CO JE BG FIT TECHNOLOGIE

Pod pojmem BG FIT aneb Body Geometry Fit si představte odborné vyšetření ohebnosti a dalších fyzických vlastností cyklistů, díky kterému bude vaše kolo nastaveno tak, abyste na něm seděli co nejpohodlněji, bez jakékoliv bolesti vydrželi na kole šlapat delší dobu a nejlépe v takzvané „neutrální“ pozici. Tu dosáhnete právě díky vhodně zvoleným nastavení sedla, řídítek, představce a polohy pedálů a bot.

PRO KOHO JE BG FIT URČENA

BG FIT se hodí pro každou cyklistku, která vyráží na svém kole pravidelně. Nastavení se dá udělat téměř na každém typu kola. Ideální je samozřejmě silniční nebo trekové (cross country) kolo, kde se předpokládá, že budete při najíždění kilometrů dlouhou dobu sedět v jedné poloze. Na MTB kole lze BG Fit také provést, ale vzhledem k tomu, že se pohybujete v terénu, kde je potřeba neustále měnit těžiště a polohu na kole, nemá BG Fit takový efekt jako na silničce. Jednoduše řečeno, pro MTB kola nemusí být nastavení na milimetry přesné.

KDO BG FIT PROVÁDÍ

BG FIT provádí takzvaní Specialized „fitteři“, kteří jsou k tomu speciálně vyškoleni. Najdete je v obchodech Specialized po celé České republice. Jejich seznam naleznete na webových stránkách firmy.

CO S SEBOU NA MĚŘENÍ

Na měření si s sebou vezměte samozřejmě vaše kolo, na kterém budete jezdit. Dále boty (spdčka), ve kterých jezdíte, cyklistické kraťasy a sportovní prádlo. Další cyklistické doplňky nejsou potřeba.

JAK NASTAVENÍ PROBÍHÁ

Celý proces probíhá v několika fázích a trvá zhruba 4 hodiny.

V první fázi se posadíte na své kolo, které je uchyceno ve stojanu, takže můžete šlapat na místě. Fitter se nejprve podívá, jak na kole sedíte a jak šlapete. Pak si změří původní nastavení vašeho kola – výšku sedla, nastavení řídítek apod. Následuje rozhovor, kdy fitter zjišťuje, jaký je váš styl jízdy, jak často jezdíte, kolik kilometrů najedete za rok, případná zranění z minulosti či nemoci a co od nastavení vůbec očekáváte.

Ve druhé fázi přichází na řadu vyšetření od chodidel až k hlavě. Fitter zjišťuje pomocí různých cviků tvar páteře, kyčlí, kolen a chodidel, jak jste souměrní, jak zkrácené máte svaly, jak jsou vaše klouby pohyblivé, délku dolních končetin nebo rotaci chodidel, aby zjistil, jaký má jízda vliv na zatížení kolen, jiných kloubů, nebo páteře. Ještě než nasednete znovu na kolo, posedíte si chvilku na paměťové hmotě, do které se obtiskne vzdálenost vašich sedacích kostí a podle toho se vybere vhodný typ a šířku sedla.

Ve třetí fázi jdete zpět na kolo, které fitter nejprve poupraví vhodným sedlem, nastavením pedálů nebo řídítek. Nejprve se ve statické poloze sleduje předozadní pozice na kole, šířka a výška řídítek, poloha pedálů, výška a poloha sedla. Pak začnete šlapat, fitter sleduje, jak na kole sedíte, jak šlapete, jak se pohybují vaše kolena a případně doladí nedokonalosti např. snížením řídítek, nebo změnou délky představce.

V poslední fázi následuje vyjížďka a sžití se s nově nastaveným kolem.

Cena BG FIT je cca 3 500 – 3 900 Kč