Kde možnosti běžeckých lyží končí, skialpinistické začínají. Jedná se o volný pohyb zasněženou zimní krajinou, kde si sami zvolíte, kudy a kam povede váš výstup a následný sjezd. Sjezd bez lidí, jen vy a hluboký prašan, není to nádherná odměna za dřinu, kterou vynaložíte cestou nahoru? V dnešní době je veliký výběr skialpového vybavení, který vám umožní snadnější výstup nahoru a pohodlný sjezd dolů. Jelikož se jedná o volný pohyb na horách, je proto spojen s mnoha riziky v podobě lavin, počasí, špatného naplánování trasy apod. Proto je nutné nepodceňovat přípravu a výbavu na váš výlet.

Vybavení

Jako u všech ostatních sportů musíme rozlišovat výbavu pro příležitostné, amatérské sportovce nebo pro závodníky. U skialpinismu tomu není jinak.

Jak poznám skialpové lyže?

Na první pohled jsou velmi podobné sjezdovým, jen vázání nebo speciálně upravená špička (která je důležitá k uchycení stoupacích pásů) se neshoduje. Jednotlivé skialpové lyže se liší především váhou (pro lehčí výstup nahoru), konstrukcí a vykrojením (pro pohodlnější sjezd dolů).


Vázání

Opět musíme vzít v potaz naše ambice a podle toho kupovat vázání. Všechna vázání fungují na stejném principu. Volná pata při výstupu a naopak fixovaná při sjezdu. Hlavním rozdílem je váha. Pokud zvolíte lehčí variantu (Dynafit), připlatíte si, a také nemáte tak pevně zafixovanou botu při sjezdu. Oproti tomu těžší varianta (Fritschi a Silvretta) je levnější, ale váha je zejména při chůzi nahoru dost znát. Téměř každé vázání umožňuje nastavit polohu pro stoupání podle sklonu svahu.Boty

Skialpové boty jsou speciálně upravené tak, aby vám umožňovali pohodlnou chůzi nahoru. Skelet má možnost nastavení záklonu, tzn., stoupám-li nahoru, upravím si boty tak, aby se „komín“ co nejvíce ohyboval. A naopak při sjezdu potřebuji co nejpevnější botu. Další vychytávkou je měkčí jazyk, opět pro lepší a snadnější chůzi. Některé boty mají ještě ohebnou část mezi prsty a chodidlem (obdobně jako telemarkové). Terén je velmi rozmarný, proto nejde-li se dále dostat na skialpech, musíme po botách. Díky Vibramu je podrážka přizpůsobena snadné a bezpečné chůzi. Teď jsme se zabývaly pouze skeletem boty, ale velmi důležitou součástí je vnitřní botička, která je především viníkem vašich puchýřů. Nejideálnější obranou proti odřeným nohám je, že si vnitřní botičku necháme tzv. vypálit přesně podle tvaru naší nohy. Zní to hrozivě, ale nebojte se, nemusíte doma podstupovat zdánlivě složitému procesu. Odborníci se o vás rádi postarají.Tulení pásy

V dnešní době se jedná už pouze o název TULENÍ pásy, nyní jsou nahrazené mohérem. Díky pásům můžeme snadno stoupat do poměrně prudkých kopců. „Tulení srst“ v jednom směru klouže a v opačném brání skluzu. Existují dva typy patkové a bezpatkové. První typ je nejpoužívanější. Obsluha je snadná. Nejprve uchytíme patu, a poté nalepíme pás na skluznici a zahákneme za špičku lyže. Oproti tomu bezpatkové pásy se uchytí pouze za špičku, jelikož končí ve ¾ skluznice (tento typ je používán v závodním skialpinismu pro lepší skluz). Před sjezdem pásy strhneme a slepíme lepící částí k sobě na další použití.

Teleskopické hole

Umožňují nám různě nastavitelnou výšku. Tato funkce je dobrá zejména k přizpůsobování se terénu a hloubce sněhu. Košíčky jsou širší než u klasických sjezdařských hůlek, protože se tolik neboří ve sněhové pokrývce.


Batoh

Ze skialpového výletu by vás měly bolet nohy a ne záda. Dobrý batoh je další důležitou součástí výbavy. V první řadě musí být dokonale fixován k tělu, pomocí hrudních a bederních popruhů. Za druhé musíme na něj snadno a jednoduše upevnit lyže, popřípadě cepín. K tomu nám slouží boční kompresní pásky. Jak už bylo zmíněno, při skialpinismu rozhoduje především váha, proto je zároveň důležité, aby byl batoh odlehčený.
Nezbytné věci!!!

V každém případě, ať se vydáte kamkoliv jsou nejdůležitější 3 věci, které si nesmíte zapomenout!!!
1. Pípák neboli lavinový vyhledávač
2. Sonda
3. Lavinová lopataOblečení

Když už se rozhodnete vybavit se na skialpinismus, je dobré investovat i do kvalitního oblečení.
Počasí se může změnit během minuty a následky bez kvalitního oblečení můžou být dosti nepříjemné. Teplé ponožky a rukavice jsou jedny z nejdůležitějších částí první vrstvy, nohy a ruce začínají omrzat jako první. Druhou vrstvu si můžete nést v batohu. Nejdůležitější je třetí vrstva. V každém případě není nad to si pořídit kvalitní nepromokavou bundu a kalhoty, které vás udrží za každou cenu v suchu.