Ač se to nezdá, správná lyžařská bota je základem dobrého lyžování. Boty jsou dokonce důležitější než lyže! Nejvyšší model lyže špatná bota neovládne. Proto nepodceňujte výběr a nespěchejte při zkoušení.

Kritérií výběru jakéhokoli vybavení existuje nespočet. Z těch obecných bych náhodně zmínila: cenu, vzhled, technické parametry, zkušenost, kvalitu a dostupnost.
Samozřejmě je velmi důležité, aby nám vše na sněhu i mimo něj hezky ladilo. U bot bych radila toto hledisko výjimečně opomenout. Výběr založený jen na designu by se velmi pravděpodobně nevyplatil.

Než začneme hledat informace o našich budoucích miláčcích, musíme si ujasnit, co s nimi vlastně budeme dělat. Chceme brázdit prašan či sjezdovku? Budeme s nimi okouzlovat borce ve snowparku nebo snad chodit do kopce? Upřímně zhodnotit náš styl jízdy také není na škodu. Začínáme nebo už víme co je to carving? Pro všechny tyto varianty nalezneme v katalozích a obchodech odpověď v podobě té pravé boty. Pak už stačí jen zkoušet a zkoušet. Čím déle je máte v obchodě na nohou, tím lépe (minimálně 20 minut). Nenechte se odradit nervózně vyhlížejícími prodavači.

Technické parametry

Osvětlím pár technických parametrů, které slouží k orientaci v nabízeném sortimentu lyžařských bot.
Flexindex – napovídá, jak je bota tuhá. Bohužel není stupnice mezi jednotlivými výrobci přesně sjednocená. K orientaci ale dostačuje. Pohybuje se od hodnoty 40 (pro velmi lehké a rekreační lyžařky) po 130 (závodní dámská lyžařská bota). Sportovní lyžařce bych doporučila botu s flexindexem 80 – 100. Čím vyšší flexindex bota má, tím více se na kopci nadřu a tím větší zážitek z jízdy mi poskytne. Situace bohužel není jednoduchá vzhledem ke změnám tvrdosti skeletu v závislosti na teplotě. Bota v mrazu bude tvrdší než při zkoušení v obchodě. Toto hledisko dodává nákupu bot patřičný adrenalin, protože nikdy přesně nevíme, jakou botu kupujeme, pokud jsme ji již na svahu nezkoušely. Měly bychom vybrat botu odpovídající úrovni naší a naší lyže, např. k tvrdé lyži patří tvrdá bota.
Canting – označení pro spojení v kloubu, částečně vyrovnává postavení nohou do X a O.

Velikost boty

Zásadní a nejtěžší je vybrat správnou velikost boty. Teoreticky by měla odpovídat bota o číslo menší než máte normálně. I po zapnutí by se měl dotýkat palec špičky vnitřní botičky. Boty byste neměly zapnout na maximum hned v obchodě. Důležité je pevné upevnění paty. Bota by neměla být pohodlná při zkoušení v obchodě, měla by mít noze odpovídající tvar a velikost.
Na kopci je dobré botu pozvolna během dne dotahovat.
Skeletová metoda aneb výběr boty podle rozdílu velikosti nohy a skeletu nám může při výběru také pomoci. Z boty vyndáme vnitřní botičku a nohu vsuneme do skeletu a posuneme ji dopředu tak, aby se palec dotýkal špičky skeletu. Mezi patou a skeletem by mělo zůstat 1 až 2 cm, ideálně 1,5 cm, pokud uvažujete o sportovní botě.
V dnešní době již ženy nemají důvod k volbě pánské boty. Myslím si, že z krásných dámských bot si vybere téměř každá, jsou přeci vyrobené pro dámskou nohu! Dámský skelet je užší a nižší a vnitřní botička komfortnější.

Vyhřívání bot

Zajímavým tématem spojeným s lyžařskými botami je teplo. Se zmrzlými nohami si lyžování užije málokdo a ten mráz k tomu lyžování jaksi patří. Vyhřívání se stalo doplňkem i lyžařských bot. Vyšší modely bot mají implementovaný kabel pro připojení baterky pro zajištění vyhřívání boty. K botám patří vhodné tenké lyžařské ponožky a vložky, které si můžeme nechat i individuálně vytvarovat.

Po sezóně skladujte boty vysušené a zapnuté.Inspirací pro vznik tohoto článku byl článek Ivana Sosny - odborníka z nejpovolanějších.