Zvolit ten správný batoh totiž není jen tak. Musí být kvalitní, dobře sedět a ještě k tomu pojmout vše potřebné. A podle čeho si tedy vybrat právě ten náš model?

Nejdřív zvolíme velikost

Ještě než vyrazíme do obchodu, je dobré se zamyslet, kam a na jak dlouho s batohem budeme vyrážet. Podle toho odvodíme, co všechno si sebou budeme brát, a tudíž jak veliký batoh vlastně potřebujeme.

Na vysokohorský týdenní trek, kde nepotkáme ani živáčka, vybíráme velký batoh kolem pětašedesáti litrů, který pojme všechno tábornické vybavení i potřebné potraviny.
Na jednodenní výlet za humna zase postačí dvacetilitrový litrový batůžek tak akorát na vodu, svačinku a větrovku.
Pokud však vyrážíme lézt do skal, zvolíme i na jednodenní výlet klidně čtyřicetilitrový batoh, do kterého se vejde naše lezecká výbava.

Kupovat si zbytečně velký batoh s tím, že si jej budeme moci brát i na menší výlety, není rozhodně tak výhodné, jak se na první pohled zdá. Jeho váha je totiž několikanásobně vyšší a zbytečně se tak taháme s kily navíc.
I naopak platí, že snažit se na delší túru narvat vše do menšího batohu a co se nevejde vzít do ruky, jen abychom ušetřily, vede opět ke zbytečnému trápení a navíc i k ničení batohu.

Batoh musí sedět

Jakmile už víme přibližnou velikost batohu, můžeme se směle vypravit do obchodu a začít zkoušet. Batoh se totiž nedá vybrat na internetu. Musíme na vlastní kůži posoudit, jestli když si jej nasadíme, máme pocit, jako by ani nebyl, nebo naopak nás všemožně tlačí a tahá.

Batoh si je nutné zkoušet navíc správně utažený a nastavený, ale především i naplněný. V outdoorových obchodech by měli mít pochopení pro to, když si batoh budeme chtít při zkoušení cvičně zabalit. Jen s patřičným nákladem se totiž nejlépe ukáže, jak nám který model na zádech sedí.
Nesmíme se nechat zviklat ani tím, že většina značek vyrábí specielní dámské modely s užšími ramenními popruhy nastavitelnými užšími zády na menší postavy. Neznamená to, že nám bude sedět každý dámský batoh.

Při zkoušení posuzujeme především pohodlí a funkčnost zádového systému, bederního pásu a ramenních popruhů. To vše by mělo být dobře nastavitelné, nejlépe přímo za chůze, popruhy a pás doplněné balančními popruhy. Polstrovaní by mělo být dostatečně měkké, aby nic nikde netlačilo, zároveň však pevné a s dobrým odvětráním. Bederní pás by měl mít dobrou sponu, která se nebude při zatížení otevírat.
Nezbytný je hrudní popruh zabraňující sklouzávání popruhů z ramen, který by měl jít výškově nastavit podle fyzických předností každé z nás.

Další atributy: víko, pásky, materiál

Až budeme mít vybráno několik modelů, které nám dobře sedí, je čas začít posuzovat i ostatní parametry batohu. Samozřejmostí pro větší batohy by měly být dvě oddělené komory pro lepší přehlednost a dostupnost zabalených věcí.
Dobrý batoh by měl mít dále pohodlné otevírání a dostatečně široký přístup k obsahu batohu. Má-li batoh víko s kapsou, mělo by být posuvné a dobře zakrývat vstup, a to i když je plné. Praktické je, pokud se dá navíc odepnout a použít jako ledvinka na kratší výlet od stanu.

Dobrý batoh by měl mít i postranní kompresní pásky, kterými jej můžeme stahovat, pokud není úplně plný a přichycovat pomocí nich věci z vnějšku batohu. V neposlední řadě se rozhodujeme i podle kvality a odolnosti materiálu batohu proti vodě a oděru. Na škodu není ani nepromokavá pláštěnka jako součást batohu.
To poslední, pro nás ženy však nikoli nevýznamné hledisko, je barva a design batohu. Naštěstí, i tento aspekt ženského výběru výrobci pochopili, takže je dnes z čeho vybírat.

A teď už vzhůru pro ten pravý batoh, který nás nebude nikde tlačit a vše se do něj vejde. Ale nezapomeňme, že to, jak se nám batoh ponese, ovlivní podstatně i to, jak si ho zabalíme. Takže těžké věci co nejblíže zádům do horní komory a dolů spacák a oblečením na převlečení.