Nejčastěji zde můžeme potkat rekreační sportovce, kteří provádějí tzv. fitness bruslení. Jde o kondiční nebo rekreační jízdu. In-line brusle pro fitness jsou velice pohodlné, mají měkkou botu, která se zavazuje většinou tkaničkami, nahoře má jednu přezku a nechybí ani pásek se suchým zipem. V poslední době mají také fitness brusle místo tkaniček silonovou strunu, která se lépe a rychleji utahuje. Důležitá jsou rovněž kolečka, kde se díváme především na velikost a tvrdost. Čím větší kolečka, tím rychlejší jízda. Typické pro fitness brusle jsou čtyři kolečka o velikosti od 80 mm, tvrdost od 80A do 86A. Při jízdě se kolečka opotřebovávají nepravidelně. Aby nám vydržela co nejdéle, je nutné, abychom je otáčeli. Hodně záleží na tom, jak často jezdíme. Důležitou roli hrají také ložiska. Čím lepší, tím menší bude odpor při otáčení koleček. Tyto in-line brusle jsou určené jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé. Využít je můžeme jak při jízdě na asfaltových cestách (cyklostezky), tak i na povrchu s menšími nerovnostmi. Ceny se pohybují přibližně od 1000 do 8000 Kč.

Pro ty, kteří se chtějí dát na in-line rychlobruslení, jsou určeny speed brusle. Jde o brusle pod kotníky, které už nejsou tak pohodlné. Bota je typicky nízká a neudržuje pevný kotník. Převážná většina závodníků má už kolečka o velikosti 100 mm, někteří také 110 mm, ale ty se moc nedoporučují, především na tratích do kopce je to boj. Ale záleží na vás. Je důležité, abychom u těchto bruslí udržovali hlavně ložiska. Stačí, když jedete za deště a už se do ložisek dostává voda a prach, jež tvoří ve směsi s olejem nebo tukem hmotu, která nám zpomaluje jízdu. Pro rychlobruslení by měl být už hladší povrch cesty. Tyto brusle jsou tedy určeny pro pokročilé a závodníky. Ceny speed bruslí se pohybují v rozmezí od 4000 do 25000 Kč.

Pro jízdu v terénu je typické in-line bruslení off-road. S tímto bruslením se můžete setkat kupříkladu na loukách nebo sjezdovkách.

Tanec na bruslích a různé slalomy s triky jsou určeny pro freestyle bruslení. Takovéto brusle se ovládají rychle a jednoduše. Botu tvoří skelet, který udržuje pevný kotník. Bývá vyroben z PVC, nylonu atd. Zapínáme také jednu či více přezek a nechybí ani šněrování. Na rámu máme čtyři kolečka, která nemusí být stejně velká. Nejčastěji jsou dvě prostřední kolečka větší než ty krajní. Ceny bruslí určené pro freestyle se pohybují většinou od 2000 do 8000 Kč.

U agresivního bruslení vídáme, jak bruslaři skáčou přes překážky, sjíždí zábradlí, nebo jezdí na u-rampě. Mají na to brusle určené pro styl tohoto bruslení. Botu, jež je tvořena skeletem, kůží nebo karbonovým vláknem, aby udržela pevný kotník. Na nohy bruslařů působí velká zátěž, takže musí vydržet velký nápor. U zapínání se nachází opět přezka, pásek na stažení nártu a šněrování. Kolečka jsou čtyři, ale můžeme používat i dvě – tak zvládneme některé lehčí triky. Cenové rozmezí je od 3000 do 13000 Kč. Některé části bruslí si můžeme koupit i samostatně.

Další skupinu tvoří brusle na in-line hokej. Bota takovýchto bruslí je velice podobná botám, jež jsou určené pro lední hokej. Na rámu jsou upevněny čtyři kolečka, která nemají stejné rozměry. (Dosahujeme tak rychlejší ovladatelnosti bruslí.) U brankařů si můžeme všimnout pěti koleček. Ti už je mají stejně velká. Brusle seženeme za cenu od 2000 do 15000 Kč.

Nyní, když znáte základní rozdělení, si můžete zvolit takový styl, který vás bude bavit, kterým můžete trávit chvíle volna, pohody, a podle toho si také koupit vhodné in-line brusle. Jaké jsou nejznámější či nejprodávanější brusle, co potřebujete za vybavení a další zajímavosti se dozvíte v dalším díle.