NENÍ TO JEN TAK

Vypadá to jako hračka, ale není to úplně přirozený pohyb. Je nutné vědět, jak hůlky správně uchopit tak, aby ruce necestovaly po držadle a vy jste je mohli pevně ovládat. Také styl chůze je jiný: valivý. Pohyb začíná u paty a končí aktivním odrazem ze špičky. Důležité je také pevné uchycení holí na rukou řemínkem.
Hole dodají jistotu na kluzkém nerovném povrchu a sníží zátěž na kyčle, kotníky a kolena. Při každém kroku navíc snižují celkovou váhu zatížení o pět kilogramů, při chůzi z kopce až o osm. Ideální do města i na hory. Na léto i na zimu.
Cesta vede po lesní pěšině a já si pomalu zvykám na styl chůze, který mi ještě včera připadal docela zbytečný. Jde to, ale musím se pekelně soustředit. „*Na chůzi se soustředím tak moc, že ani nevnímám přírodu,*“ říká jeden z těch, kteří se se mnou vydali na zkušební lekci nordic walkingu.

KDE JSI NECHALA BĚŽKY?

Hole jsou výbornými pomocníky do hor, i když němečtí důchodci s nimi zdolávají městské parky, rychlý nákup či krátkou procházku. Mladý člověk si ve městě s holemi v rukou připadá nepatřičně: „*Kde jsi nechala běžky?*“ pokřikovali ještě nedávno na průkopníky nordic walkingu.
Nicméně takové hůlky mohou být i víceúčelové. Než vyrazíte, je dobré se rozcvičit. Jde to i pomocí hůlek. Lze s nimi posilovat i hrát hry. To si třeba skupina lidí stoupne do kruhu, každý si před sebou drží jednu tyčku. Při povelu „doleva“ se hůlky pustí, vy se rychle přesunete o jedno místo doleva a snažíte se chytit sousedovy tyčky. Může to být zábavné. Většina lidí se totiž při povelu „doprava“ rozběhne na druhou stranu.
Tak co myslíte? Je to sport, nebo jde o marketingový tah sportovních výrobců? Záleží na vás. Pravdou je, že hůlky si získávají příznivce spíše mezi staršími ročníky.
OSM TIPŮ, JAK KUPOVAT NORDIC WALKING HOLE

Není to jednoduché. Na trhu je jich široká nabídka. Stojí od pětistovky (v supermarketu s umělohmotným jádrem) až do dvou a více tisíc.

1. Rozhodujte se podle toho, jak často je budete používat. Na občasné vycházky postačí hole za tisíc korun, pokud se chystáte na každodenní trénink, raději si připlaťte.

2. Nejlépe vám poradí ve specializovaných sportovních prodejnách. „Kvalitu a cenu, kterou jsou klienti ochotni za hole zaplatit, si musí rozmyslet sami na základě vlastního zhodnocení, jak často a v jak náročném terénu chtějí hole používat, zda s nordic walking holemi teprve začínají, nebo se chtějí účastnit soutěží,“ říká Tomáš Čáslavský dodávající na český trh hole Swix.

3. Ptejte se po holích pro nordic walking, jsou totiž trošku jiné než hole na trekking – turistiku.

4. Speciální hole pro Nordic Walking se vyrábějí z odolného a lehkého materiálu (lehké slitiny, karbon), který absorbuje nárazy na zem. Rukojeť s poutkem a hrotem je ergonomicky adaptabilní. „Důležitý je použitý materiál, protože ten ovlivňuje váhu, pružnost a další vlastnosti,“ říká Jiří Strejček ze společnosti SPORT KONCEPT, která je výhradním dovozcem značky LEKI.

5. Promyslete si, do jakého terénu budete s holemi chodit. Většinu holí lze teleskopicky nastavovat, a to v rozpětí od 100 do 145 centimetrů. Takové tyčky se hodí především do horského terénu. Při chůzi do kopce a z kopce totiž oceníte, že se dá délka nastavit. A také je lehce složíte a připnete na batoh.

6. V horském terénu a přírodě se používají hole se špičatými hroty, které ve městě překryjete gumovými nástavci.

7. Pokud žádné horské výstupy neplánujete a pořizujete si je na chůzi po rovině, stačí vám jedna délka. Jaká by měla být? Je to jednoduchá rovnice. Vynásobte svoji výšku koeficientem 0,68. Měříte-li například 170 centimetrů, vyjde vám, že potřebujete hole dlouhé 115 cm. Jiná metoda nabízí odečíst od své výšky 50 centimetrů. V každém případě ale uchopte hole do ruky a zkontrolujte si, aby úhel loketního kloubu při zapíchnuté holi a sevřené rukojeti tvořil asi 90 stupňů. „Určitě se také zaměřte i na grip, který by měl být ergonomický a příjemně padnout do ruky,“ dodává Strejček.

8. Tento sport sice vypadá nenáročně, ale nic nezkazíte, když se oblečete do funkčního prádla.TŘI TECHNIKY CHŮZE

ZDRAVOTNÍ: DOPORUČUJE SE PRO REKONVALESCENCI PŘI POOPERAČNÍCH STAVECH. V NĚMECKU V TAKOVÝCH PŘÍPADECH NA HŮLKY PŘISPÍVAJÍ ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNY. VHODNÉ PRO TĚHOTNÉ, DIABETIKY ČI PACIENTY PO OPERACI NOHOU.

FITNESS: PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ NA SOBĚ TROCHU PRACOVAT, ZÍSKAT FYZIČKU. PATŘÍ SEM I CHŮZE NA HORÁCH.

VÝKONNOSTNÍ: PŘÍPRAVA NA ZÁVODY, KAŽDODENNÍ TRÉNINK. VE SVĚTĚ SE KONAJÍ DVĚ MISTROVSTVÍ SVĚTA: 21 KILOMETRŮ DLOUHÝ CROSS COUNTRY WORLD CHAMPIONSHIP SE KONÁ V RAKOUSKU, DRUHÝM ZÁVODEM JE PORTLAND MARATHON.

JEDNOTLIVÉ STYLY SE LIŠÍ TÍM, JAK MÁCHÁTE RUKAMA A JAK SE ODRÁŽÍTE HOLEMI OD ZEMĚ.PROČ PODLEHNOUT NORDIC WALKINGU

1.
Je to sport, při němž, když se dělá správně, rozpohybujete až devadesát procent svalů v těle.
2.
S holemi se dá jít rychleji. „Zatímco normální člověk ujde tři čtyři kilometry za hodinu, s holemi je to pět až šest,“ říká Jiří Všetečka z HUDYsportu, prodejny sportovního zboží. Výdej energie navíc stoupá o dvacet až čtyřicet procent.
3.
Nordic walking je vhodný pro ty, kteří chtějí zhubnout, či pro pacienty při pooperační rekonvalescenci. V Německu dokonce na nákup holí přispívají zdravotní pojišťovny.
4.
Je to „in“. Lidé shazují ostych, někteří věší běžecké boty na hřebík, najímají si trenéry a zdolávají hory i městské parky s pomocí hůlek.
5.
Nordic Walking lze provozovat kdekoliv. Na vesnici i ve velkoměstě, v lese i na Václavském náměstí. Na nordic walking slyší i v turistických centrech. V Alpách i na dalších místech jsou připravení lektoři i speciální a zajímavé trasy.


JAK VÁS ZAUJAL NORDIC WALKING?

MARKÉTA KLIMEŠOVÁ
MANAŽERKA
S nordic walking jsem se seznámila během lázeňského pobytu v Konstantinových Lázních a musím říci, že v konkurenci ostatních procedur, jakými byla masáž či uhličitá koupel, z toho chůze nevyšla příliš dobře. Nevím, zda to bylo tím, že venku bylo několik stupňů pod nulou, či jsem nepochopila techniku chůze se speciálními holemi nebo že terén (silnice městem a rovná lesní stezka) přímo nevybízel k náročné chůzi, při níž mají hole své uplatnění. Nerada bych ale nordic walking úplně zatratila, možná v jiný čas a na jiném místě tomuto sportu ještě dám šanci. Nevlastním žádné hole.


ZATÍMCO V SILNĚ TURISTICKY ZALOŽENÉM ČESKU SE NORDIC WALKING PROSAZUJE VELMI POZVOLNA, V OKOLNÍCH ZEMÍCH ZAŽIL V POSLEDNÍCH LETECH DOSLOVA BOOM. PROTO I PÁR NÁZORŮ ZPOZA HRANIC:

ANGELA WIEDEMANNOVÁ
REGENSBURG
Když jsem ještě před čtyřmi lety viděla někoho s hůlkami, byl mi k smíchu, dnes jsem na nordic walkingu "závislá". Po stránce fitness je tento sport velmi hodnotný a jednoduchý. Chůze je pro mě o poznání méně náročná než jiné druhy sportu. Dá se provozovat spontánně, ve skupině či sama a přitom je člověk na čerstvém vzduchu. Nordic walkingu se věnuji jednou až dvakrát týdně, v zimě méně. Mohu říci, že se cítím lépe a celkově fit, mám pocit, že alespoň něco dělám pro své zdraví.

GERLINDE EHEMANNOVÁ
REGENSBURG
Chodit s hůlkami krajinou – to je přece veselé. Jde navíc o pohyb, kdy se zapojí všechny svaly. Od paty po prsty na nohou, a tak po celém těle až k držení hlavy. Přitom si lze jít svým vlastním tempem. Tělo je intenzivně namáháno a nezáleží, zda jdete pomalu nebo rychle. Začít může každý, i nesportovec. Není od věci absolvovat kurz, kde vás naučí základům. Hůlky přinášejí výhodu, že i stoupání se dá zvládnout lehčeji. Používám značkové hůlky Exel s korkovými rukojeťmi.