Pět kilometrů plavání, dvacet kilometrů jízda kajakem, sto kilometrů na kole a jedenadvacet kilometrů běh. Tak vypadá závod v kvadriatlonu, triatlon je v podstatě to samé, kromě jízdy na kajaku. Sport skutečně jen pro otrlé. Kája Polívková tohle všechno ve svých čtyřiačtyřiceti letech dokáže. Pyšní se nejen tituly mistryně ČR nebo Evropy, ale také titulem mistryně světa. Stala se českou průkopnicí v multisportech.
„Sport mě provázel v nejrůznějších formách od malička, pokud bych ale měla datovat svou opravdu profesionální dráhu, tak to bylo v šestadvaceti letech, až po narození dcery Kačky. Do té doby jsem za sebou měla nějaké úspěchy ve sportovní gymnastice, kanoistice, učarovalo mi také horolezectví,“ říká Kája.
Pochází z Prahy, vystudovala psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, pracovala jako učitelka v mateřské škole. S manželem loni oslavili čtvrtstoletí společného života. Seznámili se při sportu, v loděnici, kde oba jezdili na kajaku. Jednoho dne Káje, to už byla dvojnásobná maminka, manžel pořídil horské i silniční kolo, aby se k němu mohla připojit. „Šlo mi to od prvního okamžiku, vyjížďky dostaly trochu řád, vyzkoušeli jsme pár závodů a do dvou let jsem byla v reprezentaci,“ vzpomíná Kája. Manžel Petr také závodí, dlouhá léta byl Kájin trenér a manažer. „Pohyb je pro naši rodinu životní styl a asi to tak zůstane. I když jsme děti nikdy nenutili, aby z nich byli vrcholoví sportovci, od malička chodili do nejrůznějších kroužků a oddílů. Syn Petr dělal triatlon, dcera závodí ve sjezdovém lyžování,“ vypráví Kája.

NA VÁNOCE DĚLÁM MAMINU

Kája je jednou z těch šťastných, kterým se daří skloubit věci, které ji moc baví. Stále aktivně závodí, zároveň provozuje už osmým rokem spinning club. Jak vypadá její běžný všední den? „Ráno vyřídím emaily, nejnutnější povinnosti kolem fitka, a pokud nemám žádnou schůzku, dopoledne trénuji. Po obědě trochu odpočívám a pak záleží na období, buď zase trénuji nebo odcházím do fitka. Nákupy nechávám na večer, stejně tak nezbytné domácí práce. Děti už mám dospělé, takže rodina už nepotřebuje takovou péči, můžu se na ně spolehnout, naopak mi mnohdy pomohou oni. Akorát, že to soutěžení mi prostě koluje v žilách pořád, takže je pro mě výzva běžné povinnosti zvládat co možná nejlépe sama,“ směje se Kája. Před závody musí dodržovat speciální stravovací režim, ale jak sama říká, je taky normální ženská, která má čas od času i svoje hříchy. „V předvánočním období, kdy dělám „maminu“ na 100 %, peču cukroví a vždycky nějaké to kilo přiberu. Nedělám z toho ale žádné drama, to je přece v pohodě. Sice je to každý rok těžší, ale stačí pohyb, lehká strava a je to zase pryč."

OČISTEC NA HAVAJI

Kája je také průkopnicí terénního triatlonu Xterra u nás. Mistrovství světa v terénním triatlonu XTERRA na Havaji je nejtěžší závod – profilem, klimatem, povrchem, na kterém se závodí. Je to vrchol pro každého, kdo se terénnímu triatlonu věnuje. Při teplotě, která dosahuje i 38 °C, se nejdřív plave 1,5 km v moři, pak běh 11 km a nakonec 33 km na kole v těžkém terénu.
V roce 2007 Kája zvítězila ve své kategorii a vylepšila ženské české historické maximum. „Byl to můj velký sen, který se splnil,“ říká Kája. Loni si domů přivezla bronz.
„Na počátku je nutno si vyjet kvalifikační slot – jsou dána přesná pravidla, kvalifikační místa, závody jsou po celém světě. Mně se toto loni zadařilo splnit zkraje června na Sardinii. Do října tedy relativně dost času vylepšit, co se dá. Vše vypadalo slibně, ale krátce před odletem se mi objevily zdravotní obtíže, jak se později ukázalo dost zásadní. Proběhla konzultace s mojí lékařkou, pár injekcí, s sebou za oceán jsem spakovala i léky, pro případ, že se problém bude opakovat. Havaj nic neodpustí, já jsem jela obhajovat loňský úspěch, ale závod se pro mě stal peklem. Prášky, které jsem užívala, negativně ovlivnily přenos kyslíku ve vysoké intenzitě, k tomu pekelné vedro… Už na kole jsem vnímala, že to bude celé pěkný očistec. Ale velký závod se nevzdává, i když při závěrečné běžecké časti na mě šly mdloby, dřela jsem do poslední minuty. V cíli krásné třetí místo, ale neměla jsem vůbec sílu se radovat. Až o mnoho později jsem vnitřně docenila tenhle výkon, který byl ovlivněn zdravotní indispozicí. Teď, po půl roce mám konečně trable vyřešené a vím, že se chci na Havaj letos vrátit, zdravá a v plné síle… je to pro mne velká motivace k další práci, k dalšímu tréninku.“

JAK KÁJA TRÉNUJE?

„V zimě, kdy probíhá rozvoj kondice, trénuju převážně na běžkách, je to kolem čtyř až pěti hodin denně, když počítám i strečink. Stejně tak, když se najíždí první stovky kilometrů na kole. Vše je ale v pohodovém tempu. Naopak v závodní sezóně se ty hodiny o dost sníží, ale zas je vše rychlejší, ve vyšší intenzitě. Když se připravuji na multisportovní závod (triatlon nebo kvadritalon), což obnáší plavání, kolo, běh, resp. u kvadriatlonu ještě kajak, jsou dny, kdy je první aktivita již před snídaní, pak vždy jídlo-trénink-odpočinek, jídlo-trénink-odpočinek… a pěkně do večera vystřídám všechny disciplíny. To je ale jen pár týdnů v létě, kdy navíc je i ve fitku poklidný provoz. Chuť a motivaci mám stále, někdy mám pocit, že bych vydržela i víc, ale musím respektovat svůj věk a už horší regeneraci – pak to má vše smysl.“ Káje se bohužel nevyhnula ani zranění. „Pár takových „kotrmelců“ mě potkalo. Zlomená noha byla moje chyba, ale když mě porazilo auto, co předjíždělo v nepřehledném úseku, to jsem pak cítila pocit zmaru. Začátek sezóny, řidič jen s pokutou, já s prasklým obratlem. Chce to ale zatnout zuby a znovu začít bojovat. Tohle odhodlání se mi hodilo i v dalších letech,“ říká Kája a dodává, „to, co dělám, vyžaduje úplně stejné vlastnosti, jako řada jiných profesí, které chce člověk dělat dobře – odhodlání, zapálení pro věc, houževnatost.“ V době, kdy vznikal tento článek, byla týden po propuštění z nemocnice. „Byla jsem na gynekologické operaci, nebyla jiná možnost, čeká mě ještě nějaký týden klidový režim. Plány byly úplně jiné – soustředění na Mallorce, pak závody, ale já to beru jako další výzvu. Na chvilku jsem se zastavila, popřemýšlela… Je čas se zvednout a bojovat dál. Určitě si splním ještě nějaký ten sportovní cíl…“

RÁDI BYCHOM VÁM UKÁZALI ODLIŠNÉ PŘÍSTUPY ŽEN A PODTRHLI FAKT, ŽE JE NAPROSTO JEDNO, ZDA JE VÁŠ PŘÍSTUP KE SPORTU HOBBY ČI ZÁVODNÍ. VŽDY JE DŮLEŽITÉ, CO VÁM SPORT PŘINÁŠÍ. POKUD JE TO DOBRÁ NÁLADA – ENDORFÍNY, OPTIMISMUS, VITALITA, PŘÍJEMNÉ CHVÍLE, JE VŠE V POŘÁDKU. ŽIVOTNÍ KRÉDO

„KDE JE VŮLE, TAM JE CESTA“ A S PŘIBÝVAJÍCÍMI ŽIVOTNÍMI ZKUŠENOSTMI PŘIBYLO JEŠTĚ „CO TĚ NEZABIJE, TO TĚ POSÍLÍ“

TITULY

8X MISTRYNĚ ČR (KVADRIATLON, HORSKÁ KOLA, CYKLOKROS)

NĚKOLIKANÁSOBNÁ MISTRYNĚ EVROPY A MISTRYNĚ SVĚTA, STŘÍBRO A BRONZ V KVADRIATLONU

MISTRYNĚ SVĚTA A STŘÍBRO VE SPRINTKVADRIATLONU

MISTRYNĚ SVĚTA A BRONZ V XTERRA TRIATLONU