Jak si kdo ustele, tak si lehne

Na trhu je několik druhů karimatek, které plní svůj účel a zorientovat se v nich mnohdy není jednoduché. Pojďme si představit ty nejzákladnější od nejméně komfortní, až po ty nejlepší.

Mezi nejméně vyhledávanou, ovšem účelnou a nenáročnou podložku na prostor, je záchranná reflexní fólie. Tato fólie sice nenahradí klasickou karimatku, ale slouží jako záchranný prvek a při úrazu postiženému poskytne momentální komfort. Chrání nejen před větrem nebo deštěm, ale částečně pohlcuje i sluneční záření a díky odrazu světla plní signalizační funkci. Alumatka je lehoučká a slaboučká a slouží také jako nouzová podložka. Šetří místo v batohu, chrání před vlhkem a špínou, ovšem přílišný komfort neposkytuje.

Lepší volbou je pěnová karimatka. Výhodou je to, že je levná a lehká a svoji hlavní funkci neztrácí ani při nešetrném zacházení. „Pěnovka“ je vhodná převážně pro letní bivakování. Na zimu je vhodnější karimatka o tloušťce alespoň 20 mm, taková podložka je pak obvykle lepená, přičemž jedna strana je tvrdší a odolnější (chrání před nerovnostmi, kameny, spadenými šiškami či klacíky), nebo může být také potažena vodonepropustým materiálem, což je určitě účelné.
Při koupi této podložky buďte ale obezřetné, barevný rozdíl stran nemusí nutně znamenat rozdíl materiálu!
Nevýhodou „pěnovek“ je nižší komfort při spaní, krátká životnost a velký objem při sbalení.

První liga

Mezi prvoligové karimatky patří tři typy, a to EVA, nafukovací matrace a „samonafukovač­ka“.

Dražší alternativou oproti klasickým „pěnovkám“ je pěnová karimatka vyrobena z plastu etylenvinylacetátu, v outdoorovém slovíčku známější jako EVA. EVA poskytuje oproti alumatkám a klasickým „pěnovkám“ lepší pohodlí, je pružnější a voděodolnější.

Předvojem nejlepší karimatky je nafukovací matrace. I když poskytuje bezkonkurenčně nejpohodlnější spánek, potýká se spíše s negativy. Největším problémem je obtížná manipulace (nafouknutí a vyfouknutí), životnost je minimální a izolace je mizivá.

Lepší variantou než matrace je spojení výhod pěnovky, alumatky a nafukovací matrace tzv. „samofukovačka“. Tato kombinace dala vzniknout jedné z nejlepší karimatek. Samonafukovací karimatka sice patří do vyšší cenové kategorie, ale dobrý spánek je k nezaplacení. Ten zprostředkovává speciální lehký pěnový plast s otevřenými póry uzavřený do neprodyšného obalu. V jednom rohu je ventil, po jehož otevření pěna sama nasává vzduch. Do požadované tvrdosti karimatku dofukujeme lehce ústy.
Protože se podložka se vyrábí v různých tloušťkách (od 20 mm do 75 mm) není zbytečně objemná a je lehce sbalitelná. Pro svou izolační schopnost (vlhko či chlad) je také nejvhodnější pro zimní bivakování.
Další předností je nenáročná údržba, a pokud podložku ochráníme před přímým sluncem (v autě, stanu apod.) a mechanickým poškozením (ostré předměty) bude nám dobře sloužit několik let.

Dobrý obal

Nejen správná údržba, ale také kvalitní obal zajišťuje podložkám dlouhou životnost. Ať nosíme karimatku vně batohu nebo navrchu je důležité jí chránit před vnějšími vlivy.

zdroj: www.svetoutdooru.cz