Já osobně brzdím dvěma prsty, přijde mi to jistější. Po shlédnutí Kurtova videa jsem zkoušela brzdit jen ukazováčkem. Po chvilce jsem si na to zvykla, dokonce jsem měla v terénu pocit, že pokud brzdím jen jedním prstem, je brždění plynulejší a jemnější. Jedinou nevýhodou bylo, že po několika hodinovém ježdění a brždění jsem už neměla v prstu sílu.

Brzdění přizpůsobujeme změnám terénu. Pokud jedete po rovině, používáte víc přední brzdu, Kurt doporučuje poměr 70 % přední a 30 % zadní brzdu. Ve sjezdu posouváme těžiště vzad (míra posunutí závisí na sklonu terénu). Základní postoj na MTB jsme už probírali v minulém videu. Tím, jak zatížíme zadní část kola, začne být důležitější zadní brzda. To samé platí na kluzkých površích, na kterých hrozí podklouznutí předního kola, přední brzdu je třeba používat opatrně.

Brždění je prostě věda a je potřeba trénovat. V některých případech je ale dobré brzdit méně nebo dokonce vůbec. Často se stane, že vás při jízdě v terénu překvapí nějaká překážka, typickým příkladem mohou být mokré kořeny. První, co uděláme je, že se lekneme nečekaného a přibrzdíme bez ohledu na okolnosti. V některých případech je však bezpečnější brzdit minimálně nebo vůbec a počkat se zpomalením až za překážku do místa, kde jsou na zpomalení vhodnější podmínky. Zkrátka je důležité nejen jak brzdit, ale také kdy, respektive kde.