NA KLIDNÉ VODĚ

Nedá se říct, kde přesně wakeboarding vznikl, vyvíjel se z mnoha různých forem a na různých místech. V současnosti jde však o jeden z nejrychleji se rozvíjejících vodních sportů v Americe, zejména na Floridě, kde se začal poprvé objevovat v 80. letech minulého století. „*Surfaři, kteří čekali na ideální vlny, se nechali tahat na laně na klasickém surfovém prkně. To ale nebylo úplně ono, takže surfové prkno postupně měnilo tvar, pak na něj někdo udělal vázání, což bylo pro vznik wakeboardingu rozhodující. Pak se ale zjistilo, že není úplně optimální jezdit na moři,*“ popisuje začátky wakeboardingu Lubor Kos, prezident OWK, 1. oficiálního wakeboardového klubu. „*Obecně si totiž hodně lidí myslí, že vodní lyže a wakeboarding se provozují na moři. Není to však pravda, k wakeboardingu je potřeba klidná voda,*“ dodává.

TUDY KRÁČELA HISTORIE

Wakeboarding je tedy sport spočívající v tom, že za speciální motorovou lodí je na laně tažena jezdkyně. Ta je „připoutána“ oběma nohama na krátké, velmi široké vodní lyži, podobné surfu nebo snowboardu. Nejde však jen o jízdu, profesionálové dokáží skákat až do výšky 2,5 až 3 metrů. To ale předbíháme… Do Evropy se wakeboarding dostal kolem roku 1995, u nás se datuje pionýrská doba wakeboardingu zhruba do roku 1996. První wakeboardy si nadšenci vyráběli doma, ale většinou ani neplavaly, takže si nakonec prkna přivezli ze světa a učili se. První český pohár se jel už v roce 1997.

O ČEM TO JE

Jak už bylo řečeno, wakeboarding se provozuje na klidné vodě. Za wakeboardovou lodí se totiž dělají vlny, takové klasické „véčko”. Kdyby se jezdilo na moři, mísila by se mořská vlna s vlnou, kterou dělá loď. Pro jezdkyni pak nastane situace, že chvíli vlna je a chvíli není a to končívá nepříjemným pádem. Loď, která je zatížena až jednou tunou, dělá vlny 60 až 80 centimetrů vysoké, jezdec je tažen na laně, které má zhruba 16 metrů. Začátečnice si vyjedou mezi véčko a zkoušejí si jízdu na rovné hladině. Je to jako když na snowboardu vyřezáváte v prašanu obloučky. Ty, co jsou odvážnější, se začínají o vlnu odrážet a zkoušejí skákat. Najedete co nejkolměji do vlny, tělo se zpevní, vlna vás vykopne do vzduchu a tam se předvádějí jakési triky, podobné těm snowboardovým.
Wakeboarding je také optimální alternativou pro snowboarding či skateboarding, hodně snowboardistek ho má jako letní alternativu, protože některé pohyby a základ jízdy jsou velmi podobné tomu, jako když jezdíte v hlubokém sněhu na snowboardu.

JEZDIT MŮŽE KAŽDÝ

Jezdit na wakeboardu se dá dvěma způsoby. Buď na tažném vleku (speciální konstrukce nad vodní hladinou) anebo za lodí. Tento sport není náročný, ale samozřejmě je velký rozdíl mezi rekreačním a závodním ježděním. „*Nejmladší amatérskou jezdkyni jsme měli tříapůlletou holčičku a nejstaršího pána ve věku pětašedesát,*“ usmívá se Lubor Kos. Můžete se naučit jezdit, i když jste absolutně nepoznamenané jakýmkoli prknovým sportem. Vytažení z vody a první rozjezd trvá tak kolem dvaceti minut, než se to člověk naučí. Pak se učí, jak na vodě co nejdéle vydržet, jak nespadnout. Nejdříve se necháte jen táhnout, když jste si jistější, zkusíte obloučky a pak se odvážíte víc položit, takže si to víc užijete. V zatáčkách se dá využít odstředivé síly lana, takže dokážete z 35 km/h udělat i 70 km/h, a to už je adrenalin.

MÁTE CHUŤ ZAČÍT ?

Zajímá vás, jak začít s wakeboardingem? „*Buď odjet do Stráže pod Ralskem u České Lípy, kde je vlek, tam se dá půjčit vybavení a začít zkoušet. To je ta levnější varianta. Můžete také přijet do Skochovic u Prahy, kde je náš 1. oficiální wakeboardingový klub, půjčujeme tady zdarma vybavení a naučíme základy jízdy. Prostě přijít a nebát se.“ A jak je to s fyzickou náročností? „*Wakeboarding je fyzicky náročný, pokud se dělá tak, jak má. Ruce musí být u těla, takže pracují ruce, prsní svaly, záda. To chce skvělou fyzičku. Jedna jízda trvá osm až dvanáct minut, déle nevydržíte. Profíci jezdí dvakrát denně deset minut, fyzická náročnost odpovídá celodenní jízdě na snowboardu v hlubokém sněhu.“

MEZI PROFÍKY

Wakeboarding není jen sport, je to životní styl, zábava a uvolněná atmosféra. Lidé, kteří mu propadli, se nechtějí svazovat nějakými přísnými pravidly. Na waku tak potkáte většinou sympatické tváře, které si rozhodně na nic nehrají.
„*Wakeaři nechtějí být organizovaní v nějakých klubech, je to free sport. Když chcete jezdit, tak si najdete lokalitu, kde se jezdí, seznámíte se s partou, která vlastní nebo provozuje vlek, či loď a začnete jezdit,*“ říká Lubor Kos. K české mužské špičce patří Miloš Veselý, Zdeněk Šefčík, Petr Halva, Tomáš Hušek, k ženské špičce pak Gábina Holcová, několikanásobná mistryně ČR, nebo Míša Effenbergerová.
NEJDRSNĚJŠÍ ŽENA WAKEBOARDINGU:

GÁBINA HOLCOVÁ (36)

7x MISTRYNĚ ČR VE WAKEBOARDINGU.

ZAČALA S WAKEBOARDINGEM ZHRUBA PŘED DVANÁCTI LETY.

JEZDILA NA SNOWBOARDU, K WAKEBOARDINGU JÍ PŘIVEDLI KAMARÁDI, S NIMIŽ JEZDILA V ZIMĚ NA HORY.
CO POTŘEBUJETE NA WAKE?

WAKEBOARD ČILI PRKNO S VÁZÁNÍM. „V*ÁZÁNÍ JSOU TAKOVÉ GUMOVÉ BOTIČKY, KTERÉ PŘILNOU K NOZE. NOHA JE V NICH ABSOLUTNĚ PEVNÁ. KDYŽ SE DO VÁZÁNÍ NAZOUVÁTE, NAMYDLÍTE SI BOSOU NOHU, VKLOUZNETE TAM, NOHU VYPLÁCHNETE A GUMA SE „PŘICUCNE“. NEBOJTE SE, ANI PŘI TOM NEJHORŠÍM PÁDU VÁM TO NEZRANÍ KOTNÍK*,“ UKLIDŇUJE LUBOR KOS.
WAKEBOARD JE Z PĚNY, PLAVE NA VODĚ, JE ASI TŘI CENTIMETRY TLUSTÝ, HRANY MÁ VEN. „PRKNO MÁ TAKOVÁ „KŘIDÝLKA“ – FLOSNY, KTERÁ ZARUČÍ DOBRÉ VEDENÍ VE VODĚ,“ DODÁVÁ LUBOR KOS. ZA KOLIK? PRKNO OD 6 DO 30 TISÍC KČ. VÁZÁNÍ OD 3 DO 20 TISÍC KČ.

VESTA, POKUD JSTE PROFÍK, TAK I PŘILBA. ZA KOLIK? VESTA OD 2 DO 8 TISÍC.

NEOPREN. ZEJMÉNA KVŮLI CHLADU A KVŮLI NÁRAZŮM, KTERÉ MOHOU BÝT I HODNĚ NEPŘÍJEMNÉ. ZA KOLIK? OD 2 DO 8 TISÍC KČ.

HRAZDIČKA. „TROJÚHELNÍK“, ZA KTERÝ SE DRŽÍTE A 16–20 M DLOUHÉ LANO, KTERÉ SE PŘIVAZUJE NA LOĎ. ZA KOLIK? 1 500 AŽ 3 000 KČ.

RUKAVICE. VĚTŠINOU NEJSOU NUTNÉ.

ŠPUNTY DO UŠÍ NEBO NEOPRENOVÉ ČELENKY. TRPÍTE-LI NA ZÁNĚTY STŘEDOUŠÍ.

INFORMACE:

ZAJÍMÁ VÁS, KDE MŮŽETE WAKEBOARDING VYZKOUŠET? SHÁNÍTE DALŠÍ INFORMACE? VŠE NAJDETE NA WWW.WAKEBOARD.CZ, VČETNĚ TELEFONNÍCH ČÍSEL, KAM MŮŽETE ZAVOLAT A ZEPTAT SE NA VŠE, CO VÁS O WAKEBOARDINGU ZAJÍMÁ.