Nedbale se linoucí řeka Enže (něm. Enns) vytváří nádhernou scenérii stejnojmenné cyklostezce, dlouhé bezmála 260 km. I když je cyklostezka spíše adolescentem mezi rakouskými stezkami, své starší a známější sourozence rychle dohání, protože s přibývajícími lety se Enžská cyklostezka stává atraktivnější a krásnější, a to díky dostavbám, které na stezce potkáte.
Cyklostezka prochází Salcburskem, Štýrskem i Horním Rakouskem, ale všude si ponechává svůj charakter i relativní rozmanitost. Plynule se střídají lesní a asfaltové cestičky podél řeky. Protože několik kilometrů stezka vede i po frekventované silnici, nedoporučuji tuto část projíždět s malými dětmi. Ty si mohou s „dospělákem“ udělat výlet vlakem. Celkově je ovšem cyklostezka relativně snadná a „větší“ kopec je spíše příjemným rozptýlením než námahou (heroické výkony neočekávejte).

Cyklostezka začíná v salcburské oblasti Pongau, a to ve městě Flachau, v rodišti lyžařského bohéma Hermanna Maiera, dále pokračuje do Radstadtu a přes štýrský Schladming do pohoří Gesäuse. Zde se z klidné říčky zbavené panenství stává divoká řeka. Dále se projíždí souvislou zalesněnou oblastí pod horskou skupinou Reichraminger Hintergebirge. Konečnou enžskou stanicí je pak – hádejte – město Enns. Tím zároveň prochází Podunajská cyklostezka, na kterou je možné se připojit a dojet až do Vídně.

I když není povinností projíždět stezku od začátku do konce, některé úseky se prostě nevynechávají – zde jsou to ty s kulturními pamětihodnostmi – starobylé, typicky rakousky vyzdobené městečko Schladming, zámek Trautenfels či největší benediktinský klášter s knihovnou ve městě Admont. A navíc, ubytujete-li se v některých partnerských provozovnách, budete mít vstupy do těchto kulturních památek zdarma, a to prostřednictvím Sommerkarte, kterou Vám vystaví v hotelu.

Pro ty divočejší a „naspídovanější“ kočky jsou připraveny MTB výjezdy s převýšením až několik set metrů. Naproti „nudné“ cyklostezce jsou tyto výjezdy příjemných rozptýlením, ale i konečně pořádnou námahou. Podél cyklostezky existuje až 21 MTB odboček, jejichž výčet je k dispozici ve speciálně vydaných mapách Mountain Bike Karte. Mezi ty nejzajímavější bych zmínila výjezd na Dachstein nebo okolí Grimming. Odměnou jsou nádherné výhledy, příroda, ale i následující sjezd zpátky na Enžskou cyklostezku. Při výjezdech si určitě dávejte pozor na létající „zvířátka“ (nejčastěji jacísi zelení chrousti), kterých je ve vyšších polohách množství větší než velké a kteří se zálibou nalétávají i do skulinek mezi helmou.

Velmi významným zážitkem je ve Štýrsku i gastronomie. Štýrsko je známé jako gurmánská oáza Rakouska, proslulá i zdravým stravováním. Zde je třeba vypíchnout saláty, jejichž základem je dýňový olej (Kürbisöl). Jde o spojení dobrého se zdravým v tom nejlepším smyslu slova a věřte, že Štýřani jsou schopni olej dávat do všeho. A kde se k tomu objeví i ovčí sýr, tam se pak jedná o božské spojení. Hitem je i čerstvá ryba (jakákoliv) a na jakýkoliv způsob (já mohu doporučit pstruha, ale i candáta – tím nic nezkazí ani jen příležitostná konzumentka ryb). Po zdárném výkonu a výletu je na místě ochutnat štýrské bílé či červené víno či „šnaps“ ze šišek borovic či pálenku netradičně pálenou z jeřabin, černého rybízu či bezu.

Na výčet těch nejhříšnějších neřestí a ctností se těšte ve WILD CAT 07, které vychází na jaře 2011!

Více informací o oblasti:

www.schladming-dachstein.at

Doporučené mapy:
Mountain Bike Karte (9,90 EUR)
Radkarte Schladming-Dachstein (5,90 EUR)

Tipy na ubytování a stravování:
Schladming – Winter Garden
Gröbming – Schloss Thannegg-Moosheim
V zámeckém hotelu se dobře najíte a jeho romantické prostory zámku jsou nejen pohledné, ale je možné se v nich i ubytovat. Majitelé vítají speciálně cyklistky otevřenou náručí :-)