Když vyrazíte z Interlakenu, po pár kilometrech přijedete na křižovatku Zweilütschinen, odkud se můžete vydat dále jedním ze dvou údolí. Odbočíte-li doleva, dorazíte do malebné vesničky Grindelwald, pokud odbočíte doprava, můžete dojet až na konec údolí do vesničky Stechelberg.
Grindelwald se nachází v nadmořské výšce 1 034 m a působí velmi rušným dojmem. Důvodem bude to, že je tato vesnice, ležící pod Eigerem, turisticky velmi navštěvovaným místem. V letní sezóně se zde každý týden ve středu pořádá pouliční večírek. Hlavní ulice se v osm večer promění z turistické promenády na koncertní podia a stánky nabízející všemožné pochutiny, ze všech stran se line různá hudba a vůně a všemu tomu vévodí impozantní Eiger. Ubytovat se můžete v kempu, hostelu nebo v luxusnějším hotelu, kterých je zde velký počet. Grindelwald však cenově patří mezi dražší lokality.
Pokud se vydáte doprava, projdete údolím Lauterbrunnen, lemovaným vysokými útesy, kvetoucími loukami a farmami. V tomto údolí najdeme 72 vodopádů, které jsou nádherné hlavně po dešti. Údolí je známé také díky base jumpingu. Na konci tohoto údolí narazíme na malinkou vesničku Stechelberg. Ubytovat se zde můžete v penzionech nebo v kempech, které jsou vybaveny sprchami, záchody a kuchyňkou k vaření. Vesnice je spojena s Mürrenem a Schilthornem kabinovou lanovkou, která vás s kolem přepraví pouze ráno do 9 hodin, pak je vyhrazena jen pěším turistům. Zde začíná první z mých doporučených bikových tras.

ZÁKLADNÍ INFORMACE

VZDÁLENOST:
PRAHA–GRINDELWALD: 820 KM/8 HOD
JAZYK: OBLAST JUNGFRAU PATŘÍ K NĚMECKY HOVOŘÍCÍ ČÁSTI ŠVÝCARSKA, VE VĚTŠINĚ HOTELŮ, KEMPŮ A V INFOCENTRU SE DOMLUVÍTE ANGLICKY
MĚNA: CHF, VĚTŠINOU MOŽNO PLATIT V EUR (POUZE BANKOVKAMI, VRÁCENO BUDE VE ŠV. FRANCÍCH)
CENY UBYTOVÁNÍ (CENY JSOU JEN INFORMATIVNÍ, ZÁLEŽÍ NA POČTU OSOB ČI VYBAVENÍ UBYTOVACÍHO ZAŘÍZENÍ):
KEMPY – KOLEM 20 CHF ZA STAN A DVĚ OSOBY NA JEDNU NOC
HOSTELY/UBYTOVNY – CENY OD 40 CHF
APARTMÁNY – CENY OD 70 CHF
HOTELY – CENY OD 100 CHF

BIKERKA POHODÁŘKA

STECHELBERG – LAUTERBRUNNEN – WINTEREGG – MÜRREN – STECHELBERG

24 km/2,5 hod. čisté jízdy
Technická náročnost: lehká
Fyzická náročnost: středně těžká
Vybavení: horské nebo trekingové kolo

Tuto trasu bych doporučila těm, které nemají v lásce techničtější úseky, nebo těm, které se chtějí po příjezdu takzvaně aklimatizovat. Ze Stechelbergu do Lauterbrunnenu dojedete po asfaltové cyklostezce, odkud začnete stoupat směrem na Winteregg. První část cesty je schovaná v lese, takže vás stín bude příjemně chladit. Jakmile vyjedete z lesa, za slunečného počasí vám bude pěkné teplíčko, ale díky úžasnému výhledu na hory na to rychle zapomenete. Občerstvit se můžete na Wintereggu v restauraci s vyhlídkou na Jungfrau. Odtud vyšlápnete už jen kousek do Mürrenu. Mürren je tradiční vesnička ležící ve výšce 1 640 m a je dosažitelná buď po svých, na kole, lanovkou nebo vláčkem-zubačkou. Ve vesnici žije pouze 450 obyvatel, přesto nabízí turistům kolem 2 000 ubytovacích míst. Z Mürrenu už je to do Stechelbergu pouze z kopce. Celá cesta je šotolinová, pouze poslední tři kilometry představují příjemný lesní singletrack, který si můžete za odměnu pořádně užít. Jakmile sjedete zpět do Stechelbergu, první, na co narazíte, je příjemná restaurace se zahrádkou, kde si můžete dát něco dobrého.
V mapách bývá tato trasa značena opačným směrem, přesto doporučuji začít výstupem po silnici a užít si tak na zpáteční cestě pěkný sjezd.

TAJNÝ TIP

VÝLET K JEZERU BACHALPSEE:

PROČ TAJNÝ? KVŮLI SPOUSTĚ TURISTŮ NENÍ POVOLENO K JEZERU DOJET NA KOLE. AVŠAK POKUD SE K NĚMU VYDÁTE V BRZKÝCH NEBO POZDNÍCH HODINÁCH (PŘED 9 HOD., PO 16 HOD.), KDY SE TEPRVE TURISTÉ PROBOUZÍ NEBO NAOPAK ODPOČÍVAJÍ UNAVENI V ÚDOLÍ, NEBUDETE MÍT S NIKÝM PROBLÉM. JEZERO BACHALPSEE SE NACHÁZÍ KOUSEK OD STANICE LANOVKY FIRST V NADMOŘSKÉ VÝŠCE 2 265 M. OD JEZERA JE NEUVĚŘITELNÝ POHLED NA JUNGFRAU A OKOLNÍ HORY. A POKUD JE HLADINA JEZERA KLIDNÁ, MŮŽETE STEJNÝ POHLED POZOROVAT PŘÍMO V NĚM.
OD JEZERA SE MŮŽETE VRÁTIT ZPĚT DO GRINDELWALDU TŘEMI RŮZNĚ NÁROČNÝMI TRASAMI NEBO POKRAČOVAT DÁLE SMĚREM NA SCHYNIGE PLATTE. NA SCHYNIGE PLATTE SE ALE V LETNÍ SEZÓNĚ NA KOLE OPRAVDU NESMÍ! NA JAŘE TU JE JEŠTĚ SNÍH, TAKŽE NEJLEPŠÍ DOBA NA VÝLET JE PODZIM.

BIKERKA „ALLMOUNTAIN“

GRINDELWALD – BORT – GROSSE SCHEIDEGG – GRINDELWALD

28,7 km/5 hod. Technická náročnost: středně těžká Fyzická náročnost: těžká bez podpory lanovky/lehká s výjezdem lanovkou Vybavení: horské kolo

Z Grindelwaldu vyjedete po značené cyklotrase do mezistanice Bort, odkud se dáte směrem na First. Po necelém kilometru v „zatáčce“ Egritz odbočíte doprava na singletrack, který vás dovede do Underlager. Z něj vystoupáte do Grindel Oberläger a dále na Grosse Scheidegg. Zde si můžete udělat vrcholovou přestávku v restauraci s výhledem do údolí směrem na Grindelwald a Eiger. Z Grosse Scheidegg doporučuji vynechat doporučenou cyklistickou trasu vedoucí do Grindelwaldu po asfaltové silnici a vydat se od restaurace přímo dolů přes louky po turistickém chodníku, který vás dovede zábavnou jízdou přímo do Grindelwaldu.

BIKERKA SJEZDAŘKA

KLEINE SCHEIDEGG – LAUTERBRUNNEN

7 km sjezd/1,5 hod. Technická náročnost: těžká Fyzická náročnost: středně těžká Vybavení: horské kolo

Pro ty, které si raději užívají pořádný sjezd, doporučuji výjezd vlakem na Kleine Scheidegg, odkud si můžete užívat nekonečně dlouhý singletrack. Jedinou nevýhodou této trasy je, že s kolem můžete vyjet nahoru až po 16. hodině, do té doby je vývoz kol zakázaný. První část je celkem pohodový singletrack po louce směrem na Haaregg. Odtud si můžete vybrat lehčí variantu směrem na Wixi nebo technicky náročnější a kamenitější úsek směrem na Wyssi Flue. Tlačí-li vás čas, vydáte se z Wyssi Flue přes Wixi na Mettla. Na čas náročnější, avšak jezdecky atraktivnější je dojet do osady Mettla přes Biglen. Z osady pak pokračujete po šotolinové cestě značené jako cyklotrasa. Po pěti stech metrech z ní odbočíte doleva na turistický chodník, který vás přes Schiltwald dovede do Wengenu. Tato část trasy vás vede lesem jako z pohádky s občasnými kořeny či chodníky, které vyžadují techničtější, ale zvládnutelný styl jízdy. A odtud pokračujete dále po turistické značce zpět do Lauterbrunennu. Poslední část celé trasy je nejnáročnějším úsekem. Představuje velmi úzký, bahnitý single track s ostrými zatáčkami. Vyžaduje velkou dávku odvahy a zručnosti. Obtížná je zde i samotná chůze vedle kola.

BIKERSKÝ KODEX

BEZ HELMY NE

POZOR NA FAUNU A FLÓRU – ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ JE ZODPOVĚDNOSTÍ KAŽDÉHO Z NÁS

NEZANECHÁVAT PO SOBĚ STOPY (ODPADKY)

OHLEDUPLNOST K CHODCŮM-TURISTŮM

JEZDIT PO VYZNAČENÝCH TRASÁCHVíce fotek najdete ve FOTOGALERII