Messner začínal s horolezením v horském údolí Villnöss (it. Val di Funes) s jedinečnými dolomitskými horolezeckými terény. Kammerlander pochází z údolí Ahrntal (it. Valle Aurina), kde založil a vede horolezeckou školu. V regionu působí jako horský vůdce i slavný jihotyrolský horolezec Christoph Hainz, člen SALEWA alpine Xtream Teamu, který mimo jiné zdolal severní stěnu Eigeru za 4,5 hodiny. Hainz provádí především ty zájemce, které láká adrenalin.


Reinhold Messner

Zkušení lezci naleznou v Dolomitech nepřeberné množství lezeckých možností. Bledé skalní stěny, které vznikly před milióny lety z korálových útesů pravěkého moře, tvoří roztodivné skalní tvary tyčící se až do nebe. Z legendárních jsou těmi „nej“ vrcholy Drei Zinnen (Tre Cime) v Hochpustertalu (Alta Pusteria) nebo špičaté skály masivu Rosengarten (Catinaccio).

Jednodušší a přístupnější formou lezení jsou zajištěné cesty, tzv. via ferraty. Jedna z nejpěknějších, zajištěná cesta Oskar Schuster-Klettersteig v Dolomitech, vás zavede na vrchol 2 964 metrů vysoké hory Plattkofel (Sasso Piatto). Převýšení 800 výškových metrů sice vyžaduje dobrou fyzickou kondici, ovšem vrchol vás odmění jednou z nejkrásnějších panoramatických vyhlídek v Dolomitech.