Vyvážená strava a dostatečný pohyb

Nejen teplota pod bodem mrazu, či suchý vzduch v přehřáté vytopené místnosti, ale i špatná strava, a v neposlední řadě stres z náhlé změny počasí má na vaši pleť velký vliv. Nemluvě o dalších nepříjemnostech jako jsou nachlazení, rýma, chřipka, a kdo ví co ještě. Proto byste měly v první řadě dbát o váš jídelníček. Jíst více ovoce obohacené o vitamín C – pomeranče, mandarinky, grepy, citróny, kiwi, mango, ananas – a snažit se hlavní chod doplnit vždy čerstvou zeleninou. Chybět by neměly ani ovocné či zeleninové saláty, a pochutnat si můžete i na koktejlech z čerstvého ovoce.

Čemu se naopak snažte vyvarovat, je alkohol, nejen že vysušuje pokožku, ale má další negativní vlivy. Popíjejte více zelený či černý čaj.

Dopřejte vašemu tělu to nejlepší, co můžete. Kromě vyvážené stravy se snažte dodržovat i stránku tělesnou. Tělo potřebuje dostatek pohybu, zajděte si například na bazén, a nezapomeňte si jít odpočinout do páry. Ani návštěva místní sauny nemusí být na škodu. Doporučila bych vám i jógu pro zklidnění mysli a následné uvolnění. A jak strávit a přečkat chladné večery? Přece masáží od vaší drahé polovičky a nejlépe pěkně v teple u plápolajícího krbu.

Hýčkejte vaši pokožku

Jak je všeobecně známo, pokožka vylučuje škodliviny z těla, přijímá živiny a chrání tělo. Její celistvá struktura má plno nervů, pórů, potních žláz, svalů, tuků i vaziv. Je rovněž důležitá pro odvádění toxinů z organizmu. To, jakou máte pleť, často neovlivníte, neboť kvalita pleti bývá většinou dědičná.

Typy pleti

Je důležité vědět, jaký máte typ pleti, abyste se o tu vaši dokázaly co nejlépe postarat, abyste se cítily jako v bavlnce. Rozlišujeme tyto typy pleti:

Normální pleť

Takovou by chtěla mít každá, neboť se o ni nemusíte moc starat. Je dobře prokrvená, svěží, a nezabere vám tolik péče, jako je to u dalších typů.

Suchá pleť

Ženy se suchou pletí často trpí různými podrážděními, dělají se jim přebytečné šupinky. Jejich pleť je přecitlivělá hlavně v oblasti čela a očí. Tady je potřeba dodržovat pitný režim a často si oplachovat obličej čistou vodou, jež nebudete otírat, ale necháte ji vsáknout do kůže. Po sprše si tělo namasírujte olejem.

Mastná pleť

Mastnou pleť poznáte ihned na první pohled, neboť tento typ pleti se leskne a pokožka je nečistá, špatně prokrvená, plná pupínků. Důležité je najít si vhodné přípravky, jež pleť vysoušejí. Snižují výskyt pupínků a rozšířených pórů, avšak při dlouhodobém používání se může pleť ještě zhoršit, neboť mazové žlázy reagují na vysoušení. Proto je tento typ pleti problematický a potřebuje tu správnou péči, aby se vylučování mazových žláz normalizovalo. Dodržovat pitný režim je nezbytné.

Smíšená pleť

A konečně smíšená pleť, o tu pečujte podobně, jako je tomu u pleti mastné. Pokožka čela, nosu a brady se chová jako mastná a zbývající části jsou naopak suché.

Denní péče

Oplachovat obličej byste si měly ráno minimálně půl hodiny, než odejdete z domu. Také ji můžete vyčistit pleťovým mlékem. Pleť oživte i výživnou maskou. Používat je vhodné v zimním období takovou kosmetiku, která je bohatá na vitamíny A a C. Pomáhá totiž proti zarudnutí, vzniku šupinek i pupínků. V mrazivých dnech vám pomůže i make-up, který chrání pleť. V kombinaci s mastným krémem vytváří ochrannou část, jež nevpustí škodliviny. Po příchodu domů však pokožku důkladně odličte.

Péče o ruce

Krémů na ruce je na trhu celá řada. Stačí si jen vybrat. Krém obohacený glycerinem, rostlinnými výtažky a dalšími vitamíny ochrání vaše ruce před popraskáním a dalšími nepříjemnostmi. Před mrazem buďte vybaveny teploučkými rukavicemi.

Péče o nohy

Pečovat byste neměly zapomenout ani o nohy, pro jejichž regeneraci použijte speciální peelingové masky. V zimě jste často navlečené několika vrstvami oblečení, tím se pokožka potí a nemůže dostatečně dýchat. Dobré je nosit prodyšné oblečení.

Péče o rty

Popraskané rty měla v životě snad každá z vás. Předejít tomu můžete častým používáním jeleního loje či hydratačních balzámů na rty. Pakliže vám rty už popraskaly, naneste na ně vrstvu medu a nechte působit alespoň dvacet minut. Nejlepší je to však udělat na večer a nechat přes noc.

Jak o pleť pečovat při lyžovačce?

V zimním období na váš organismus působí na horách zvýšené množství škodlivého UV záření. Samozřejmostí by se mělo stát použití opalovacího krému s vysokým ochranným faktorem. Sníh odráží sluneční paprsky až o 80%. Krémy nanášejte minimálně patnáct minut, než budete vystavené slunečnímu záření, musí se totiž dostatečně vstřebat, než začnou reagovat. Aplikovat je je vhodné každé dvě hodiny, abyste byly neustále chráněné. I když bude pod mrakem a sluníčko nebude hřát, i přesto pleť nezapomeňte namazat, protože na ni i tak může dopadat sluneční záření. Co se týče přípravků, ty byste měly mít na každou sezónu nové, protože na těch starých se mohly za tu dobu usadit bakterie, jež krém znehodnocují, a pokožka by mohla tímto trpět, nemluvě o dalších nepříjemnostech.

Snad nutností jsou i sluneční brýle, které vás ochrání před zánětem spojivek či před vráskami. Až se vrátíte z venku celé promáčené, svlékněte ze sebe mokré oblečení, chráníte tak kůži před podrážděním.

Opečovávejte se a buďte stále svěží! Vneste pozitivní energii i svým blízkým!