Rok 2010 byl pro mne rokem úrazů a nemocí. Po Pražském maratónu jsem se s natrženým tříslem dávala dohromady až do listopadu, než jsem mohla poprvé v klidu vyběhnout na svou oblíbenou běžeckou trať. Překvapivě k mé dlouhé rekonvalescenci jsem v srpnu už lezla opět po skalách a horách. Strmý pohyb do kopce a z kopce a akrobacie na skále mému tříslu kupodivu nevadily.

Rychle se blížící únorová expedice a omezené možnosti k tréninku mne zavedly k programu H.E.A.T. Pro horalky, které chtějí natrénovat do hor a v chřipkové sezóně se potýkají neustále s nachlazením nebo bydlí na takové placce bez kopců jako já, je to optimální varianta.

Co je to H.E.A.T.?

Jednoduše řečeno se jedná o chození na páse do kopce. Kopec si lze navíc nastavit i do strmé polohy a tak při jeho zdolávání během dynamické hudby a povzbuzování instruktora se v myšlenkách na chvíli ocitám na stezce k Téryho chatě v Tatrách. Filozofie tohoto programu je, že si každý stanoví svůj osobní cíl a prostřednictvím cvičení se jej snaží dosáhnout. V průběhu hodiny instruktor střídá různé techniky od pomalé chůze, k trekingu, dlouhému kroku po právě šplhání do kopce. Vše probíhá v intervalových úsecích, kdy se střídá volnější úsek s rychlejším. A tak, ať jde o výstup na nejvyšší horu Evropy nebo třeba jen procházku na Vysočině, může se každý cítit díky cvičení ke svému cíli blíž.

Tento typ tréninku není jen pro horalky, ale pro kohokoli všech věkových kategorií, kteří chtějí třeba zeštíhlit, zpevnit postavu, dostat se do dobré fyzické formy nebo vyrazit do boje proti celulitidě. Hodina strávená na páse umožňuje spálit v průměru 500 až 700 kilokalorií za 1 lekci (50 min).

S H.E.A.T. programem, se můžete nyní setkávat stále častěji. Navštívit můžete třeba nově otevřené centrum v Letňanech nebo další centra po celé České republice http://www.heatprogram.cz/.

Své první poznatky z tohoto tréninku jsem si vyzkoušela na podzim při výšlapech v Alpách a do kopců se mi kmitalo mnohem lehčeji. S jakou se vrátím za dva měsíce z Himalájí, ještě uvidím. :-)