Jizerská magistrála

Hlavní nástupní místo je na Bedřichově, kde se každoročně startuje Jizerská 50, dalšími místy jsou Hrabětice a Albrechtice. Málokteré hory mají tak hustou síť upravovaných běžeckých stop. Okolí Kristiánova, Bedřichova, Nové Louky a Jizerky je vhodné jak pro turistiku, tak pro závodní lyžaře. Stopa je nejčastěji vedena lesními pěšinami, po bílých zasněžených pláních i kolem vodopádů. Náročnost tras je opravdu pro každého. Většinou se zde potkáte s dlouhými rovinami, v případě, že narazíte na kopec, tak většinou jen mírný a pozvolna stoupající. Po cestě můžete narazit na příjemné občerstvení v podobě kiosků.

Krkonoše

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím, proto jsou nejčastěji spojovány se sjezdovým lyžováním. Avšak běžecké tratě a magistrály nezůstávají pozadu. Díky nadmořské výšce si zde můžete užít až 6 měsíců v roce lyžování. Ale nějakým způsobem se musíte dostat na vrcholky. Buď využitím lanovek, např. v Janských Lázních kabinovou lanovkou na Černou horu, ve Špindlerově Mlýně sedačkou na Pláně či na Medvědín, v Harrachově na Čertovu horu nebo z Rokytnice nad Jizerou na Lysou horu, odkud to je kousek na Zlaté návrší nebo Labskou boudu. Naopak na Mísečky, kde jsou závodní tratě, lze dojet autem. Odtud je upravená svážnice až na Benecko. Pro náročnější je tu možnost přejetí Krkonoš a to ze Špindlerova Mlýna do Pece pod Sněžkou nebo Janských Lázní. Tato trasa má náročnější a dlouhá stoupání i sjezdy. Krkonoše nemusí být jen vysoké a náročné kopce, ale i krásná, pozvolná magistrála z Malé Úpy přes Rýchory do Žacléře. Tato trasa se dá na mnoha místech zkrátit a sjet například do Svobody nad Úpou nebo Horního Maršova. V případě, že je dostatek sněhu, je možné využít běžeckých tratí v Podkrkonoší. Zejména v Jilemnici naleznete velké množství upravovaných stop v areálu Hraběnka, kde se mimo jiné koná závod Jilemnická 50.

Orlické hory

Tato oblast v okolí Deštného v Orlických horách vybízí k hřebenovým výletům. Například hřeben s nejvyšším bodem Velká Deštná je úchvatný. Přímo z Deštného vedou krásně upravené běžecké tratě. Každoročně se zde koná Orlický maraton. Okolí Adršpašsko-Teplických skal a Broumovských stěn nabízí kromě ráje pro horolezce také vyžití běžeckého lyžování. Odtud se lze napojit na polské příhraničí (Kudowa Zdroj, Duszniki Zdroj). Bohužel tyto trasy jsou sjízdné pouze při velké sněhové nadílce.

Jeseník

Nejvyšším vrcholem je Praděd, odtud se dá zamířit přes chatu Švýcárna na Červenohorské sedlo, dále pokračovat k vrcholu Šerák až do sedla Ramzová. Za dobrých sněhových podmínek se dá lyžovat také v blízkosti Šumperku a Jeseníku.

Beskydy

Pro milovníky běžeckého lyžování nabízejí Beskydy mnoho tras. Některé trasy vás dovedou až na Slovensko či do Polska. Nejznámější běžecké tratě jsou v lyžařském centru Poustevny a Velkých Karlovicích.

Šumava

Šumavský reliéf je velmi vhodný pro běžecké tratě. Pozvolná stoupání a mírné sjezdy jsou charakteristické pro většinu Šumavy. Vhodnost terénu je navíc umocněna projektem Bílá stopa, který vytváří hustou síť udržovaných běžeckých tratí spojujících celou Šumavu - nikde jinde v České republice nepokrývá síť běžeckých stop tak velké území jako právě na Šumavě. Největšími lyžařskými centry jsou Zadov a Churáňov, kde se nacházejí závodní běžecké tratě i velké množství upravovaných turistických stop. Nedaleko leží další významné obce Horská Kvilda a Kvilda. Z ní se dá zamířit k pramenům Vltavy nebo na hraniční přechod Bučina, kde se napojují německé lyžařské stopy.

Krušné hory

Nejznámějším střediskem je Boží Dar. Je tu veliké množství krásně upravených stop, které jsou jak závodní, tak pro turisty. Střediska jsou mezi sebou vzájemně propojena. Po Krušnohorské magistrále se můžete vydat směr Abertamy a Horní Blatná. Další významné středisko je u německých sousedů v Oberwiesenthalu. Východ Krušných hor je téměř rovinatý, krásné výlety si můžete užít v okolí Moldavy a Cínovce, odkud se dá přejet na nádherně upravované tratě v Německu.

Vysočina

Vysočina je charakteristická svým mírně zvlněným terénem. Určitě každý zná Nové město na Moravě, kde se konají Světové poháry a Tour de Ski. Nejsou zde jen závodní běžecké tratě, ale i plně využité rozsáhlé pláně ideální pro nenáročné běžkaře. V případě nedostatku sněhu se můžete vydat na Tři Studně, kde se každoročně konají závody psích spřežení.

Zdroj: www.kamzasnehem.cz