Na nejvyšší horu po českých stopách

Nejvyšší vrchol Jižního Tyrolska je „král“ Ortler (Ortles) v údolí Vinschgau (Val Venosta). Měří 3 905 m a je zároveň nejvyšší horou Východních Alp. Oblíbeným výchozím bodem túr na Ortler je chata Payerhütte, umístěná na skalním ostrohu ostrém jako břitva. Chata byla postavena pražskou sekcí alpského spolku a pojmenována po teplickém rodákovi, polárníku Payerovi. Výstup na Ortler je jedním z podniků, kam se důrazně doporučuje vyrazit s horským vůdcem (pohyb po ledovci!) – nahoru vede buď normální cesta nebo náročnější tzv. Meranerweg. Horští vůdci se postarají nejen o vaše bezpečí, ale ukáží vám i nejkrásnější místa té které oblasti.
Více info o horských vůdcích naleznete na www.bergfuehrer-suedtirol.it.

Chata nad ledovcem

Vysoko nad mraky stojí nejvýše položená chata Jižního Tyrolska – chata Becherhaus (Rifugio Bicchiere, www.becherhaus.com) v údolí Ridnauntal (Val di Ridanna). Nachází se na skalním výběžku ve výšce 3 195 m. Před 130 lety se na stavbě chaty podílela stovka nadšenců a původně byla pojmenována po rakouské císařovně Kaiserin-Elisabeth-Schutzhaus.

Na unavené turisty čeká téměř 100 horských chat v nadmořské výšce od 1 700 do 3 200 metrů. Většina z nich byla postavena již na přelomu minulého století německými, rakouskými nebo italskými alpskými spolky. V posledních desetiletích dochází k jejich nákladným rekonstrukcím. Poskytují ubytování a stravu horolezcům a jsou důležitými místy pro horské záchranáře. O údržbu se dnes stará nejčastěji Alpský spolek Jižního Tyrolska (AVS = Alpenverein Südtirol) nebo Club Alpino Italiano (CAI), ale i soukromí vlastníci.

Nejkrásnější panoramatická trasa

Jednou z nejkrásnějších turistických tras v celém alpském regionu je vysokohorská hřebenová túra nad Meranem – Meraner Höhenweg (Alta Via di Merano). Na této hřebenové túře, vinoucí se v délce 110 km nedotčenou až panenskou krajinou, je pouze několik strmých stoupání. Trasa poskytuje nádherné výhledy dolů do údolí Passeiertal (Val Passiria), na městečko Meran (Merano), daleké rozhledy přes Sarntalské, Stubaiské a Ötztalské Alpy. V krásném počasí se i masivy Brenty a Ortleru zdají být téměř na dosah.

Zavlažovací kanály

Zajímavostí Jižního Tyrolska jsou kanály, tzv. Waale. Jsou to lidmi vytvořené zavlažovací kanály, které přivádějí vodu z hor do suchých niv. Kolem těchto kanálů byly kvůli jejich výstavbě a údržbě vybudovány úzké pěšinky (Waalwege). V současnosti již kanály Waale většinou neslouží k zavlažování, ale stezky kolem nich se staly využívanými turistickými cestami.

Naturonda – letem světem Dolomity

Naturonda je turistická trasa v údolí Gröden (Val Gardena) na úpatí dolomitského masivu Langkofel (Sassolungo). Dřevěné značení vás ve dvou variantách obtížnosti (méně náročnou zvládnete i s kočárkem) provede přírodní scenérií Dolomit, a v rámci náročnějšího stupně, také proslulým Skalním městem.
Výchozím bodem okružní trasy je horský průsmyk Sellajoch (Passo Sella).Takřka na půli cesty natrefíte na horskou chatu Emilio Comici (2 154 m), vyhlášenou rybími specialitami a považovanou v tomto za jednu z nejlepších v Alpách. Zasloužený odpočinek načerpáte na slunečné terase nebo se můžete natáhnout přímo do trávy v okolí chaty. Procházka po trase Naturondy trvá zhruba 40 minut. Tedy – měla by... Většinou se ale neubráníte pokušení zastavit se a obdivovat úchvatnou vysokohorskou přírodu – vrcholky masivu Sella, Geislerspitzen (Odle) či třpytivě bílý ledovec Marmolada.
Trasa je vybavena informačními tabulemi s mnoha zajímavostmi ze života místní fauny. Potkat tu můžete třeba sviště, polární zajíce, kamzíky, orly zlaté nebo lišky.

Více informací o turistice v Jižním Tyrolsku hledejte na www.suedtirol.info/turistika.