Snad každé bruslařce, která tomuto sportu podlehne, nedají závodní ambice spát. Delší dobu to ve vás hlodá, až si nakonec řeknete: „Proč to nezkusit?“ Dřete na sobě, trénujete, a pak nastane „den D“ – den vašich prvních závodů. Samozřejmě, jste nervózní z toho, zda to ujedete, zda si v té rychlosti nezpřelámete celé tělo, zda dojedete do cíle ve stanoveném limitu, který jste si samy pro sebe stanovily, a jestli překonáte samy sebe. A není snad nic lepšího, než ty úžasné pocity z dobře odjetého závodu. A i když se můžete poprvé cítit úplně vyřízeně, protože jste jely na maximum a vydaly ze sebe všechno, co šlo, tak i když si řeknete, že vám to stačilo, nakonec si uvědomíte, že vám to nestačilo ani trochu a začnete na sobě pracovat víc a víc. Na každém dalším závodě se budete snažit, aby byl váš čas lepší a lepší.

Přes zimu začnete trpět, protože byste raději vyrazily na brusle či rovnou na závody a potkaly známé tváře ostatních bruslařů, kteří jsou stejnými nadšenci jako vy. A na závody se těšíte především kvůli onomu dobrodružství a optimisticky naladěným lidem, kterých je zde plno.

A kam se vydat na takové závody? Známý je „seriál“ Nestlé LifeInLine Tour. Jde o závody pořádané ve větších městech po téměř celé republice, a aby to nebyl takový stereotyp, tak můžete zavítat i k našim sousedům na Slovensko. Letos můžete objet tyto závody, například v Hradci Králové, Praze, Ostravě, Brně, Opavě, v Popradu, Plzni či v Pardubicích. Přátelská atmosféra panuje rovněž na závodech v Otrokovicích zvaných „Otrokovický Inline pohár“. Tato trať se jede na oválu v uzavřeném sportovním areálu. Na Mistrovství ČR v inline maratónu 2010 se můžete přihlásit do Brna na 6. ročník BRNO INLINE GRAND PRIX 2010. A pokud chcete zažít nezapomenutelný zážitek, tak si nesmíte nechat ujít vytrvalostní závod družstev na známém automobilovém závodišti v Le Mans ve Francii.

A jaký byl můj zážitek z prvních závodů? Určitě nezapomenutelný. Jela jsem ho přibližně před rokem v Přerově a jmenoval se „Kabelovka In-line Cup 2009“. Zpočátku jsem byla trochu nervózní – taková mírná nervozita, jakou mají sportovci před „každým“ závodem. Ovšem trať byla plná známých tváří a přátel, takže to ze mě brzy „spadlo“. Před závodem jsem si několikrát desetikilometrovou trasu projela, a pak to přišlo. Snažila jsem se jet naplno, ale když na to s odstupem času vzpomínám, tak jsem jela spíš opatrně. Navíc jsem udělala zásadní chybu a brusle si den před závodem, kdy jsem zmokla, nevyčistila, takže to mě také trochu zpomalilo. Jediné, co bych tomuto závodu vytkla, byl „koberec“ na konci tratě, přes který jste museli přejet kvůli měření rychlosti a vůbec výsledkům. Děti na tom popadaly, nemluvě i o těch zdatnějších bruslařích. Osobně mě to zpomalovalo a měla jsem co dělat, abych se na tom „nezabila“. Naštěstí jsem to ustála, ale docela mě to zklamalo. A pocity po závodě? Ty byly úžasné a mrzelo mě, že je konec. Takže jsem se ještě ten den vydala s přáteli na projížďku na brusle.

Po té přicházel jeden závod za druhým a já si to plně užívala. Především závody v Otrokovicích na oválu byly skvělé. Všude panovala optimistická přátelská atmosféra. Na konci sezóny jsem jela závod ze „seriálu“ Nestlé LifeInLine tour v Opavě. Byla jsem unešená, kolik tam bylo lidí a navíc tam byla skvělá trať. Celkově to byl nezapomenutelný zážitek. Den před tím jsem se zúčastnila i projížďky městem, které se konají po více městech. A nakonec jsem to završila závodem opět v Otrokovicích.

Závodů je samozřejmě celá řada, to byla jen zmínka o těch nejznámějších. Můžete si vybrat velmi z pestré nabídky a taky se „nadopovat“ nezapomenutelnými zážitky.