je zajímavé, že expedice se odehrávala téměř přesně po sto letech od legendárního Amundsenova dobytí Jižního pólu v roce 1911. Přitom oba, Cecilie Skog i Amundsen, oblékali na své expedice vlněné termoprádlo Devold vyráběné v jejich vlasti.
Cecilie je jedinou ženou, která dosáhla i Severního a Jižního pólu, vylezla na Mount Everest a také na ostatní nejvyšší hory kontinentů (Seven Summits).
Mnohé z těchto výprav podnikla společně se svým manželem Rolfem Bae, který bohužel tragicky zahynul v srpnu 2008, při pokusu o výstup na nejtěžší horu světa K2.

Pokud vás podobné akce zajímají, vězte, že čeští dobrodruzi nezůstávají v klidu. Vašek Sůra a Pavel Blažek se právě pokoušejí přejít, rovněž vlastní silou bez cizí podpory, zamrzlé jezero Bajkal od severu k jihu.
Více informací na www.bergansbajkal2010.com.