Nevím jak vy, ale já nikdy neřešila správný posed na kole. Prostě jsem sedla a šlapala. Jestli mě po delší jízdě bolela záda nebo zadek, jsem brala jako součást cyklistiky. Nikdy mě vlastně ani nenapadlo, že by vinou mohla být příliš široká řídítka, špatné sedlo nebo boty. Protože se trochu zajímám o to, co je nového ve světě cyklistiky, jaké novinky a lákadla nám cyklistické firmy připravují, narazila jsem na téma individuálního nastavení posedu na kole nebo tzv. rámy na míru a musím přiznat, že mě překvapilo, jaká „věda“ to vlastně je. Zkrátka je to věc dost zajímavá na to, aby stálo za to se o tyto poznatky podělit. Možná se ptáte proč z toho dělat „vědu“, proč si nevybrat kolo, které nám padne do oka a hotovo. Ale vzpomeňte si, kdy vás třeba na kole bolelo za krkem a přitom možná stačilo jen změnit výšku řídítek…ale pěkně popořadě. Tak jednoduché to zase není.

Existuje několik metod nebo systémů zabývajících se nastavováním správného posedu na kole – Bikefitting (www.bikefitting.com), Body Scanning CRM (www.bodyscanningcrm.com), Bike fit system (www.bikefit.com), přímo v Čechách takové služby, pokud vím, nabízí Duratec (www.duratec.cz) a Specialized (www.specialized.cz). Většina těchto systémů vychází z vašich proporcí, zadáte míry některých vašich tělesných partií a odborník vám podle nich nastaví bicykl. Nastavení vašeho kola tak, abyste na něm seděly co nejpohodlněji a nejlépe v takzvané „neutrální“ pozici. To znamená, abyste seděly tak, že vydáváte sílu z celého těla vyváženě a účinně. Neutrální pozici docílíte správným nastavením výšky a tvaru sedla, výšky řídítek, délky představce, vzájemné polohy pedálu a boty. Asi nejpropracovanější metodu v podobě BG FIT technologie (Body geometry fit) používá firma Specialized. Jde o komplexní systém odborného vyšetření s posouzením ohebnosti a dalších fyzických vlastností cyklist(k)y, např. stavba chodidla, pozice kolen, rozpětí ramen, tvar páteře, flexe boků, délka končetin a podobně. Každý člověk je zkrátka jiný a je tudíž nutné určité detaily doladit na míru. Po nastavení výše uvedenými metodami byste se měly na kole cítit ještě pohodlněji, vydržet na kole delší dobu, vaše tělo se lépe přizpůsobí měnícímu se terénu, možná pojedete i rychleji. Samozřejmě se nelze spoléhat jen na čísla, ale je důležité, aby vám takto nastavené kolo opravdu vyhovovalo a cítili jste se pohodlně.

Pořád je to ale jen teorie. Mě samotnou však pomyšlení na ještě lepší ježdění opravdu nadchlo, rozhodla jsem se, že toto nastavení podstoupím a vyzkouším na vlastní kůži. O tom už ale v dalším článku (až to budu mít za sebou).
Jak takové vyšetření a nastavení kola skutečně probíhá? Pocítím znatelně rozdíl v pohodlí a výkonnosti? Je vhodné pro všechny druhy kol a všechny druhy cyklistek nebo se hodí jen pro závodnice a špičkové jezdkyně? Sledujte Wild-cat.cz a dozvíte se víc!

A pokud jste náhodou některou z uvedených služeb využily, podělte se s námi v diskuzi o své zkušenosti.