CYKLISTICKÉ DESATERO ANEB MĚLA BYSTE VĚDĚT

1)
Dříve, než se vydáte na výlet, udělejte si jasno, co vás čeká. Tedy jak dlouhá vaše túra bude, protože s tím souvisí obsah cyklistického batůžku.

2)
Nepodceňte oblečení, raději si vezměte nějaký ten svršek navíc, např. vestičku, funkční triko s dlouhým rukávem. Čím delší váš pobyt na kole bude, tím větší rezervu byste v oblečení měla mít.

3)
Nespoléhejte na občerstvení, restaurace po cestě, mohou mít zavřeno a hlad je špatný kamarád. Raději přibalte műsli tyčinku, tatranku i pití.

4)
Zkontrolujte stav svého kola. Ucházející duše, starý řetěz, nefunkční brzdy by vás na výletě mohly nepříjemně překvapit.

5)
Buďte na své kolo hodná a dopřejte mu před vyjetím základní údržbu, např. namažte řetěz, protože kdo nemaže, ten nejede.

6)
Bezpečnost je na kole velmi důležitá, nezapomínejte proto na ochranné doplňky: přilbu, světlo, reflexní prvky na oblečení atd.

7)
Věnujte pozornost výběru sedla, kupte si dámské. Je uzpůsobeno ženské anatomii. Špatně vybrané sedlo může při jízdě způsobovat nepříjemnou bolest a gynekologické problémy.

8)
Nevěřte pomluvám o cyklistických výstelkách a lapačích bakterií. Antibakteriální a anatomicky tvarovaná vložka vám zajistí příjemný posez.

9)
Chraňte si oči. mušky ani nečistota nejsou ničím příjemným. Dnes si můžete vybrat ze široké škály brýlí. Většina značek výborně sedí, netlačí a je v balení s výměnnými skly.

10)
Buďte připravena, přibalte si s sebou kapesní nářadí na kolo a pumpičku. Nevíte, kdy se vám může hodit, případně můžete pomoci kamarádce.


NEJEN ŽIVOTNÍ STYL

Faktem je, že pro některé z nás aktivních žen, slečen se stala cyklistika, respektive jízda na silničním či bikovém kole, víc než sportovní aktivitou. Nelze přehlédnout, že se tento sport těší stále vyšší popularitě a mnohem více žen podléhá jeho svodům. Důvodů proč je jistě mnoho, jedním z nich je možná skutečnost, že od přírody máme potřebu se toulat krajinou, cyklistika nám to umožňuje, a navíc nám dodává pocit volnosti. Podle slov většiny z nás si na kole skvěle vyčistíme hlavu, získáme potřebné endorfíny a užijeme zábavu ve společnosti přátel.MÁTE TO TAKÉ TAK…

Některé ženy vyhledávají jízdu na kole, ne všechny však k této aktivitě přistupují stejně. Podívejme se nyní na cyklistiku různými pohledy a přibližme si některé přístupy žen cyklistek.

ŽENA – SPORTOVNÍ JEZDKYNĚ

Možná patříte do skupiny žen, které když se pro něco nadchnou, jdou do toho po hlavě. Třeba se vaší láskou stala jízda na kole a vy jste tomuto cyklistickému mámení propadla natolik, že jste k pohodovým víkendovým výletům připojila i tréninkové vyjížďky v obtížném terénu a vyzkoušela náročnou rychlou jízdu, jež přináší radost a uspokojení. Možná vás současně zlákalo i kouzlo silniční cyklistiky, díky které vaše nohy získávají potřebnou sílu. Pak došlo i na výbavu: své staré kolo, zděděné po příteli, na kterém jste seděla s nepohodlně nataženým trupem a se sedlovkou zasunutou na maximum v rámu, jste umístila do sklepa. Začala jste hledat sportovně orientované modely s geometrií určenou pro ženy, a pořídila si tzv. pěkný stroj.

JAK JI POZNÁTE...

I NA VOLNOČASOVÉM OBLEČENÍ VIDÍTE, ŽE SLEČNA RÁDA JEZDÍ NA KOLE (TRIČKO – FOX, MIKINA – SCOTT)

JDE PO ULICI A OTOČÍ SE ZA SKORO KAŽDÝM CYKLISTOUŽENA – HOBBY JEZDKYNĚ

Možná jste si jednou řekla, že to takhle dál nejde. Vzpomněla jste si na Deník Bridget Jonesové a dospěla k závěru, že už nechcete nosit velikost číslo L, XL, propadat depresím a případně si najít pořádného muže. Rozhodla jste se začít se sebou něco dělat, udržovat a zvyšovat svou fyzickou kondici, kvůli redukci váhy a hlavně pro dobrý pocit.
Váhala jste, jaký sport vybrat, zda běhání, plavání, in-line brusle nebo jízdu na kole. Dospěla jste k závěru, že ať vyberete cokoliv, pravdou zůstává, že pohyb odbourává stres, zlepšuje spánek a pomáhá snižovat hmotnost. Prostě vás dostane do formy fyzické i psychické. Začala jste navštěvovat hodiny spinningu. Dala šanci i jízdě na kole, které jste si oblíbila a získala i nové přátele. Svou starou plečku jste vyměnila za krásného nového bika. Kolo se stalo vaším kamarádem, cítíte se na něm přirozeně, poznáváte spoustu krásných míst a pociťujete euforii z pohybu ve volné přírodě.

JAK JI POZNÁTE...

I V ŠATNÍKU TÉTO ŽENY NALEZNETE SPORTOVNÍ OBLEČENÍ OD CYKLISTICKÝCH ZNAČEK

ALE KLIDNĚ SE 14 DNÍ BEZ KOLA OBEJDE A DOPŘEJE SI NAPŘ. VÝLET S PŘÁTELI
PRO LEPŠÍ ORIENTACI

Neradi bychom vás nudili otřepanými informacemi, ale vaše myšlenky jistě zabloudí k výběru kola – biku, silničky, trekingového kola či citybiku. Víte, jaké vybrat a proč? Vždyť na trhu je tolik modelů a značek. Mnoho různých názvů – kdo se v tom má orientovat. Jsme tu od toho, abychom vám při tom pomohli.

1) SILNIČNÍ KOLO

Pokud jezdíte především po silnici, máte ráda pěknou krajinu s klikatící se cestou, na které kilometry ubíhají skoro samy, a jste vyznavačkou rychlosti, doporučujeme vám silniční kolo. Umožní vám svižnou, sportovní jízdu.
Úzké pneumatiky nebo galusky, spíše těžší převody, sportovní geometrie a tzv. berany – to jsou jeho typické prvky.
PRO: RYCHLOST, NÍZKÁ HMOTNOST
PROTI: NEVHODNÉ NA NEZPEVNĚNÉ CESTY, HROZÍ PRORAŽENÍ DUŠE

2) HORSKÉ KOLO

Lákají vás naopak lesní pěšinky, chcete uniknout víru velkoměsta a projíždět se loukou, polem? Sáhněte po horském kole, tzv. biku. Můžete si vybrat hardtail (kolo s pevným rámem) nebo full (kolo s odpružením vpředu i vzadu).
Vyznačuje se širokými pneumatikami s hrubším vzorkem, lehkými převody a rovnými řídítky. Na silnici budete sice pomalejší, ale v terénu si jízdu užijete. Zaleží jen na vaší chuti, jaká dobrodružství chcete podnikat.
PRO: MŮŽETE SE VYDAT KAMKOLI
PROTI: VYŠŠÍ VÁHA, NA SILNICI JE KOLO RELATIVNĚ POMALÉ

3) TREKINGOVÉ KOLO

Nevíte, pro co se rozhodnout, máte ráda klid lesní cestičky, ale i pěknou silnici? Trekingová nebo chcete-li treková kola (z anglického trek – dlouhá cesta) jsou pro univerzální jízdu přímo stvořená. Geometrie rámů umožňuje pestrou jízdu. Převody jsou lehčí, většinou obdobné jako na kolech horských, řídítka rovná.
PRO: UNIVERZÁLNÍ POUŽITÍ, VHODNÉ NA CYKLOTURISTIKU
PROTI: NEVHODNÉ DO OBTÍŽNÉHO TERÉNU

4) CITYBIKE

Jak napovídá název – prostě městské kolo, které se podstatným způsobem liší od výše uvedených. Je uzpůsobené pro pohodlnou jízdu v městských ulicích, pro snadné vystupování a nastupování. Chcete-li se tedy po městě pohybovat stylově a přitom civilně oblečena, sáhněte po citybiku.
PRO: KOMFORT, STYL
PROTI: OMEZENÉ POUŽITÍ


NENÍ DŮLEŽITÉ VYHRÁT…

Člověk nemusí být drtičem kilometrů, zážitek z pěkné vyjížďky si může vychutnat každý. Získá tak příjemný, ničím nenahraditelný pocit. Někdy sice i ty z nás, které si život bez kola nedokázaly představit, svůj přístup změnily, je to ale škoda. Většinou pak lomí rukama nad přibranými kilogramy, ochablou postavou a zároveň naříkají, že na sportování, jež by jim pomohlo, nenajdou čas. To je ovšem nesmysl, vždyť „kolařina“ je sport, který se dá provozovat takřka v každém věku i životním období.