Jak si vybrat správné běžky?

Obecně běžecké lyže vybíráme dle délky a tvrdosti. Délka lyží závisí na výšce člověka. Lyže na skate (bruslení) by měly být zhruba stejně vysoké jako vy, maximálně o 20 cm vyšší. Oproti tomu klasické lyže jsou vyšší zhruba o 25 až 30 cm. Nejčastěji se výška klasických lyží měří tak, že natáhnete-li ruku, špička lyží by vám měla končit přímo v dlani. Tvrdost lyží je důležitá zejména pro dobrý skluz či odraz. Například jsou-li lyže příliš tvrdé, při klasické technice by vám vaše „máza“ mohla smekat, naopak jsou-li moc měkké, budete drhnout. Tvrdost lyží nemusíte měřit u odborníků, stačí se postavit stejnoměrně oběma nohama na lyže, a pokud je „prošlápnete“ až na zem (pod chodidlem) jsou na vás příliš měkké.

Běžkařka začátečnice: Pro milovnice jízdy nedotčenou zimní krajinou mimo upravené běžkařské tratě. Nejvhodnější jsou krátké a velmi stabilní „bezvoskové“ lyže tzv. S-BOUND nebo BACK COUNTRY. Jsou dost široké na to, abyste mohli pohodlně jezdit mimo stopu, ale i dost úzké na klasický běh ve stopě.


Běžkařka amatérka: Proháníte se po tratích nebo vyrážíte na výlety po horách, máte rády jak klasiku, tak skate? Pro vás jsou na trhu tzv. combi lyže, které jsou určené jak na skate tak na klasiku. Combi běžky se částečně liší konstrukcí i tvrdostí. Zejména jsou o něco tvrdší než klasičky a také o něco málo delší než běžky na bruslení.


Běžkařka závodnice: Máte dobrou techniku, občas si rády zazávodíte nebo prostě jen tak trénujete? Vám už nepostačí combi lyže, ale potřebujete speciální na klasický styl a na skate. Závodní lyže se liší jak konstrukcí, tak hmotností.


Bez vázání by to nešlo!

Máme-li vybrané lyže, paráda, ale bez vázání jsou nám na nic. U výběru vázání musíme brát ohled na typ našich běžeckých bot a naopak, plus také na typ lyží (klasický, na bruslení, turistické či combi). Nejčastěji jsou používány dva typy: SNS – Salomon Nordic System (nejčastější značka bot Botas, Salomon) nebo NNN – New Nordic Norm od firmy Roteffella (nejčastější značka bot Alpina, Madshus, Fischer).


Od vázání k botám

Jak rozlišujeme lyže a vázání, tak i boty. Opět musíme brát v úvahu, jaký typ běžkařky jsme. Pro běžkařku začátečnici a amatérku nám postačí lyžařské běžecké boty zvané combi. Umožňují nám oba styly jízdy. Nejsou příliš tvrdé ani nízké. Oproti tomu speciální boty na klasiku jsou nízké a měkčí pro dobrý ohyb. A naopak boty na bruslení jsou vyšší, pevnější a tvrdší.

Opěrné tyče neboli HOLE

Výška holí závisí na výšce člověka a také na stylu jízdy. Pro ty, co se chtějí kochat přírodou a pohybovat se mimo běžecké tratě postačí hliníkové (odolnější) hole. Jejich délka by měla být zhruba po ramena. Oproti tomu závodní hole, jsou lehčí, neboť se vyrábí především z karbonu, ale o to je jejich životnost kratší. Jakou zvolit délku podle preferovaného stylu? Na klasiku potřebujeme hole po ramena a na skate po nos. Další zásadní věcí jsou dobře utažená poutka. Při „vypuštění“ holí by se vám měly hole „samy“ vrátit.Ideální oblečení na běžky

Jdu na běžky a automaticky se obléknu do šusťákové bundy a kalhot? Přeci nebudu mrznout! Ale naopak, to je to nejhorší, co můžete udělat pro to, abyste se zapařili a byla vám zima.
Běžecká bunda musí být vyrobena z materiálu, který může dýchat a je dost elastický na to, abyste se mohla pohodlně pohybovat. Střih bundy je speciálně upraven tak, že nám nikde nebude vlát. To samé platí pro oblečení určené na dolní část těla, pro kalhoty. Dalším rozdílem je, pokud jdete trénovat, závodit, anebo si užívat přírodu.Od pasu nahoru

Milé kočky, ať už se jdete kochat přírodou nebo trénovat, první dvě vrstvy oblečení jsou pro všechny stejné.
1. vrstva: Přímo na tělo by mělo přijít funkční prádlo, které je dobré pro odvod potu (udrží vás v suchu a teple). Nejčastěji je vyráběno z Merino přírodního materiálu, případně ze syntetik.
2. vrstva: Jen funkční prádlo je málo, zvláště v chladných dnech. Pro běžkařky závodnice nikoliv - jim postačí první vrstva plus druhá v podobě kombinézy a může na start. Pro nás zmrzlejší je dobré se přiobléci prodyšným a větruodolným materiálem, jako je např. WINDSTOPPER®, který slouží k udržení tepla.
3. vrstva: Je důležitá obzvláště při nepřízni počasí a tu nám poskytne bunda, která nepromokne a je dostatečně prodyšná (př. GORE-TEX®). V teplejších dnech je možno 2. nebo 3. vrstvu vynechat.

NA HLAVU: Myslíte si, že čepice vám nesluší nebo ji prostě nenosíte? Dnes je velký výběr krásných pestrobarevných čepic anebo ji lze nahradit čelenkou případně dnes oblíbeným tzv. buffem. Ať už zvolíte jakoukoli variantu, měla by být z prodyšného a větruodolného materiálu, abyste se z krásného výletu nevrátily s rýmou.

NA RUCE: První a nejčastější částí těla, co při sportu nejdříve prochladne, jsou ruce. Proto i rukavice je důležité pečlivě vybírat. Větruodolný materiál vám zajistí neprofouknutí, ale nezahřeje ruce. Z tohoto důvodu je na vašem uvážení, zdali zvolíte komfort (teplo) anebo funkčnost.

Od pasu dolů

Jak vrstvy na horní část těla, tak i na spodní jsou podmíněny počasím. Jinak je to v podstatě to samé.
V podobě první vrstvy může být, jak už zmiňované, funkční prádlo nebo v případě jediné vrstvy zateplené elastické kalhoty. Druhá vrstva po odvážnější a ty, co se při výletu či tréninku nezastaví je kombinéza případně elastické kalhoty. Pro zmrzlejší a rekreační typy jsou ideální na první vrstvu ještě prodyšné kalhoty (při nepřízni počasí jsou vhodné i nepromokavé).


Ať už skočíte do bílé stopy s jakoukoliv výbavou a oblečením, důležitá je hlavně radost a nadšení.