MLADÍ JSOU JEN JEDNOU

Správně složená strava a energetický příjem odpovídající následnému výdeji je pro správný růst a vývoj dětí naprosto zásadní. Pokud je navíc dítě nebo dospívající aktivní sportovec, je třeba klást na vyvážený životní styl ještě větší důraz. Vezmeme-li v úvahu ještě to, že každou chvíli se na nás z médií valí informace o závadnosti některých potravin, je třeba mít se na pozoru.

CO DĚTI POTŘEBUJÍ

Jestli se vaše děti aktivně věnují sportu, mají potřebu energie vyšší než ty, které tráví volný čas většinou pasivně.
Jednoznačně je nutný dostatečný příjem bílkovin, a proto by děti měly dostávat větší porce masa a přídavky mléčných výrobků – měkké sýry (tvaroh, žervé, cottage) a jogurty. Pro rychlejší regeneraci svalové hmoty po sportu se dětem také doporučuje druhá večeře ve formě mléčného výrobku nebo speciálních sportovních nápojů pro děti.
Rovněž jsou nutné sacharidy, které by v jídelníčku měly tvořit cca 55–60 % energetického příjmu. Řeč je ovšem o ovoci, zelenině, rýži, bramborách či těstovinách… Opatrně se sladkostmi.
Nesmíme zapomínat ani na tuky, jejichž množství by nemělo přesáhnout 30 % denního energetického příjmu. Dvě třetiny energetického příjmu by měly pokrýt tuky rostlinné (rostlinné tuky a oleje, tuky obsažené v ořeších či semínkách), zbývající jednu třetinu pak tuky živočišné (máslo, sádlo, tuky obsažené v mléčných výrobcích, mase, uzeninách a vejcích).
V neposlední řadě nesmíme zapomínat na vitamíny a minerály, zejména u sportujících dívek je třeba sledovat příjem železa. Nedostatek železa může způsobit špatné okysličení svalových tkání, což bývá příčinou snížení sportovního výkonu. Důležitý je i fosfor a vápník.

PITNÝ REŽIM

Nezapomínejme na dostatečný přísun tekutin. U dětí to platí dvojnásob. Místo sladkých nápojů doporučujeme raději vodu, ovocné čaje, ovocné šťávy nebo ředěné nedoslazované džusy.

Děti občas musíme do pití nutit, ale i zde by měla platit určitá pravidla:

4–7 let 75 ml x váha dítěte/den
7–10 let 60 ml x váha dítěte/den
10–13 let 50 ml x váha dítěte/den
13–15 let 40 ml x váha dítěte/den
15–19 let 40 ml x váha dítěte/den

 

ZÁKLADNÍ ZÁSADY A DOBŘE MÍNĚNÉ RADY

- DĚTI BY MĚLY JIŽ OD ÚTLÉHO VĚKU ZÍSKAT SPRÁVNÉ STRAVOVACÍ NÁVYKY

- POKUD CHCEME, ABY SE SPRÁVNĚ VYVÍJELY, MĚLI BYCHOM SE ZAMĚŘIT NA TO, CO JIM DENNĚ PŘIPRAVUJEME K JÍDLU

- PESTRÁ A PRAVIDELNÁ STRAVA JE ZÁKLADEM SPRÁVNÉHO RŮSTU. MĚLA BY OBSAHOVAT DOSTATEK OVOCE, KTERÉ POKRYJE DENNÍ DÁVKU CUKRU, ZELENINY, KTERÁ POKRYJE DÁVKU VLÁKNINY, MLÉČNÝCH VÝROBKŮ, MASA A HLAVNĚ RYB

- U SPORTUJÍCÍCH DĚTÍ MUSÍ STRAVA PŘISPÍVAT NEJEN KE SPRÁVNÉMU TĚLESNÉMU VÝVOJI, ALE TAKÉ K CO NEJLEPŠÍM SPORTOVNÍM VÝSLEDKŮM

- NEZBYTNÝ JE VYVÁŽENÝ POMĚR JEDNOTLIVÝCH ŽIVIN, ZDROJE VITAMINŮ A MINERÁLNÍCH LÁTEK

- SKLADBA STRAVY A ENERGETICKÁ HODNOTA BY MĚLA ODPOVÍDAT VÝDEJI. DĚTI BY SE NEMĚLY PŘEJÍDAT, ALE ANI HLADOVĚT

- DOPORUČUJEME KONZULTOVAT SKLADBU STRAVY S ODBORNÍKEM NA VÝŽIVU POKUD JE VAŠE RATOLEST AKTIVNÍ SPORTOVEC, JE TŘEBA KLÁST NA VYVÁŽENÝ ŽIVOTNÍ STYL JEŠTĚ VĚTŠÍ DŮRAZ.