Poslouchám zadáky s nastraženýma ušima: „*Blíží se zatáčka, tam bychom se měli napravo vyhnout kamenům*,“ říká a jeho hlas zaniká v hluku valící se vody. Po norské řece Sjoa vás provezou čeští vodáci – v městečku Heidal každé léto provozují rafting i Češi. Za české ceny, s českým výkladem a školením.

Tak tento výlet začal. Na suchu s pádlem v ruce. Učíme se správně držet pádlo (někteří), vtloukají do nás rafťácké povely. Trénujeme, jak se dostat z vody, pokud bychom se vyklopili. Pak ale přichází „křest ohněm“. Aby tělo netrpělo v ledové vodě, když se loď náhle překlopí, je potřeba se smočit. Sedáme na raft a vezou nás do klidné zátoky. „*Au, to jsou ale jehličky*,“ volá mladý kluk vedle mne, když se naše těla v neoprenovém obleku rychlým manévrem zadáka ocitají v ledové vodě. Hodina nácviku a jde se na věc.

Stop.“ „Kontra.“ „Go.“ „Left.“ „Right.“ Povely padají jeden za druhým. Málem si nevšimnu kamarádů, kteří si nás fotí z mostu nad řekou. Řeka se začíná zužovat. Až si ji ostré skály na břehu sevřou do krásné soutěsky, aby se pak před námi otevřelo údolí Heidal s malebnými statky. Tak proto sem vyráží tolik lidí z celého světa…

V Norsku je rafting docela mladou disciplínou. Místní řeky se sjíždí od osmdesátých let a tento sport tu rychle získal mnoho příznivců. Nejvíce lidí jezdí na řeku Sjoa. Oblíbené jsou také řeky Strandaelva a Raundalselva protékající městem Voss. Pro začátečníky a rodiny s dětmi se doporučuje řeka Voss nebo Otta. „*Je mnohem nebezpečnější dojet sem z Osla než sednout na rafty*,“ říká Tor Aamodt, který provozuje v městečku Heidal ubytovnu, malý hotýlek, kde často spí vodáci.

Norové milují pobyt venku a při každé příležitosti utíkají do přírody. „*Často se tu říká: není špatné počasí, jen máte špatné oblečení,“ uvádí Petr Burian, majitel cestovní kanceláře Periscope Skandinávie. I když padají proudy vody, bude hřiště v Bergenu plné teenagerů, kteří hrají baseball. Nebyl důvod zůstat doma. Norové milují chození po horách, cyklistiku, v zimě vyrážejí na běžky. Daří se tu i mladým outdoorovým sportům. „*Nabízíme slaňování po vodopádech, rafting, canyoning, riverboarding – v neoprenu, s ploutvemi a na boardu vyrážíš proti proudu řeky. Je to krásný pocit mít řeku pod sebou,“ říká Knut Aarbakke z agentury Voss rafting.

Norsko se svými fjordy, barevnými domečky, vysokými horami a zelenými pastvinami je jako stvořené pro aktivní dovolenou. Zamilují si to tu ekologové (všichni Norové se vždy za každých podmínek chovají ekologicky), rybáři (i Češi se naučili jezdit na ryby do Norska) a abstinenti. Alkohol se dá koupit jen ve státním vinmonopoletu a je „ochucený“ pěkně tučnou daní.
Ale popořádku.

BRÁNA K FJORDŮM

„*Vítejte v Bergenu*,“ slyším pilota, když letadlo dosedá na letištní plochu. Ocitáme se v městečku, kde až 200 dnů v roce prší a kterému přezdívají „brána k fjordům“. Je to město s tisíciletou historií a výstavními hanzovními domy na nábřeží Bryggen.
„*Co to tu teď dělá?*“ ptá se mě kamarádka, když stojíme před výlohou s vánočními ozdobami. Vstupujeme do království Vánoc, obchůdku, který je otevřen celý rok. Neodolám, kupuji si formičku sobíka a vláčku. To budou v prosinci děti koukat, co to máma vytahuje z trouby!
Sedm kopců, spousta malých ostrůvků, přátelská atmosféra a neodbytný déšť, sumíruji si v hlavě, co se dá napsat o Bergenu, když vystupuji z lanovky na vyhlídce nad městem. A taky proslulé akvárium. Sem musíte vzít své děti – desítky akvárií a mírumilovní tučňáci spolehlivě dostanou dospělého, natož pak mrňouse.
V Česku se moc neví, že do Bergenu létá nízkonákladová společnost Norwegian airlines. Udělat si několikadenní výlet k norským fjordům, vyzkoušet rafting ve Vossu, kam dojedete vlakem, udělat si túru v pohoří Jotunheimen nebo navštívit olympijský Lillehammer, i tak lze pojmout v Česku stále oblíbenější „eurovíkend“. Abyste se domů nevraceli stejnou cestou, zpáteční letenku si můžete pořídit z Osla.

FJORD A VODOPÁDY

S Bergenem v zádech míjíme atraktivní vodopád Tvinde Fosse. Budete se divit, ale prý je to soukromý pozemek. Procházkou se dá dojít až na jeho hranu a dotknout se vody valící se do údolí.
Ještě pár desítek kilometrů a je to tu. Fjord. Kus moře zakousnutého několik desítek kilometrů do pevniny. Jenže hned z vody se zvedají ostré a neskutečně krásně zelené skály. Někde prý měří z vrcholu až na dno 1 800 metrů. Stavíme v malebném městečku s názvem Flåm. Neodolám, abych si nenamočila prsty ve fjordu. Tenhle se jmenuje Aurland Fjord a je to výběžek nejdelšího Sognefjordu.
V létě se ve Flåmu vystřídá i osm tisíc lidí denně – přijíždějí sem na obrovských lodích, aby se obdivovali flåmské železnici. I my sedáme do vlaku a necháváme barevný Flåm za zády. Za oknem vlaku vidím, jak se v peřejích dolů do údolí žene řeka. Když vlak vyjede z tunelu (už několikátého) zahlédnu barevné statky. „Ekofarmy,“ rychle mě doplňuje naše průvodkyně Monna Kjosová.
Tato železnice patří mezi hlavní norské atrakce a tvoří ji 20 tunelů, vlak překonává převýšení 865 metrů na šesti kilometrech. Až pak dosupí do konečné Myrdal v nadmořské výšce 866,8 metrů.

NEJKRÁSNĚJŠÍ CYKLOTÚRA

Ale nemusíte spěchat dolů, tady odtud se dá udělat pěkných pár treků. Anebo si dole ve Flåmu půjčit kolo a pěkně to sjet po úzké asfaltce s hučící řekou po boku až na flåmské nádraží. Stojí to za to…
Odtud se můžete vydat in Rallarvegen (železnice vám pomůže překonat ostré stoupání), snad nejkrásnější norskou trasu pro cyklisty. Vede z Flåmu do Myrdalu, městečka Finse a končí v Haugestolu. Měří devadesát kilometrů, což trénovaní borci jistě zvládnou za jeden den. Není ovšem od věci si cestu rozložit na dva, tři dny. Už kvůli té krásné přírodě. Projíždí se úzkými údolími, s ostrými štíty v zádech a hučícími vodopády na dosah. A taky budete mít dost času na túru k ledovci.
Nejnižší bod leží na úrovni mořské hladiny a nejvyšší ve výšce 1 301 metrů nad mořem, což je v Norsku jistota, že tu i v létě narazíte na zbytky sněhu. Je lepší vyrazit s horským kolem, protože terén je místy nerovný a hrbolatý.

A KAM NA TÚRU?

Pokud chcete dojet až do městečka Heidal a vyzkoušet rafting na řece Sjoa, musíte přejet nádherný horský masiv Jotunheimen, v překladu Domov jotunů. Nejvyšší pohoří Skandinávie sahající do dvou tisíc metrů nadchne každého milovníka hor.
Jotuny zde asi nepotkáte, můžete se tu vydat na krásné treky. Vystoupejte třeba na dva nejvyšší vrcholy Galhøppigen a Glittertind, dotkněte se ledovce Fanaråken a rozhodně nevynechejte „norskou národní túru“ Bessegen.
Stejnojmenný horský hřeben leží mezi jezery Gjende a Bessvatn a každý rok se sem vydává více než deset tisíc turistů. Není divu, ta scenerie úzkého hřebene, který pevně obepínají dvě jezera, je úchvatná.

OLYMPIJSKÉ MĚSTO

Kam dál? Do Lillehammeru. Olympijské město na první pohled působí jako malé nudné provinční městečko. Pak si ale vyzkoušíte letní verzi biatlonu na bývalém olympijském běžkařském stadionu Birkebeineren, kde startovala mladičká Kateřina Neumannová, sejdete schody skokanských můstků, navštívíte hokejovou halu Håkons, sídlo olympijského muzea, kde jsme před šestnácti lety sehráli první mezinárodní zápas se Slovenskem. Dopadli jsme jak sedláci u Chlumce. Oba týmy. My jsme nad nimi sice vyhráli 7:1, ale skončili jsme pátí a oni šestí.
Dokážu si to představit: Tady se opravdu mohla konat ta „nejlepší olympiáda v historii,“ jak prohlásil tehdejší prezident olympijského výboru Juan Antonio Samaranch.
Určitě v Lillehammeru musíte navštívit skanzen Maihaugen. Získáte tu dokonalou představu o tom, jak žili staří Norové – můžete tu navštívit jeden z 30 unikátních sloupových kostelů (stavkirke) v Norsku, průvodkyně si vás v budově školy posadí do lavic a začne s vámi procvičovat norské hlásky, v sedláckém domě u dubového stolu rozdělí funkce. „*Ty jsi hlava rodiny, ty syn, který zdědí hospodářství, ty se budeš muset vystěhovat do Ameriky.
Kromě toho tu však můžete navštívit i unikátní expozici domů ze 30., 40. … 90. let. Brzy bude dokončena i supermoderní neofunkcionalis­tická stavba. Domy jsou často kopiemi budov, které si nechávaly stavět konkrétní rodiny i s nábytkem. Místní proti této části muzea na začátku ostře protestovali. Dnes je nejnavštěvovanější.
„*Já vím, že se to nedá slovy pořídit
,“ napsal o Norsku ve své knížce Cesta na sever Karel Čapek. „*Slovy se dá mluvit o lásce nebo květinách polních, ale se skalami je to těžké. Copak se dá slovy popsat obrys hory a tvar hory? Já vím, říká se tomu fantastické obrysy, divoké štíty, mohutné masivy, ale to není to.*“ Souhlasím, jeden takový článek ani stará knížka slavného spisovatele nedokáží popsat krásy Norska. Jeďte se přesvědčit sami.

PRAKTICKÉ INFORMACE

JAK SE TAM DOSTAT

LETECKY: ČSA, SAS (S PŘESTUPEM) A NÍZKONÁKLADOVÁ SPOLEČNOST NORWEGIAN AIRLINES
AUTEM: DRÁŽĎANY, Z BERLÍNA DO ROSTOCKU A ODTUD TRAJEKTEM DO ŠVÉDSKÉHO TRELLEBORGU NEBO DÁNSKÉHO GEDSERU. DO TRELLEBORGU JE TAKÉ MOŽNO PLOUT Z NĚMECKÉHO OSTROVA RÜGEN (RUJANA).
TRAJEKTOVÉ LÍSTKY JE POTŘEBA REZERVOVAT DOPŘEDU (NEJLÉPE 3–4 TÝDNY). NORSKO JE DRAHÉ, NENÍ PROTO OD VĚCI VYUŽÍT SLUŽEB CESTOVNÍCH KANCELÁŘÍ. JEDNOU Z NEJVĚTŠÍCH SPECIALIZUJÍCÍCH SE NA SKANDINÁVII JE PERISCOPE SKANDINÁVIE. WWW.PERISCOPE.CZ

KDE SE UBYTOVAT

VE STANU NEBO KARAVANU MŮŽETE PŘENOCOVAT KDEKOLIV.
POD STŘECHOU: NEJLEVNĚJŠÍ JSOU CHATY NORSKÉHO SPOLKU PRO HORSKOU TURISTIKU – TĚCH JE V NORSKU 400. NĚKTERÉ JSOU OBSLUHOVANÉ, JINÉ SI OTEVŘETE STANDARDNÍM KLÍČEM A POUZE VHODÍTE DO KASIČKY PENÍZE. DALŠÍ LEVNOU SPOLEČNOSTÍ JE HOSTELLING INTERNATIONAL. CENY OD 150 NOK ZA NOC.
WWW.HIHOSTELS­.NO/ENGLISH/
WWW.TURISTFORE­NINGEN.NO/ENGLIS­H/

KDE PŘENOCOVAT KDYŽ SE VYDÁTE NA RALLARVEGEN
VE STANU, UBYTOVNÁCH I HOTELECH. CYKLISTY VÍTAJÍ S OTEVŘENOU NÁRUČÍ.

RAFTOVÁNÍ
NEJLEVNĚJI HO POŘÍDÍTE V HEIDALU, KDE PŮSOBÍ ČESKÉ AGENTURY. CENA JE 700 KČ + 100 KČ ZA VSTUP NA ŘEKU. INFORMACE O RAFTINGU: WWW.SMARTTRAVEL.CZ
RAFTOVÁNÍ NA VOSSU: WWW.VOSSRAFTING.NO
NEŽ SEDNETE DO RAFTU, JE DOBRÉ SE PŘIPOJISTIT, COŽ MŮŽETE UDĚLAT NA MÍSTĚ. RAFTUJE SE OD ČERVNA DO ZÁŘÍ.

JAKÝ SUVENÝR SI PŘIVÉZT
VLNĚNÉ SVETRY, ŠÁLY, ČEPICE, RUKAVICE A ČELENKY, VÝROBKY ZE SOBÍ KŮŽE, FIGURKY TROLLŮ, VAKUOVĚ BALENÉ RYBY, PLYŠOVÉ SOBY.

DALŠÍ INFORMACE:

INFORMACE V ČEŠTINĚ: www.norsko.cz
www.fjordnorway.com
www.visitbergen.com
VLAK VE FLÅMU: zpáteční jízdenka stojí 330 NOK. www.flaamsbana.no
STRÁNKY FLÅMU: www.visitflam.com
www.lillehammer.com
www.fjordsafari.com

PROFIL FAKTOR: *****

Vyborné terény pro cyklistiku i spousta turistických tras. Od nejnáročnějších několikadenních treků až po vycházky, které lehce zdoláte s dětmi.

RELAX FAKTOR: **

Wellness centra v Norsku asi najdete – je to země outdooru, proto zůstávejte venku.

ADVENTURE FAKTOR: *****

Norsko se snaží prezentovat jako „adventure“ země pro dobrodruhy. Vyzkoušet tu můžete vše: od raftingu přes canyoning, slézání vodopádů, jsou tu i další adrenalinové aktivity.

FAMILY FAKTOR: ***

Tohle je dovolená spíše pro starší děti, řekněme od deseti let. Vzít je můžete na hory, v žádném případě nevynechejte akvárium v Bergenu nebo železnici ve Flåmu. To je zážitek pro každého.