Jižní Tyrolsko se nachází na severu Itálie a hraničí s Rakouskem a Švýcarskem. Slunce zde svítí v průměru 300 dní v roce, takže je velmi pravděpodobné, že si outdorové aktivity budete užívat pod modrou oblohou, obklopeni impozantními masivy stolových hor, rozeklanými hřebeny a věžovitými vrcholy Dolomit. Ty byly také v loňském roce zapsány na seznam světového dědictví UNESCO. Jižní Tyrolsko se vyznačuje velmi různorodou krajinou, kterou tvoří ledovce, horské pastviny, listnaté a jehličnaté lesy vysoko v horách, ale také vinice a palmy se středomořským klimatem. Velmi známá je lyžařská oblast Dolomiti Superski s 1200 km sjezdovkami, kam patří i známá trasa Sella Ronda (26 km sjezdovek kolem masivu Sella). Ale opusťme geografii a pojďme se trochu zapotit.


LYŽOVÁNÍ

Lyžování v Seiser Alm můžete pojmout několika způsoby. Sjezdovky zde nejsou moc prudké a ani dlouhé, takže jsou perfektní k pohodovému ježdění a ježdění s vašimi dětmi. Dokonce zde najdete tzv. „baby lift“ – pomalý vlek přizpůsobený těm nejmenším lyžařům. Doporučuji dobře si namazat lyže, abyste se na dojezdech moc nenadřely. Já to neudělala a mé lyžování se občas změnilo v odpichování a bruslení. Ale nebojte se, že se vám to moc nerozjede. I tady se najdou pěkné sjezdovky s větším sklonem. Příjemná je například sjezdovka z kopce Puflatsch nebo Florian. Podniknout zde také můžete okružní jízdu kolem celé pastviny. Vyrazíte od svého hotelu a opět se k němu vrátíte. Za jeden den tak můžete projet celé středisko a během okružní jízdy se občerstvovat místními lahůdkami v hospůdkách. Ze Seiser Alm můžete přejet kabinovou lanovkou do lyžařského střediska Val Gardena, které nabízí větší lyžařské vyžití. Sjezdovky jsou zde delší a prudší. Navíc je napojeno na Sella Rondu. My jsme bohužel neměli možnost Val Gardenu detailně prozkoumat, protože nás tam čekaly jiné adrenalinové aktivity.

PARAGLIDING

Paragliding nad Dolomity musí být úžasný. V zimě není bohužel termika taková, jako v létě, takže jde spíše o takový slet. My jsme měli domluvený tandem s pěknými instruktory od horní stanice sedačkové lanovky na pastvině Seceda. Díky tomu, že vážím asi polovinu toho, co ostatní kolegové, jsem si docela pěkně polétala a chvilkami dokonce i trochu stoupala. Bylo to úžasné, viděla jsem opět na pastvinu Seiser Alm, kde jsme den před tím lyžovali. Vše jsem měla na dosah ruky. Než jsme přistáli, mě ještě instruktor pro zvýšení adrenalinu pěkně pohoupal. V zimě je to takové opepření vašeho pobytu, v létě to musí být pořádný adrenalin, když vystoupáte až nad vrcholky hor a hodiny nad nimi kroužíte. www.fly2.info

BĚŽKY

Pro ty, které z vás holdujete běžkám, jsou trasy v Seiser Alm jasným cílem. A ty z vás, které běžky zrovna moc v lásce nemají, změní určitě názor. Já, i když na běžky vlastně nechodím, jsem velmi litovala, že jsem na ně nevyběhla. Stopy jsou naprosto dokonalé, a stejně jako na lyžích můžete celé středisko projezdit křížem krážem. Tentokrát ale bez lanovek. www.seiseralm.it/Gross-country

TÚRY NA SNĚŽNICÍCH

Na sněžnicích si můžete vyšlápnout kamkoliv. Buď se můžete projít po vyznačených trasách ve středisku anebo šlápnout dál od hluku lanovek a lidí užívajících si na kopcích. A pokud byste si túru chtěly okořenit, můžete se na ni vydat až ve večerních hodinách, kdy všechno venku utichá, lidé už jsou ve svých hotelech, relaxují ve wellness nebo večeří. Venku jste jen vy, křupavý sníh pod nohami, nebe plné hvězd nad vámi. Prostě dokonalá romantika. My jsme na sněžnicích vyrazili na večeři do hospůdky Gostner Sweige. Po dvouhodinovém šlapání jsme pak byli pěkně vyhladovění a hravě jsme zvládli několik vynikajících chodů.

ZIP LINE

Za atrakcí Zip Line musíte popojet do známého lyžařského střediska Kronplatz. Na vrcholu Piz De Plaies najdete základnu a také start. Vyfasujete postroj – něco jako sedací a prsní úvazek, helmu a kladku, kterou si jako kouli u nohy táhnete s sebou, a pak stačí se jen odrazit a užívat si rychlost, výšku a panorama. O co přesně tedy jde – Zip Line je systém lan, po kterých dokloužete přes jednotlivá stanoviště až do údolí. Celá cesta trvá zhruba hodinu, a na téměř 3 km překonáte celkem 400m převýšení. Jednotlivé úseky jsou různě dlouhé, různě vysoko a různě rychlé. Celou trasu s vámi absolvují dva instruktoři, kteří vás na lano přivazují anebo odvazují. Jen dejte pozor, abyste je něčím nepopíchly jako já. Asi na předposledním stanovišti mi můj vtípek vrátili tak, že mě nejprve v půlce zabrzdili a nechali viset, anebo mi oznámili, že je vše ok a můžu vyrazit, odrazím se a v tu chvíli na mě začnou křičet, že né…, a aby toho nebylo málo, mi neodepnuli jistící karabinu, takže když se odrazím, zůstanu viset hned za startem. www.adrenalinadventures.it

LEDOLEZENÍ

V údolí, kde jsou centra St. Ulrich, St. Cristina a Selva di Val Gardena, je spousta zákoutí, kde se drží chlad, a proto je zde možné provozovat lezení v ledu. To si tak může vyzkoušet opravdu každý. My jsme si vyzkoušeli lehčí i těžší variantu, a když pominu omrzlé prstíky, roztržené kalhoty a nohu o mačky, tak se nám to opravdu líbilo.

SÁŇKY

Možná se vám zdá, že sáňky nejsou zrovna adrenalinovým sportem. Ale budete se divit, až okusíte rychlou jízdu na vypreparovaných trasách, které jsou po celém středisku v Seiser Alm. Snad vedle každé sjezdovky jsou perfektní trasy pro sáňky. Abyste toho stihly projet víc, můžete využít lanovky a vleky a projezdit tak na sáňkách celou pastvinu a přitom se kochat okolními kopci a štíty. Samozřejmě zde můžete zabavit i vaše ratolesti.

ZIMNÍ GOLF

Golf je v Itálii hodně oblíbeným sportem. V Seiser Alm se dá hrát dokonce i v zimě. Po hřišti (tím je celé středisko) se můžete pohybovat na sáňkách, lyžích nebo běžkách. Dokonce se zde hraje i golfový turnaj, který proběhl zrovna při naší návštěvě. Část našeho týmu se ho zdatně zúčastnila. Jako dopravní prostředek zvolila sáňky a objela tak všechny jamky.

UMĚLÁ STĚNA

Se nachází v Selva Gardeně, přímo naproti hotelu Oswald. V zimní sezóně je otevřena v úterý, středu a pátek od půl šesté do deseti hodin večer. Takže když zrovna není ideální počasí na dovádění venku, můžete přes den relaxovat a navečer se pak pořádně unavit na stěně.


INFO O JIŽNÍM TYROLSKU:

Vzdálenost od Prahy: cca 650 km
Rozloha: 7400 km2 – z toho hory tvoří 80% území
Počet obyvatel: 500 000
Hl. město: Bolzano
Jazyky, s kterými se domluvíte: angličtina, němčina, italština

Seiser Alm

Seiser Alm je nejvýše položená vysokohorská pastvina v Evropě. Její rozlohu si můžete zkusit představit tak, že se na ní vejde 8000 fotbalových hřišť (57 km2). Vjezd na pastvinu je povolen pouze ubytovaným hostům (pokud přijíždíte, je dobré mít vytisknutou rezervaci) a do 17 hod by se sem nemělo jezdit vůbec, protože silnice křižuje sjezdovku.

Sezóna: od prosince do začátku dubna
Nadmořská výška: 1800-2200 m
Počet sjezdovek: 60 km (5% černé, 65% červené, 30% modré)
Upravené běžecké tratě: 60 km
Zimní turistické trasy: 30 km,
Sáňkařské dráhy: 18 km
Jednodenní skipas: 42 EUR

Val Gardena

Val Gardena je známá tím, že se zde jezdí závody světového poháru a potkávají se zde nejlepší lyžaři světa.
Sezóna od začátku prosince do začátku dubna
Počet sjezdovek 1200 km (10% černé, 60% červené, 30% modrých)
Počet běžeckých tratí 115 km
Jednodenní skipas 42 EUR, Skipas Dolomiti Superski 45 EUR


KULINÁŘSKÉ ZÁŽITKY A TIPY:

Gostner Schweige (Seiser Alm) – až budete vyhladovělé, udělejte si určitě pauzu u šéfkuchaře Franze Mulsera. Do této horské chaty se vejde stěží pět stolů, a v maličké kuchyni se tlačí asi pět kuchařů, ale jídlo a atmosféra je tam jedinečná. Ať si objednáte cokoliv, vždy si pochutnáte. Po jídle si dejte jednu z domácích Grapp.

Špek – tyrolský špek má dlouhou historii a dodnes má v Tyrolsku velkou tradici. Vyrábí si ho zde pomalu každý. Má výtečnou vůni a samozřejmě také chuť. Nezapomeňte ochutnat anebo přibalit jako sváču do batohu.

Schüttelbrot – by se dal popsat jako suchar – plochý kulatý chléb s kmínem anebo anýzem, který se může jíst až 10 měsíců starý. Ideální zabalit ho do batohu, nezabere tolik místa a nezplesniví.

Kaiserschmarren - sladký trhanec dochucený například hrozinkami, jablky, malinami, posypaný cukrem, který vám donesou na rozpálené pánvi.


ZAJÍMAVOSTI A TIPY

Děti zdarma - když si koupíte skipas areálu Dolomiti Superski, vaše dítko do osmi let bude s vámi lyžovat zdarma. Děti od 8 do 16 let pak získají 30% slevu.

Čipový skipas – váš čipový skipas zaznamenává celý den počet vašich ujetých kilometrů, převýšení nebo přehled, které lanovky jste použily. Stačí se připojit na webové stránky www.dolomitisuperski.com, zadat číselný kód na vašem skipasu a na mapě si můžete prohlédnout kde všude jste lyžovaly.

Pozor na Faux pas – pozor na to, až se pustíte do noků nebo knedlíků. Ke konzumaci těchto pokrmů se používá pouze vidlička (lžíce je povolena), nikoliv nůž. Knedlíky jsou totiž tak nadýchané, že nůž není třeba. Nožem tak dáváte kuchařovi najevo, že jeho knedlíky mají do nadýchanosti daleko.
A také si nikdy po obědě nedávejte capuccino, to se pije pouze dopoledne.


Tipy na ubytování

Seiser Alm: Hotel Seiser Alm Plaza ***, u hotelu jsou kryté garáže, lyžárna s vyhříváním na boty, malé wellness se saunou, párou a odpočívárnou. www.alpedisiusi.com

Selva Gardena: Hotel Oswald ****, kryté garáže, lyžárna, velké wellness centrum s několika saunami a párami, vířivkou, odpočívárnou, www.hoteloswald.com


Více info najdete na: www.suedtirol.info www.seiser-alm.it/cz www.valgardena.it