Správná volba oblečení je základ

Snad samozřejmostí se pro nás stane, abychom se v chladném počasí tepleji oblékali. Zbytečnému prochlazení se vyvarujeme správným oblečením. Je dobré na sobě mít více tenkých vrstev, než dvě silnější, aby všechny vrstvy dobře odváděly pot z pokožky. Čím sušší je kůže, tím lépe. Mnoho oblečení by totiž způsobilo nadměrné pocení, a tím větší riziko nachlazení by hrozilo. To ovšem neznamená, že bychom se neměli tepleji oblékat. Když vyjdeme ven, měli bychom pociťovat mírnou zimu, protože během pár minut se díky běhu pěkně zahřejeme.

Když mrzne, až praští

Pro ty, kterým nestačí dávka čaje, aby mohli vyběhnout do venkovních mrazů, je tu řešení. Můžete trénovat doma na běžeckém trenažéru, či si zajít na spinning. Při teplotách pod – 10 ° C často dochází k prudkému ochlazení svalů a může dojít i k podráždění dýchacích cest. To už ale záleží na každém z nás, jak je odolný. Čili je to individuální.

Vychutnejte si běh na sněhu

Ať už je vaše oblíbená cesta zahalena jen mírným prašanem, či pokryta silnou vrstvou bílého koberce, nezoufejte. Naopak užívejte si změnu a pořádně zaberte. Čím více naběháte, tím lepší začátek sezóny vás bude na jaře provázet. Sníh přináší úlevu jak pro šlachy, tak i pro klouby a svaly. Takový běh na zrovna napadlém sněhu je výborným silovým tréninkem. Nepříjemné může být to, že vás to nutí v běhu zpomalit, ale to naopak prospěje v koordinaci pohybu. Dvakrát nadšení asi nebudete ani z toho, že se vám bude dostávat sníh do bot. Tomu zabráníte správnou obuví. Pozor si dejte i na namrzlé cestě pod čerstvě napadlým sněhem.

Když se dny zkracují

Pakliže nestíháte běhat za denního světla, trénujte alespoň na místech, která jsou osvětlena. Vhodné je se obléci do výrazných reflexivních barev. Na škodu by nebyla ani čelovka. V nepříznivém počasí si také dávejte opět pozor na ledovou silnici.

Pár rad, aneb nač nezapomenout

Před vyběhnutím je určitě dobré se pořádně protáhnout, neboť takové protahování příznivě ovlivňuje svalovou činnost, a zrychluje regeneraci. Doporučuje se i posilování, a to abyste posilovali především oslabené svaly. V zimě nezapomínejte ani na pitný režim. Může se zdát, že si díky venkovní teplotě myslíte, že nemáte žízeň, ale opak je pravdou. Rozhodně neopomeňte na teplé rukavice.

Běhání v zimě pro vás nemusí být utrpení, ba právě naopak. Užívejte si i ve sněhu, alespoň to nebude takový stereotyp. Vždyť takové běhání v zimě je vlastně pohádkově kouzelné.