Ať už jsem cyklista a mohu v zimě nebo při nepřízni počasí, šlapat na rotopedu, tak i horolezec má možnost využít umělé lezecké stěny. Takové stěny se nacházejí snad v každém větším městě a podle možností mohou dosahovat výšek až kolem dvaceti metrů.

Není stěna jako stěna

Některé lezecké stěny trčí v rohu jakési tělocvičny nějaké místní sokolovny, kde sotva budete hledat expresky (dvě karabiny spojené plochou smyčkou) nebo značené a udržované cesty. Naopak jinde jsou lezecká centra, která vám nabídnou několik set metrů cest s již „nacvakanými“ expreskami pro jištění, boulderovou stěnu pro nacvičení techniky lezení bez potřeby jištění, možnost zapůjčení materiálu, bar, zázemí nebo možnost přihlásit se do lezeckých kurzů.

Expreska

Expreska

Jsem začátečník

Pokud jsem právě rozhodnutá, že chci začít lézt na stěně, tak nejdůležitější je mít k sobě dalšího člověka, který mě po dobu, co já budu mimo zemský povrch, jistil. Člověka, na kterého se mohu spolehnout. A samozřejmě potřebuji kvalitní vybavení. Pokud nemám možnost zapůjčení kompletního vybavení, tak určitě je potřeba mít sedací úvazek, několik expresek pro jištění a lano (na většině umělých lezeckých stěn stačí lano délky 30m). Mezi výstroj, která není nezbytná, ale usnadní nám samotné lezení, patří lezečky (slang pro lezeckou obuv) nebo pytlík s magnéziem. Důležité je se před samotným lezením seznámit se základními pravidly pohybu na lezecké stěně a kolem ní. Jde přece o Vaši bezpečnost!Rizika aneb nehoda není náhoda

Tak jako každý sport i lezení na umělé stěně nese určitou řadu rizik. Bohužel většina úrazů pramení z naší hlouposti, např. vynecháním expresky pro cvaknutí lana a následný pád s vyšším pádovým faktorem, špatné použití výstroje nebo nepozornost člověka, který nás jistí. Proto je důležitá vzájemná kontrola obou lidí. Neméně důležité je protažení svalů před nástupem do cesty, můžeme tak předejít nepříjemným zánětům šlach nebo křečím.

Čeho se můžu na stěně chytnout a čeho ne

Pod stěnou najdu štítek s označením obtížnosti cesty dané barvy. Toto znační se pohybuje v rozmezí 1 až 9, přičemž 1 je nejlehčí. A barva cesty nás upozorňuje, kterých chytů se můžeme chytat a na které můžeme stoupat. Taková stěna pak nabírá na pestrosti a spletitosti, a stává se zajímavější.

Hledám na stěně výzvu nebo klid?

Důležité je si také rozmyslet, kolik času lezení chceme obětovat a jak se chceme výkonnostně zlepšovat. Obecně v těchto silových sportech platí, že návštěva lezecké stěny jednou týdně je pro zlepšení techniky málo. Nicméně lezení je odpočinkovou společenskou událostí, které by nám nemělo přinášet bolest, ale dobrý pocit z překonávání svých hranic.

Děti vezměte sebou

Máte-li s sebou malé děti, není problém. Většina lezeckých stěn má svou část pro vaše malé ratolesti. Chyty jsou ve tvaru zvířátek a jsou dostatečně velké a dobře tvarované pro snadné držení. Ovšem i tady je nutné bezpečné jištění!