Absolutně bez obav si můžete zajít tzv. zaboulderovat. Jedná se o nejjednodušší lezení bez lana do výšky několika metrů, kde padáte do měkkých matrací jako do peřinky. Kromě lezecké obuvi, kterou si lze obvykle na boulderu zapůjčit nebo koupit např. v HUDYsportu, není na boulder potřeba vůbec nic. Snad jen pevná vůle a chuť bojovat. Výhodou umělých stěn je to, že můžete trénovat celou zimu.

Boulder bývá velmi často tréninkem nebo jakousi přestupní stanicí k lezení s lanem na umělé stěně do výšky několika desítek metrů (obvykle kolem 12 m – 14 m). Leze se ve dvojici, kdy jeden vždy jistí toho druhého. Proto je dobré vzít s sebou partnera, kterému důvěřujete. A ačkoli může lezení vypadat složitě, nic složitého to není. Ideální je začít s někým, kdo již nějaké zkušenosti získal, většina lezeckých center nabízí také instruktory, kteří vysvětlí základy jištění, zbytek je pak již na vás a na vašem odhodlání vylézt až nahoru, překonat strach a námahu a stěnu zdolat. „*Umělé stěny představují způsob, jak s lezením jednoduše a bez obav začít a jak se udržet v kondici přes zimu. Na výběr je na stěnách mnoho různých obtížností, kde si své najde opravdu každý, od úplných začátečníků až po profesionály*,“ říká Dušan Stuchlík, zkušený horský vůdce, člen Mezinárodní asociace horských vůdců (UIAGM) a zároveň produktový manažer HUDY sportu.

Od lezení na umělé stěně chybí již jen krůček k cestě do skal. I ve skalách bývají jednoduché cesty pro začátečníky, takže není třeba se ničeho bát. Vhodné skály lze najít po celé České republice i v zahraničí. Vládne na nich příjemné přátelské prostředí a každý Vám případně rád poradí. Při lezení stoprocentně zapomenete na veškeré starosti, protože zaměstná vaší mysl na plno. Dokonale se tak očistíte od všeho stresu. Pocit zdolané skály je navíc jeden z nejkrásnějších pocitů, který rozhodně stojí za to okusit. „*Pokořit horu, skálu nebo i jen vylézt na umělé stěně novou cestu je něco, co člověka vždy naplní spoustou energie. Člověk musí překonávat sám sebe, bojovat se svou vůlí, posouvat hranice svých možností, a to je na tomto sportu to nejkrásnější*,“ dodává Dušan Stuchlík.

Lezení využijete také na pěších túrách ve vyšších horách, kde se často můžete setkat s tzv. ferrátami.

Do skal a na vysokohorské výlety je již potřeba mít kvalitní vybavení. Špičkové vybavení, na které se budete moci spolehnout nabízí HUDYsport, kde vám také odborníci ochotně pomohou s výběrem.
K základním pomůckám, bez kterých se při lezení (kromě boulderu) neobejdete, patří lano, sedák, karabiny a lezecké boty. Nejdůležitější informace o lezeckém vybavení, vytvořené zkušenými lezci, jsou k dispozici také na stránkách HUDYsportu – www.hudy.cz.