V DNEŠNÍ DOBĚ

Těhotná cyklistka – tak to už dávno není nic výjimečného. Není žádnou novinkou, že jízda na kole a sport všeobecně hraje v životě aktivní ženy velkou roli. Pozitivní vliv vyplavovaných endorfinů, tzv. hormonů radosti, v průběhu jízdy na kole je známá věc. Výlet na kole je to pro mnohé z nás příjemná varianta, jak prožít sobotní odpoledne, volný čas. Samozřejmě s velkou dávkou obezřetnosti, neopomíjením bezpečnosti, abychom nepoškodili budoucího cyklistický potěr.

BLAHODÁRNÝ VLIV

U nastávajících maminek probíhá v těle velké množství procesů, nemůžeme tedy očekávat, že budou mít stále pusu od ucha k uchu. Žena prožívá vypjaté emoční stavy, přecitlivělost, pláč. Nemá cenu tyto city v sobě dusit. Proto je třeba provozovat sportovní aktivity, cyklistiku, které udržují tělo v fyzické kondici, napomáhají připravit na porod tak, aby jeho průběh byl co nejhladší. Některé studie dokonce ukázaly, že ženám, které v těhotenství sportovaly, konkrétně oddávaly se (přizpůsobeně) jízdě na kole, se zkrátila délka porodu, snížil se výskyt komplikací, jež mohly vést k císařským řezům, a že se tyto ženy po porodu rychleji dávaly do formy.

PŘIROZENÝ VÝVOJ

Není pochyb o tom, že malé stvoření, které v ženě-cyklistce roste, ji obrátí život vzhůru nohama. Tělo ženy je však od přírody na změny v organismu vyvolané těhotenstvím připraveno, a proto není zapotřebí v pravidelném sportování přestávat (tedy pokud je vše v pořádku), zvláště v prvních měsících. Horší to bývá ve II. a zejména III. trimestru těhotenství, kdy dochází k určitým proměnám, které mohou omezovat v pohybu. Děloha se zvětšuje, svými rozměry omezuje pohyblivost trupu a brání dýchacím pohybům bránice. Svalstvo přestává být svalovým korzetem pro páteř a hrudní koš, žena začíná mít bolesti zad v bedrech a kříži. Právě těmto obtížím však lze jízdou na kole účinně předcházet. Jedinou podmínkou je sportovat s mírou.

MÁTE STÁLE POCHYBNOSTI ?

Možná namítnete, že i přes uvedené argumenty jste tak trochu na pochybách . Máte obavu sportovat, jezdit na kole, aby se vašemu nenarozenému mrněti něco nestalo, avšak většina lékařů se shoduje, že sport v těhotenství je zdravý. Zkreslený názor na cyklistiku v těhotenství většinou pramení z předsudků a zastaralých doporučení v učebnicích. Pravděpodobnost toho, že je pohodová jízda na kole v těhotenství pro matku a dítě za normálních okolností prospěšná, je mnohem vyšší, než že by dítě mohla poškodit. Pokud začneme celou věc rozebírat do detailů, dospějeme k závěru, že všude číhá potencionální nebezpečí.

NA CO DÁT POZOR

Je třeba zmínit i to, co není pro těhotnou ženu vhodné. Odborníci se shodují na tom, že těhotné ženy by neměly vyrážet na vyjížďky do výšky nad 2 500 metrů, ve kterých dochází k větší spotřebě množství kyslíku, než je běžně k dispozici. Měly by se vyvarovat dlouhých vyjížděk ve velkém horku, protože vysoká teplota těla matky může vést ke špatnému vývinu embrya. Rovněž pokud jste byla zvyklá po výletě navštívit saunu, nedělejte to. Není vhodná vůbec, jelikož dochází k masivnímu prokrvování, a to by mohlo vést ke krvácení, možnému potratu nebo předčasnému porodu. Sauny se vyvarujete po celou dobu těhotenství.

SEČTENO PODTRŽENO

Záleží na vaší tělesné kondici, na četnosti i zátěži. Důvodů, proč má i těhotná žena vyvíjet sportovní aktivitu, je mnohem více. Jedním z nich je udržení kondice na určité úrovni, udržení správného krevní tlaku a dechové činnosti. Pokud je těhotenství nekomplikované a máte-li energii, motivaci, chuť, pak je jistě tělesná aktivita prospěšná. To platí převážně pro ženy, jež před otěhotněním aktivně sportovaly. Pravidelným sportováním tělo lépe připraví na budoucí zátěž a následný porod. Aktivní ženy se rovněž nemusejí obávat nadbytečných kil po porodu. Existují samozřejmě i další důvody a je jich víc než dost, avšak je nutné zohlednit jisté zásady. Samozřejmě také záleží na vašem aktuálním zdravotním stavu.

PO PORODU – KDY ZAČÍT

Po porodu prožívá každá žena zhruba šest týdnů specifické období zvané šestinedělí. Změny, které se staly v těle těhotné ženy, odeznívají a tělo se pozvolna vrací do původního stavu. Přiměřený pohyb hraje v tomto období značnou roli. Organismus se rychleji regeneruje a navíc návrat ke sportovním aktivitám zabraňuje poporodním obtížím, jako jsou například bolesti zad. První cvičení probíhají na odděleních šestinedělí pod vedením rehabilitačních pracovníků.

PO PORODU – KOLO ANO…?

Po porodu je třeba začínat s cyklistikou pomalu a pozvolna. Než vyrazíte na svůj první výlet do přírody, doporučujeme rotoped nebo odjet několik hodin spinningu. Pozor na to, aby těšení se na první vyjížďku nevedlo k nadměrné porci kilometrů a následně k nepříjemné únavě.

ARGUMENTY PRO:

 • TRÉNOVÁNÍM TĚLA SE UDRŽUJE TĚLO VE FYZICKÉ KONDICI.
 • MINIMALIZUJE BOLESTI ZAD, PŘEDCHÁZÍ TROMBÓZE, KTERÁ SE V TĚHOTENSTVÍ A PO PORODU VÍCE VYSKYTUJE.
 • PŘISPÍVÁ K DOBRÉ NÁLADĚ, PSYCHICKÉ POHODĚ, DÍKY VYLUČOVÁNÍ ENDORFINU, KTERÝ ROVNĚŽ OVLIVŇUJE I VNÍMÁNÍ BOLESTI V PRŮBĚHU TĚHOTENSTVÍ.

ARGUMENTY PROTI:

 • MOŽNOST ÚRAZU.
 • NEBEZPEČÍ POŠKOZENÍ MIMINKA KVŮLI VDECHOVÁNÍ VÝFUKOVÝCH PLYNŮ

S VYSOKÝM OBSAHEM OXIDU UHELNATÉHO.

ZÁSADY A DOPORUČENÍ:

 • NEODEPÍREJTE SI VYJÍŽĎKY NA KOLE, CYKLISTIKA JE VHODNÝM DOPLŇKEM PRO PSYCHICKOU I FYZICKOU KONDICI TĚHOTNÉ CYKLISTKY.
 • PLÁNUJTE VYJÍŽĎKU S ROZVAHOU.
 • NIC SE NEMÁ PŘEHÁNĚT, NEPODLÉHEJTE SVODŮM, NENAJÍŽDĚJTE VELKÉ OBJEMY KILOMETRŮ A NEUNAVUJTE TĚLO AŽ DO ÚPLNÉHO VYČERPÁNÍ.
 • POZOR NA NÁROČNÝ TERÉN, RIZIKO PÁDŮ A NÁRAZŮ, KTERÉ BY ZPŮSOBILY OTŘESY A PŘÍPADNÉ ZRANĚNÍ BŘIŠNÍ DUTINY ČI ZHMOŽDĚNÍ BŘIŠNÍ STĚNY.
 • POZOR NA TEPLOTNÍ VÝKYVY. JE TŘEBA NEPODCENIT DOSTAČENOU REZERVU

V OBLEČENÍ, ABY NEDOŠLO K PROCHLAZENÍ A PROVLHNUTÍ.

 • MĚJTE U SEBE DOSTATEK TEKUTIN A POTRAVIN – ŽÁDNÝ HLAĎÁK.


JÍZDA NA KOLE JE VHODNÁ HNED Z NĚKOLIKA DŮVODŮ:

1) CELKOVĚ ZPEVŇUJE OSLABENÉ SVALY, KTERÉ JE TŘEBA POSÍLIT (A PŘETĚŽOVANÉ UVOLNIT).

2) PATŘÍ MEZI SPORTY, JEŽ NEZATĚŽUJÍ KLOUBNÍ APARÁT.

3) ZPEVŇUJE SVALY DOLNÍCH KONČETIN; JEJICH POSILOVÁNÍM SE POVZBUZUJE KREVNÍ OBĚH, COŽ NÁSLEDNĚ ZABRAŇUJE VZNIKU TROMBŮ.

4) NÁVRAT K OBLÍBENÝM AKTIVITÁM MÁ I PSYCHICKÝ ÚČINEK, JÍZDOU NA KOLE SE VYPLAVÍ ENDORFINY.

FAQ CYKLISTIKA A TĚHOTENSTVÍ

Tělo se chová jinak a někdy nevyzpytatelně – zde je několik častých otázek.

Je jízda na kole opravdu vhodnou sportovní aktivitou pro těhotnou cyklistku?
V zásadě ano, nic ale nelze tvrdit stoprocentně. Pravda je, že posiluje srdce a snižuje riziko trombózy a těhotenské cukrovky. Ženy, které jezdí na kole i v těhotenství, mají v lepší kondici břišní svaly, svaly v oblasti pánve a kříže a dokážou s nimi při porodu lépe pracovat.

Může mít cyklistika vliv na psychiku novopečené maminky?
Sport chrání před „splínem“ v šestinedělí. Kdo je zvyklý na fyzickou zátěž, lépe se vyrovnává v tomto „hormonálně“ nelehkém období s bezesnými nocemi, změnou životního rytmu a pocitem nekonečné odpovědnosti za toho malého bezbranného tvorečka.

Jaké další sporty jsou pro těhotné ženy vhodné? Jaké doplňkové aktivity vybrat, aby byl návrat do formy rychlejší?
Vytrvalostní. Rekordy v tomto stavu asi nestrhnete. Chůze, jízda na kole, gymnastika, lehký aerobik, jóga (kromě power jógy), plavání, běžky a stále oblíbenější golf. Nic se nemá přehánět, takže v těhotenství sportujte jen tak dlouho, jak je vám to příjemné. Neměla byste se moc zadýchat. Pokud jste zvyklá na posilovnu, měl by to být váš trenér, kdo vám poradí, jaké cviky a zátěže jsou v bezproblémovém těhotenství přípustné.

Jaké by mělo být dávkování sportovních aktivit?
Odborníci doporučují sportovat dva- až třikrát týdně 20 až 45 minut, podle aktuální kondice.

Jak se dostat po porodu do formy?
Rozhodně nespěchejte. Nejste vrcholová sportovkyně. Pohyb v sedle kola vás musí těšit. Dopřejte svému tělu trochu času. Obecně se dá říci, že vytrvalostní trénink můžeme začít po 4 až 6 týdnech po porodu (pozvolna). Platí: jakmile máte bolesti nebo se při vyjížďce necítíte dobře, přerušte ji a další postup konzultujte s lékařem či svou porodní asistentkou.