Ještě než bude mrznout, začne se projevovat fyziologicky dané vypadávání vlasů. Pakliže trpíte navíc nějakými vnitřními problémy, jako je endokrinologické onemocnění, anémie, či máte málo některých látek v potravě, vypadávání vlasů jen tak nezastavíte. V tomto případě byste měly vyhledat dermatologa. Na vlasy nepůsobí dobře ani střídání teplot, jednou fouká, poprchá, podruhé sněží nebo mrzne. Ani pokrývka na hlavě není zrovna ideální. V zimě se vám často mastí vlasy, nemluvě o plné hlavě lupů.

Co škodí vašim vlasům?

Podobně jako je tomu u pleti, i na vlasy působí negativně nezdravá strava a cukroví. To byste měly omezit a zvýšit příjem vitamínů, které jsou hlavně v ovoci a zelenině. Také stres a deprese, ať už ty pracovní či jiné, vám nebudou ku prospěchu, neboť mají špatný vliv na psychiku, a to dál ovlivňuje váš organismus. Můžete mít slabší imunitu, dochází i ke změně metabolismu a hormonálním výkyvům, což kvalitu vlasů a vlasové pokožky mění zevnitř.

Velkou roli hrají samozřejmě i teplotní rozdíly venku a naopak v domě, kde jsou vaše vlasy vystaveny působení v přetopených místnostech, což je vysouší a lehce se lámou. Venku se vám pro změnu vlasy zapaří a zapotí, pokud tedy nosíte na hlavě pokrývku. Také pokud jste zvyklé na časté mytí vlasů a vysušování je fénem, není to příliš dobré na jejich kvalitu. A co vám vlasy vysušuje, to je zase nedostatek slunečního záření.

Péče o vlasy v zimním období

Řídit byste se, divoké kočky, měly těmito radami, avšak péče o vlasy je individuální záležitostí a na každou působí něco jiného.

  • Důležitá je samozřejmě volba správného šamponu i kondicionéru pro vaše vlasy.
  • Vlasy si umývejte vlažnou vodou. Horká voda způsobuje otevírání pórů a vlasy se tak více mastí. Naopak studená zúžuje cévy a živiny i vitamíny z kosmetického přípravku se k vlasové pokožce nedostanou v potřebné vrstvě.
  • Do mrazu nikdy nechoďte s mokrými či vlhkými vlasy, mohou namrznout a začít se lámat.
  • Při pobytu venku si chraňte vlasy přikrývkou před mrazem a větrem, ale dejte si pozor, abyste ji neměly příliš natěsno, omezily byste krevní zásobení vlasové pokožky.
  • Vlasy také není dobré umývat každý den, neboť ve studeném počasí se vlasová pokožka rychleji vysušuje a takové denní šamponování to ještě zhoršuje.
  • Pečovat byste měly nejen o vlasovou cibulku, aby vlas dobře rostl, ale i o vlasový stvol (cibulka vyživuje vlas přibližně do délky patnácti centimetrů, zbylá délka vlasů je dána na péči zvnějšku).
  • Kondicionér je vhodné používat při každém mytí vlasů. Pro jemné vlasy používejte lehký kondicionér, pevné a houževnaté vlasy vyžadují silnější kondicionéry. Silný kondicionér způsobuje na jemných vlasech zplihnutí, a jestliže byste ho nanášely i na pokožku, vlasy by se více mastily.
  • Vhodné je mírné zastřižení konečků. Odstraníte tak roztřepené poškozené vlasy.
  • Pozitivní účinky se ukrývají ve vitamínech B, C a E. Větší množství cereálií, luštěnin, zeleniny a ovoce vám jen prospěje. Takovou zdravou bombou je kapusta, špenát, pšeničné klíčky, ořechy, celozrnný chléb, mléko, citrónové plody, a dokonce i droždí.
  • Jednou za čas neuškodí, když navštívíte svého „vrchního“ kadeřníka, aby vám udělal regenerační vlasovou kúru. Jsou k tomu určeny vitamínové či hydratační vlasové kúry. Takové koncentrované roztoky jsou v ampulkách a působí nejen na povrchu vlasů a pokožky, ale účinné látky proniknou i do podkoží. Uvolňují a očišťují pokožku, zpevňují strukturu vlasů a chrání jejich povrch. Vlasy jsou tak lépe vyživené a zlepšuje se jejich růst.

Dopřejte si chvilku relaxace v podobě vlasového zábalu

Pro vaše vlasy je zátěží nejen chladné počasí, ale i neustálé barvení, odbarvování či stres. Dopřejte jim intenzivní kúru v podobě vlasového zábalu. Aby měl zábal ten správný účinek, je potřeba jej ponechat působit minimálně dvacet minut, raději však déle. Vlasové zábaly se provádí na umyté vlasy, bez kondicionéru. Při použití zábalu vlasy zabalte do ručníku, aby byly v teple. Vybírejte však takové, jež jsou určené právě pro váš typ vlasů.

Vlasový zábal pro všechny typy vlasů

Pro všechny typy vlasů použijte zábal z vaječného žloutku s rostlinným olejem a citrónovou šťávou, ricinový olej s bílým jogurtem a rumem nebo mandlový olej s heřmánkovým odvarem.

Vlasový zábal pro mastné vlasy

Vezměte si jedno či dvě vajíčka (dle délky vlasů), oddělte žloutek od bílku a bílek našlehejte do sněhu. Ten natřete na vlasy a nechte působit do doby, než vše zaschne, pak jej můžete smýt.

Vlasový zábal pro suché vlasy

Na suché vlasy je blahodárný olivový olej nebo olej z pšeničných klíčků zahřátý na 40 °C, který promícháte se žloutkem.

Vlasový zábal pro lesk vlasů

Pro lesklé vlasy se doporučuje použít pivo, nebo zábal z vajíček, olivového oleje a medu. Nebo také odvar z kopřivových listů zalitých půl litrem vroucí vody. Nálev nechte čtyři hodiny vyluhovat, a pak ho smíchejte se čtvrt litrem ovocného octa.

Vlasový zábal proti lupům

Proti lupům bojujte odvarem z chmelu, nebo kopřivovou kúrou. Tu připravíte ze lžičky kopřivové tinktury a čtvrt litru vody. Promasírujte si touto směsí pokožku a neoplachujte.

Vlasový zábal proti vypadávání vlasů

Aby vám tolik nevypadávaly vlasy, vtírejte cibulovou šťávu s trochou koňaku nebo odvar z lopuchu.

Vlasový zábal pro křehké a lámavé vlasy

Vhodný je banánový zábal, kdy rozmačkáte jeden banán, smícháte ho se žloutkem a pěti lžícemi olivového oleje. Směs vetřete do vlasů a přikryjete igelitem a ručníkem. Působit jej nechte minimálně půl hodiny, a po té pečlivě smyjte.

Pečujte o svou hřívu a můžete se pochlubit přímo pohádkovým účesem!