Kam se tedy vypravit? Nabídka je široká. Ve většině alpských středisek se lyžuje skoro do konce dubna. Jistotou jsou ledovce, jen v blízkém Rakousku je jich osm. Ale i na jaře se vám může stát, že zatímco dole v údolí svítí slunce a lidé chodí v lehkých bundách, nahoře sněží a fouká.

Chcete zůstat doma? Není problém. V Česku zůstává sníh nejdéle na svazích Horních Míseček nad Špindlerovým Mlýnem, dlouho se lyžuje i na Pradědu, který bývá často udáván jako nejstudenější místo v Česku.

Jarní lyžování má své kouzlo. Lyžuje se déle, slunce zapadá mnohem později a apres-ski si vychutnáte venku na terásce.Rakouský Pitztal: údolí stvořené pro děti

Pitztalský ledovec společně s lyžařskými středisky Rifflsee a Hochzeiger je jednou z nejrozmanitějších a nejnáročnějších lyžařských ledovcových oblastí vůbec. Najdete tu sjezdovky všech stupňů obtížnosti. Všechny tři oblasti leží vysoko nad hranicí 2.000 metrů nad mořem, což zaručuje dostatek kvalitního přírodního prašanu.
Jde o 93 kilometrů sjezdovek, které obsluhuje 23 lanovek a vleků. Samotný Pitztalský ledovec s nadmořskou výškou 3.440 metrů je nejvýše položenou lyžařskou oblastí v Rakousku. I tady ovšem mají umělé zasněžování. Jde o novinku - ekologickou výrobu sněhu i při teplotě +4 °C. To prodlouží lyžařskou sezonu: trvá tady od září do poloviny května.
V Pitztalském údolí se zaměřili na rodinu: nabízejí tu bezplatný "Bambini-Freipass" pro děti do deseti let. Celodenní hlídání se nabízí už dětem od dvou let v dětské školce a pro 3 - 4leté v „Bambini-parku“. Pitztalské lyžařské školy zavedly jako první na světě povinnost nosit ochrannou přilbu. Tu zde malí lyžaři po dobu kurzu dostanou zdarma.
V Pitztalu najdeme sedm různých sáňkařských drah, dvě z nich s večerním osvětlením. Z Prahy je to 600 kilometrů. www.pitztal.com

Profil tratí: 2

Pitztalský ledovec není plnohodnotným alpským střediskem, ve srovnání s Českem si tu ale parádně zalyžujete.

Relaxace: 2

V Pitztalu najdeme také sedm různých sáňkařských drah, dvě z nich s večerním osvětlením. Další sportovní možnosti jsou například bruslení, metaná, túry s pochodněmi, jízda v saních tažených koňmi.

Adventure: 1

Ideální podmínky pro carving, komu to nestačí jsou tu také slušné terény na freeride. Spoustu běžeckých stop. Na Rifflsee vede pět kilometrů dlouhá trasa kolem přírodního jezera ve výšce 2.200 metrů nad mořem. Paralelně s běžeckými trasami vedou upravené zimní stezky pro pěší turistiku. Ledová arena na Pitztalském ledovci ve výšce 2800 m n.m. a 40 zamrzlých vodopádů vytváří výborné podmínky pro lezení v ledu.

Family: 1

Na děti tu opravdu myslí. Děti do deseti let v doprovodu rodičů lyžují zdarma. Spoustu penzionů se také řadí do kategorie „family friendly“.


Svatý Mořic ve Švýcarsku: slevy pro rodiny s dětmi

Svatý Mořic má pověst luxusního střediska, které si oblíbili boháči a celebrity. Rezort nabízející lyžování na 350 kilometrech sjezdovek se ale snaží přitáhnout také děti. A čím větší rodina, tím je to výhodnější. Když si rodiče koupí pětidenní (i delší) skipas, první dítě lyžuje za dětský nebo juniorský tarif. Druhé dítě má 30procentní slevu z juniorského tarifu. Třetí ratolest jezdí dokonce zadarmo.
Nejenom děti ale ocení první vertikální minerální lázně ve Švýcarsku Mineralbad & Spa v Samedanu, což je novinka této sezony. Jako labyrintem hor se prochází světem nejrůznějších vodních a parních koupelí. Lázně zabírají celá tři patra lázeňské budovy, až po podkrovní podlaží s venkovním bazénem.
Kterou trať ve Svatém Mořici nevynechat? Třeba Corviglii, kde se jely olympijské disciplíny. Doprava: Je to z Prahy sedm hodin jízdy (733 km).
www.mineralbad-samedan.ch
www.engadin.stmoritz.ch

Profil tratí: 1

Výborné tratě pro každého. Od začátečníka až po profesionály, jezdí se tu Světový pohár.

Relaxace: 1

Minerální lázně ve Švýcarsku Mineralbad & Spa v Samedanu stojí za návštěvu. Tratě pro chůzi na sněžnicích, možnost vyzkoušet curling.

Adventure: 1

Docela dobré podmínky pro freeride. Pro běžkaře je tu na 80 kilometrů upravených tratí. Nechybí bobová dráha, ani slézání zmrzlých vodopádů.

Family: 2

Velký výběr hotelů zaměřených na rodiny s dětmi. Rodinné slevy při nákupu permanentek. Dětské školičky, dětské parky.
Italský Seiser Alm/Alpe di Siusi: lyžování se sluncem v zádech

Tohle středisko nabízí 60 kilometrů prosluněných tratí a lyžuje se zde až do půlky dubna.
Skvělé počasí, dostatek sněhu i slunce a příjemné ceny dělají z italské provincie Jižní Tyrolsko skvělé místo pro rodinnou dovolenou. Středisko patří do největší lyžařské sítě sjezdovek na světě Dolomiti Superski. Ta přichází s výhodnou nabídkou pro rodiny s dětmi. Ratolesti do osmi let mají od 20. března do 9. dubna 2010 ubytování i skipas zdarma, děti do 12 let platí poloviční ceny, pokud si ubytování a skipas koupí i rodiče. Děti mají navíc slevy při zapůjčení lyžařského vybavení nebo při využití lyžařské školy.
Co tu ještě s dětmi podniknout? Udělejte si výlet do střediska Karersee – Carezza a vyzkoušejte zde lyžařskou túru krále Laurina. Jde o dobrodružnou pohádkovou trasu pro děti od 5 do 14 let. Ta bude pro děti nezapomenutelným zážitkem. Trasu si mohou děti projet každé úterý (do 6. dubna 2010) pod vedením zkušeného instruktora, který je zavede do světa pohádek a legend. Atrakce stojí deset eur, rezervace den předem je nutná. www.seiseralm.it

Profil tratí: 1

Tady si to užije lyžař začátečník i pokročilý.

Relaxace: 2

Výborné tratě pro zimní vycházky i chůzi na sněžnicích (například z Castelrotto ke zmrzlým vodopádům Rio Fredo). Sáňkařské dráhy, nejdelší měří 4,7 kilometru.

Adventure: 2

Dobré skialpinistické terény, třešničkou na dortu je výstup na 3000 metrů vysoký Plattkofel.

Family: 1

Výběr hotelů zaměřených na rodiny s dětmi. Od 20.03.2010 do 11.04.2010 lyžují děti zdarma. Slevy na zapůjčení lyžařského vybavení. Dětské školičky, dětské parky.

Špindlerův Mlýn: české top středisko

Kam se vydat, pokud chcete zůstat v Česku? Do Špindlerova Mlýna. Zdobí ho několik „nej“. Je největší, nejznámější, nejmodernější, ale také nejdražší. „Špindl“ nabízí nejméně do půlky dubna opravdu dobré lyžování. Čeká vás tady 25 kilometrů sjezdovek, které obsluhují čtyři lanové dráhy a jedenáct vleků. Jejich nevýhodou je, že nejsou navzájem propojené, tak jak to bývá v alpských areálech. Na všechny vleky platí jednotný skipas.
Špindlerův Mlýn se skládá ze dvou větších areálů. Ti ambicióznější lyžaři si zřejmě zvolí areál Svatý Petr, který má i dvě sjezdovky s parametry tratě pro mezinárodní a evropské závody. Je to 1950 metrů dlouhá červená sjezdovka a 550metrová černá. Ze Svatého Petra se dá přejíždět na Hromovku, kterou tvoří dvě sjezdovky.
Druhým střediskem je Medvědín a Horní Mísečky, kde často v Česku začíná a končí lyžařská sezona. Jedná se především o červené (středně těžké) sjezdovky. Jde o spíše lehčí terény, kam míří rodiny s dětmi. Najdete tady i snowpark. Další informace: www.skiarealspindl.cz

Profil tratí: 3

Jednoduché modré sjezdovky i ostrý Stoh – v Krkonoších je pro každého něco.

Relaxace: 2

Termální bazén ve Špindlu patří k tomu lepšímu.

Adventure: 1

Ti, kteří se budou na vysoustuhovaných trasách nudit, Krkonoše nezklamou. Dá se tu podniknout slušné back country, jen běžeckých tras je tu na 100 kilometrů. Možnost paraglidingu. Lze tu vyzkoušet i zip line, lanovou skluzavku přes přehradní hráz Labská.

Family: 2

Děti se zde mohou vyblbnout i na bobové dráze či menších svazích s lanovkami.

Rakouský Hintertux: ledovec pro náročnější

Rakouský Hintertux nabízí lyžování na 86 kilometrech sjezdovek, jedná se o jediný rakouský rezort s celoročním provozem. A také s jediným celoročně otevřeným snowparkem v Evropě pojmenovaným Betterpark Hintertux. Lyžuje se tu na osmnácti kilometrech tratí, na ně navazuje dalších asi 600 kilometrů v Zillertalském údolí. Vleky jezdí do nadmořské výšky 3250 metrů, kde je vyhlídková terasa.
Hintertux získal nedávno ocenění od týmu Skiresort International Service jako „nejlepší lyžařská ledovcová oblast na světě“. Má příjemný švih a s lehkým srdcem ho lze přirovnat k „plnohodnotnému“ alpskému středisku. „Nejsou to ale ani žádné extra prudké sjezdovky. Moje dcera sem začala jezdit, když jí byly čtyři roky,“ říká Silva Poslušná. Většina sjezdovek má červenou barvu, od prosince do dubna můžete navíc lyžování na ledovci kombinovat s ohromnou sítí sjezdovek v údolí Zillertal.
Letošní novinkou je lyžařská show Fire on SNOW (oheň na sněhu), která se koná každé pondělí ve 21.15 hodin v aréně Hinteranger v Tux-Lanersbachu. Můžete tu také odhalit nitro ledovce. Obrovská ledovcová trhlina - Natur Eis Palast – byla otevřena v roce 2008 a vstup do ní leží 200 metrů od nejvyššího bodu na Hintertuxském ledovci. Dovnitř se dostanete jen s průvodcem.
Z Prahy je to 557 kilometrů (pět a půl hodiny jízdy). www.tux.at

Profil tratí: 1

Výborný. Tux získal nedávno ocenění „nejlepší ledovcová lyžařská oblast na světě“.

Relaxace: 2

Panoramatická terasa ve výšce 3250 metrů. Ledovcový palác přímo na ledovci, dostanete se tam lanovkou. Nedaleko leží i jeskyně Spannagelhohle, nejvýše položená přístupná jeskyně v Evropě.

Adventure: 2

Túry po ledovci s průvodcem, back-country, freering, snowpark.

Family: 2

Penziony zaměřené na rodiny s dětmi, pěkné modré sjezdovky, snowpark, lyžařské školy.