Pokud je vám na biku zima, tak jste prostě špatně oblečené! Je třeba zvážit, kam na biku vyrazíte. Když pojedete do lesa, oblečete se jinak než pro jízdu na cestě. V lese se pohybujete intenzivněji, takže nepotřebujete mít tolik teplých vrstev oblečení.

Předtím, než vyrazíte ven, podívejte se na teploměr, abyste věděly, co si na sebe obléct. Základ oblečení tvoří funkční termoprádlo první a druhé vrstvy, na vrch si oblečte vždycky bundu nebo dres s větruodolnou membránou.
Co se týče spodní části těla, tak základ jsou cyklokalhoty s vložkou s větruodolnými nohavicemi, ať už jsou obtažené nebo volné. Dobré jsou zvlášť zateplená kolena, ta jsou na chlad velmi náchylná. Rukavice není třeba oblékat moc mohutné, abyste pak měly cit v prstech při brzdění a řazení. Přilbu si berte vždy!!!
Co se týče bot a pedálů, volte v zimě klasické platformy a sportovní/turis­tické boty. SPD pedály jsou v zimě naprosto nevhodné, protože na nich sníh zamrzá a navíc v klasických tretrách mrznou nohy.

Proč jezdit na biku i v zimě?

Můžete si hodně zlepšit techniku ježdění a to jak z kopce, tak do kopce. Sníh se chová skoro stejně jako blátivý povrch, akorát není špinavý a promočený. Při pádu to až tak moc nebolí a hlavně získáte sílu do nohou a při jízdě z kopce zažijete také dost legrace. Já jezdím i tehdy, když je minus deset. Teplota není žádnou překážkou, tou je spíše výška sněhu. Dá se jezdit v prachovém sněhu do 20 cm, pak už je to spíše trápení. V tomto případě je dobré, pokud máte nějaký kratší okruh tak do 3 km, můžete sníh odhrnout a užívat si na okruhu i při větší nadílce sněhu.

Je třeba speciálního vybavení na bike jako v létě?

Ať už máte celoodpružený bike anebo pevný rám, potřebujete pláště do bláta, aby mělo kolo ve sněhu lepší záběr. Jak už bylo řečeno, místo nášlapných pedálů (SPD) volte klasické platformy, abyste v případě smyku mohly dát nohy ihned na zem, a také aby vám nezmrly prsty u nohou. Jinak nic speciálního nepotřebujete.

Takže už nemusíte smutnit, že v zimě bike nevyvětráte. Oblečte se a hurá za dobrodružstvím! :-)

Biku zdar!