Na českém trhu je k nalezení skoro 900 originálních modelů sjezdových lyží – samozřejmě ne všechny lze snadno objevit v prodejnách ve svém okolí, ale i tak je výběr široký natolik, že to člověku kolikrát zamotá hlavu. A do toho problém délek – jak známo, když změníme délku, kompletně promění své chování celá lyže. Jak z toho ven? Rébus musíme začít řešit sami u sebe.

Jak a kde chci lyžovat?

To je první otázka, kterou si musíme položit a soudně zodpovědět. Pochopitelně to souvisí i s naší lyžařskou zdatností – lyžařka začátečnice bude logicky jezdit jen na mírné upravené sjezdovce a úměrně razantně a rychle. A čím je pak lyžařka zkušenější, tím přesněji dokáže namixovat složky svého oblíbeného lyžařského koktejlu. Když ten se podaří definovat, stačí si přiřadit k sobě patřičnou kategorii lyží. Jinými slovy, každá velká značka dnes staví své modelové řady tak, aby byly uzpůsobeny potřebám definované uživatelské skupiny. My jen musíme zjistit, v jaké že množině uživatelů – pardon uživatelek - se sami nacházíme.

Buďme konkrétní a začněme od lyžařek začátečnic – pro ty jsou bez rozpaků vhodné lyže na spodním okraji nabídky. Jelikož začátečnice nevyžadují výkon a spokojí s takovým produktem, který je vlastně jen uvede do lyžařské problematiky, jsou to lyže vesměs technologicky jednoduché a tedy levné. Pozor však, není to cena, co určuje úroveň a účel lyže!.

Univerzální lyžařky – popišme je tak, že si lyžování užívají, nejezdí pomalu, ale do napodobování závodníků se nepouštějí – mají svou širokou kategorii allmountain. Poslední trendy hlásají volit lyži maličko širší pod botou, třeba kolem 75 mm. Taková lyže si poradí i s odpolední rozježděnou sjezdovkou. Ovšem ukazuje se, že zdatné lyžařky mohou sáhnout i po lyži ještě širší, obzvláště pokud je láká freeride neboli jízda mimo sjezdovky. S lyží širokou 80 mm ve svém středu si určitě porozumíte, i když si možná budete chvilku zvykat. Jedno je ale jasné – pokud chcete být in, freeridová image je tou, která je dnes na vrcholu lyžařské hitparády. Suma sumárum nižší ovladatelnost široké lyže na tvrdém povrchu není nijak významným negativem.

Sportovní lyžařky – razantní a technicky vyspělé jezdkyně - mají při definování samy sebe už složitější pozici. Měly by vědět, jaký preferují jízdní styl, tedy jestli raději dlouhé, střední nebo krátké obloučky. S tím jde ruku v ruce i rychlost. Takto informačně vybavená žena pak může směle přijít do obchodu a říci například toto: chci výkonnou sportovní lyži pro krátký oblouk. (Dobrý) prodavač by již neměl zaváhat a nabídnou lyže dané kategorie napříč lyžařskými značkami. Jen pro kontrolu: pro krátké oblouky sáhne po krátkých lyží typu slalomky (SL), pro rychlou jízdu v dlouhých obloucích vybere lyže delší odvozené od lyží pro obří slalom (GS). Pakliže chcete něco mezi, nabízí se malinko delší slalomka, případně i kratší obřačka. Ještě k terminologii, výrazy obřačka a slalomka se standardně používají pro lyže závodní, rekreační lyžaři (jako my) je chápou přeneseně jako lyže slalomového, resp. obřákového typu.

Pokud jste sportovní lyžařka a stále si nevíte rady, navrhnul bych delší slalomku – nebude tolik únavná, nechá vás se svézt a na svůj sportovní (specializovaný) původ bude i poměrně univerzální.

I „new school“ lyžařky, jak bychom mohli označit ty, které se stahují do blízkosti snowparků, případně hledají prašan, mají dnes své lyže šité na míru. Dámské FS (freestyle) a FR (freeride) speciálky dnes vyrábí už mnoho značek, jen juknout do jejich kolekcí a následně vybrat tu pravou.

Dámské lyže

Na trhu se objevil fenomén speciálních lyží pro dámy, které poznáme zejména podle elegantního designu. Obecně nelze říci, co to je přesně za lyže, každý výrobce volí vlastní přístup. Nejčastěji se jedná o univerzálky, které jsou vhodné pro všechny lyžařky bez vyšších sportovních ambicí. Bývají lehké a občas nesou nějakou tu dámskou vychytávku – třeba zabudovaný polštářek, aby při nošení přes rameno netlačily. Vy, které toužíte po relaxačním lyžování a nehoníte se za výkony, nemusíte se bát volit cestu elegance.

Délka – alfa a omega

Délka je faktor, který spoluvytváří každou lyži a dává jí hodně z toho, co lyže je následně schopna předat lyžaři. Například krátká obřačka již není obřačkou a dlouhá slalomka krátký oblouk nezajede… Jak mají být tedy lyže dlouhé? Univerzální délka by pro univerzální postavu mohla být někam po nos. Něco přidáme, pakliže chceme jezdit rychle (delší oblouky), případně jsme-li těžší, než odpovídá postavě. Něco ubereme, pokud chceme jezdit pomalu (krátké oblouky), případně jsme-li tintítka.

Přehled všech lyží i s parametry a cenou naleznete na www.snow.cz v sekci market.

Bohatou zimu!

Petr Socha, SNOW.CZ