Běžkařské styly

Klasický styl

„*Klasická technika klade zvýšené nároky především na rovnováhu, pohyb těžiště těla, koordinaci horních a dolních končetin a cit pro správné provedení odrazu*.“ (Gnad, Psotová, 2005)

Pro ty, které raději upřednostňují klasiku, máme pár rad.

1. Základem je správný postoj neboli koordinace horních a dolních končetin - odrazová noha (př. pravá dle obrázku) jde dozadu a současně s odrazem ruka (pravá) dopředu, oproti tomu naše druhá strana, kdy v tomto případě levá noha je předkopnuta dopředu a jde do skluzu.

2. Správný odraz umožňuje přenesení hmotnosti těla na skluzovou lyži, ta se postupně po ukončení skluzu stává lyží odrazovou. Jen při maximálním zatížení lze dosáhnout dostatečné úrovně tření mezi vrstvou stoupacího vosku a sněhem při odrazu. Tzn., že při takto provedeném odrazu by vaše máza (dobrá máza) neměla smekat. Odraz je výbušný, kdežto následný skluz uvolněný.

3. Těžiště těla - Vertikálně se jedná o pohyb směrem dolů při přípravě na odraz a naopak nahoru v průběhu odrazu. V horizontální složce pohybu se z důvodu přenášení váhy těla z jedné lyže na druhou (vždy nad skluzovou) těžiště těla pohybuje ve směru kolmém na směr jízdy. Pohyb je umožněn mírným natočením pánve, při kterém je třeba kyčelní kloub odrazové nohy vytočit směrem vpřed. Takto je umožněn efektivnější přenos těžiště těla nad budoucí odrazovou lyži a usnadnění tak následného odrazu.

4. Odpich – Hole zapichujeme pod ostrým úhlem před špičkou boty. Odpich zahajujeme v předpažení a ukončujeme v zapažení. Nesmíme zapomínat na vypouštění holí, což je další důležitá věc, která vám ulehčí spoustu práce. Proto si upravte (utáhněte) poutka tak, aby když vypustíte hůlku z poutek, se vám „sama vrátila“.

Nejčastěji používaný je klasický běh dvoudobý střídavý (viz obrázek výše). Používáme ho při běhu do kopců.
Další formou klasického běhu je soupaž, kterou praktikujeme zejména na rovinách nebo mírných sjezdů. Při soupaži pracují pouze ruce.
A na závěr si uvedeme jednodobý běh s odpichem soupaž, kdy si pomáhám při soupaži odrazem jedné nohy.

Volný způsob neboli bruslení

Bruslení je poněkud rychlejší způsob běhu na lyžích. Pro vášnivé bruslařky máme také pár užitečných rad.
Odraz vychází s vnitřní hrany lyže. Poté následuje fáze skluzu, kterého se využívá při pohybu dopředu. Důležitá je zároveň koordinace nohou a paží, kdy paže zabírají zároveň s našlapující nohou.

Způsoby bruslení:

1:1 Tzv. jedna-jedna je oboustranné bruslení s odpichem na každý odraz nohy. Používá se na rovinkách a v mírném stoupání.

2:1 Tzv. dva-jedna je opět oboustranné bruslení s dvoudobým odpichem. Uplatňuje se nejčastěji v kopcích.

Opět i u bruslení je důležité vypouštět hole, jak už jsme si uvedli v klasice.


Co namazat?

VOSKY vs. PARAFÍNY

Nežli se pustíme do konkrétních faktů, jak a co mazat či parafínovat, uvedeme si základní rozdíly mezi vosky a parafíny. Stoupací vosky už podle názvu naznačují, že se používají na klasické lyže (popřípadě na combi lyže) ke stoupání. Oproti tomu parafíny (skluzné vosky) používáme pro delší životnosti našich lyží (skluznice) a pro delší skluz lyží. Parafinujeme jak klasické lyže, tak lyže na bruslení.

PARAFÍNY

Již v krátkém úvodu jsme se dozvěděli, proč lyže vůbec parafínujeme. Teď se podíváme, jak na to. Nejprve si představíme, co k parafínování všechno potřebujeme.

V první řadě si musíme pořídit tzv. kopyto na lyže - stojan, do kterého si uchytíte lyži, aby se vám lépe parafínovalo. Další nezbytnou věcí je žehlička. Jedná se o speciální elektrickou žehlička s termostatickou regulací teploty pro zažehlování parafínů. Na odstranění parafínu potřebujete škrabku. Pro závěrečnou fázi kartáčování používáme speciální kartáč na lyže. A tím nejdůležitějším je samozřejmě samotný parafín.

První parafinování
Začneme úplně od začátku a to koupí lyží. Nežli se rozhodnete otestovat Vaše nové lyže, měli byste je nejprve naparafínovat. Proč? Protože nová skluznice je suchá a syrová. K prvnímu parafinování jsou nejvhodnější středně tvrdé parafíny (kolem 0˚C). Teď si vysvětlíme, jak na to.

Postup:

1. Před samotným nanášením parafínu nejprve skluznici pomocí bronzového kartáče očistíme od nečistot.

2. Pomocí žehličky naneseme parafín na skluznici (buď kapáním nebo třením). A poté parafín zažehlíme (jedním pomalým tahem). Při tom dávejte dobrý pozor, aby se skluznice nespálila. Měkčí parafíny (+10 až -4˚C) zažehlujte na 110 - 120˚ a tvrdší ( do - 32˚C) na 135 - 155˚C.

3. Zažehlený parafín necháme zhruba 15 – 30 min. vychladnout (čím déle, tím lépe). Záleží na teplotě okolního vzduchu.

4. Po vychladnutí musíme parafín pomocí škrabky stáhnout. Nejprve očistíme žlábek a hrany. V případě, že se nám škrabka vysmekne, tak neporušíme skluznici, protože na skluzné ploše je ještě parafín. Poté se pustíme do stržení celé plochy skluznice. Vždy směrem od špičky k patě. Škrabku naklopíme směrem k sobě pod úhlem 70˚.

5. Nakonec celou skluznici vykartáčujeme od zbylého parafínu. Kartáčujeme do té doby, dokud skluznice nebude dostatečně čistá.
Klasické lyže a lyže na bruslení parafínujeme stejně, jen u klasických lyží neparafínujeme mazací komoru.

Jak často lyže parafínovat?

Nejideálnější je parafínovat lyže po každém tréninku nebo výletu na běžky. To je pro většinu z nás nepředstavitelné. Nejkrajnější fáze však je, když vaše skluznice začne ztrácet barvu a začne bělat, potom už je nutné lyže bezpodmínečně naparafínovat.

STOUPACÍ VOSKY

Už víme, že vosky nám umožňují při klasice snadno stoupat. Nyní se ponoříme do alchymie mazání.
Druh vosku, který zvolíme, záleží na teplotě vzduchu, sněhu a relativní vlhkosti vzduchu, dále na typu sněhu. Berte v úvahu, že sníh se vám může během výletu či tréninku dost změnit.
Stoupací vosky mažeme jen na mazací komoru. Jinam nikoli! Jak zjistíme velikost naší mazací komory? Jsou dvě varianty - buď navštívíte odborníky, kde vám ji na počkání vyměří dle vaší váhy nebo si ji můžete změřit sami doma, to ale není tak přesné. Jak na to? Lyže položíte na rovnou plochu (nejlepší je vysadit dveře a stoupnout si na ně, ale postačí i rovná podlaha :-)) postavíte se rovnoměrně oběma nohama na lyže (i v lyžákách) a pod vázání si podstrčíte kus papíru. Požádáte někoho, aby vám papírem posouval směrem ke špičce. Tam kde se papír zastaví, je začátek Vaší zóny neboli komory a konec na konci vázání. Lihovým fixem si jej označte. Poté stoupací zónu zabrousíme jemným skelným papírem, pro lepší nanášení vosku.

Tekuté vs. tuhé vosky
Vosky rozlišujeme podle teploty. Napadne-li nový sníh nebo se teplota pohybuje pod nulou nebo lehce nad, používáme tuhé stoupací vosky. Oproti tomu, je-li příliš horko a sníh je mokrý, tuhé vosky nám na to nestačí, musíme sáhnout pro tzv. klistry (tekuté vosky). Jejich nanášení je poněkud protivnější, jelikož klistry lepí.
Další důležitou věcí, kterou potřebujeme k namazání stoupacích vozků, je korek. Korek nám slouží na roztírání vosku.

Jak namazat?
Nejprve začneme od jednoduššího - od vosků. Není na tom nic zvláštního, vosk namažeme na mazací komoru, a poté jen rozkorkujeme. Kdežto klistry nanášíme po troškách a poté dlaní musíme rozetřít neboli roztáhnout po zóně.

Nejpoužívanější vosky a klistry

MODRÝ EXTRA

Nejpoužívanější vosk. Má vysoké teplotní rozpětí pod bodem mrazu. Nový a padající sníh: 0°C -3°C Transformovaný zrnitý sníh: -2°C -6°C

FIALOVÝ SPECIÁL

Nový a padající sníh: 0°C Transformovaný zrnitý sníh: -1°C -3°C

ČERVENÝ SPECIÁL

Pro vlhký nový sníh +1°C až -2°C.

ZÁKLADNÍ KLISTER ZELENÝ

Používá se jako základní vrstva, podklad, pro klistry další. 3°C -25°C

LEDOVÝ KLISTER MODRÝ

Pro zmrzlé, ledové stopy v chladných podmínkách. 0°C -15°C

SMÝVÁNÍ LYŽÍ

Další důležitou kapitolou je smývání lyží. Vaši mázu nelze používat celou zimu, ať už pro dobro vaší skluznice, tak i sníh se určitě dosti změní. Stoupací vosky stahujeme škrabkou, co nepobere škrabka, smyjeme pak smývačem a savým textilním papírem nebo kusem čistého. Skluznice musí být suchá a nelepivá. Nikdy nepoužívejte benzín, líh, toluen a jiné odmašťovače, ale speciální odstraňovače stoupacích vosků. Škrabku používejte odlišnou než tu, kterou máte na stahování parafínu.

Zdroj: Abeceda běhu na lyžích (Ilavský)