Cíl je jasný, krásně vonět v každé situaci. Jenže nespoutaná kočka je neustále v pohybu, a to s sebou přináší okamžiky, kdy je vůně hodně potřeba. V dnešní době ale může a musí vonět i žena a dívka, která sportuje! Pokud ovšem použije tu správnou vůni. Jak ji poznat a vybrat? Stačí se v problematice parfémů trochu zorientovat…

Z ČEHO SE SKLÁDÁ PARFÉM?

Parfém je obecné označení směsi esenciálních olejů a dalších aromatických látek. Parfémy se rozlišují podle procentuálního zastoupení parfémové kompozice (jednoduše řečeno podle intenzity vůně). Zbytek směsi zastupuje koncentrovaný líh.
Nabízí se otázka, zda se parfém na sport vůbec hodí? Pokud vám parfém vyhovuje, není třeba něco měnit. Lepší je ale před sportováním používat spíše toaletní vodu, která není tolik intenzivní. Dobrá zpráva je, že dnes můžete sehnat i parfémy bez alkoholu. Na webových stránkách parfumerií je najdete většinou v oddělení parfémů pro děti. Zpocenou a sportem namáhanou pokožku nepodráždí, voní jemně a nevtíravě a jsou hypoalergenní.

JAK VYBÍRAT

  • Pokud jste se, divoženky, alespoň částečně v parfémech zorientovaly, gratulujeme! Pokud ne, neklesejte na mysli.
  • Pro radu zavítejte do větší parfumerie, určitě vám poradí!
  • Nezapomeňte si při „ochutnávání“ vůní mezi jednotlivými parfémy přičichnout k misce s kávovými zrnky, které váš čich „zneutralizují“.
  • Pokud nemáte svou oblíbenou vůni, asistentce v parfumerii bez obav sdělte svou představu o tom, jak by měl váš nový parfém vonět (viz naše rozdělení vůní).
  • Obecně platí, že čím větší balení, tím levnější, ale kdo by chtěl v batohu či tašce tahat „granát“? Jako pomůcka při sebeobraně se 100 ml flakón hodí, ale lepší bude pořídit si 30ml či 15ml variantu. Obě lahvičky vám i déle vydrží!


JAK SE SPRÁVNĚ VONĚT

  • Držte se zásady, že méně je vždy více.
  • Parfém se nanáší na místa, kde je pod pokožkou nejvíce krevních vlásečnic, tj. do loketního důlku, ale i do podkolení – do míst, kde je pokožka nejteplejší. Parfém nanášejte i na vlasy, těsně nad pokožku hlavy.
  • Před tím, než vyběhnete, vyjedete či vylezete, je důležité používat nejen toaletku, ale i další „věcičky“. K parfému či toaletní vodě si pořiďte sadu, a to sprchový gel, tělový krém a tělový deodorant stejné značky a stejného složení. Nejdříve si dejte pořádnou sprchu, naneste na tělo sprchový gel, po sprše tělový krém, pak tělový deodorant – obojí na celé tělo, a nakonec pár kapek toaletní vody.


POZOR NA ALERGIE

Kvalitní parfém by vám neměl způsobit vážné alergické reakce, ale může obsahovat extrakt z rostliny či koření, na nějž může vaše pokožka reagovat. Pokud kůže zrudne, je citlivá na dotek, má tendenci se olupovat, ale nesvědí, jedná se zřejmě pouze o podrážděnou kůži. Jak poznáte, že se jedná o alergickou reakci? Prvním a zásadním příznakem je intenzivní svědění, zarudnutí, může se objevit i ekzém. Co dělat? Okamžitě přestat parfém používat a navštívit dermatologa. Ten zjistí, jakému alergenu byste se měly v kosmetice nadále vyvarovat.PARFÉM JE VŮBEC NEJINTENZIVNĚJŠÍ VŮNĚ, KTERÁ JE NA TRHU K DISPOZICI. PODÍL VONNÝCH LÁTEK JE 15–40 %.

EDP NEBOLI EAU DE PARFUM – PARFÉMOVÁ VODA (TOALETNÍ PARFÉM). PODÍL VONNÝCH LÁTEK JE 8–15 %.

EDT NEBOLI EAU DE TOILLETE – TOALETNÍ VODA. PODÍL VONNÝCH LÁTEK JE 4–6 %.

EAU DE COLOGNE – KOLÍNSKÁ VODA. PODÍL VONNÝCH LÁTEK JE 1–3 % ROZPUŠTĚNÝCH V 60–70 % LIHU.PARFÉM SE SKLÁDÁ ZE TŘÍ ČÁSTÍ, PODLE TOHO, JAK SE KTERÉ VŮNĚ PO APLIKACI UVOLŇUJÍ:HLAVA (VYSOKÉ ČI SVRCHNÍ TÓNY)

TYTO SLOŽKY SE PO NANESENÍ PARFÉMU UVOLŇUJÍ NEJRYCHLEJI, CÍTÍME JE JAKO PRVNÍ. HLAVA PARFÉMU UTVÁŘÍ VÁŠ PRVNÍ DOJEM, A PRÁVĚ PROTO JE NA NI KLADEN VELKÝ DŮRAZ. DOBA TRVÁNÍ VŮNĚ SE POHYBUJE OKOLO PATNÁCTI MINUT.SRDCE (STŘEDNÍ TÓNY)

SLOŽKY, KTERÉ TVOŘÍ SRDCE PARFÉMU, CÍTÍTE AŽ PO ODEZNĚNÍ SVRCHNÍCH TÓNŮ. VONÍ NĚKOLIK HODIN, PŘIBLIŽNĚ DVĚ AŽ TŘI HODINY.ZÁKLAD (NÍZKÉ TÓNY)

TVOŘÍ NEJSTABILNĚJŠÍ ČÁST VŮNĚ, PRCHAJÍ VELMI POZVOLNA A VYTRVAJÍ AŽ ČTYŘI HODINY, I KDYŽ EXISTUJÍ PARFÉMY, JEJICHŽ ZÁKLAD VYPRCHÁ AŽ PO DESETI HODINÁCH.BOHUŽEL NEBO VLASTNĚ BOHUDÍK, S PARFÉMY TO NENÍ ZASE TAK JEDNODUCHÉ. PARFÉMY SE PODLE VŮNĚ DĚLÍ DO NĚKOLIKA ZÁKLADNÍCH SKUPIN, KTERÉ SE MEZI SEBOU MOHOU KOMBINOVAT.KVĚTINOVÉ VŮNĚ

Květinové vůně jsou asi největší skupinou mezi vůněmi. Hlavní složky kompozice tvoří květiny, například jasmín, růže, konvalinky, ylang-ylang, tuberóza, kosatec, fialka a další.

TYPICKÁ KOČKA:

Sebejistá, ale zároveň citlivá a jemná, která ráda flirtuje. Nebrání se emocím, je něžná a veselá.

ORIENTÁLNÍ VŮNĚ

Obvykle těžší, smyslné, teplé kompozice, v nichž převládají složky jako ambra, vanilka, kadidlo, santalové dřevo, koření.

TYPICKÁ KOČKA:

Smyslná a romanticky zasněná, vzrušující a sexy.

CYPŘIŠOVÉ VŮNĚ

Základními složkami jsou větvičník, bergamot a labdanum, obvykle i pačuli. Jedná se o sušší, dřevité, elegantní vůně.

TYPICKÁ KOČKA:

Aktivní a upřímná, která se nebojí vyzkoušet něco nového.

FOUGEROVÉ VŮNĚ

Takřka bez výjimky pánská skupina, typickými složkami jsou levandule a kumarin.

CITRUSOVÉ VŮNĚ

Svěží, šťavnaté vůně s výraznou citrusovou složkou (pomeranč, bergamot, citron, limeta). Patří sem dámské i pánské vůně, často také bývají citrusové parfémy označovány jako unisexové, tedy vhodné pro obě pohlaví.

TYPICKÁ KOČKA:

Aktivní, nespoutaná, libující si snad ve všech sportovních aktivitách.

LEVANDULOVÉ VŮNĚ

Levandulové parfémy jsou převážně pánskou záležitostí.