Počasí, délka a náročnost

Nejčastějším nevyzpytatelným jevem je počasí. Vyrážíte na výlet a je azuro, dorazíte na vrchol a krásné počasí se změní během pěti minut v neuvěřitelnou vánici. Přesně proto je důležité nepodceňovat oblečení ani za slunného počasí. Vždy si do batohu přibalte něco navíc. Dříve než se zapnete do vázání a vydáte se na výšlap, je třeba nejprve naplánovat trasu. Jednou z nejčastějších chyb je časově špatně naplánovaný výlet nebo přecenění svých sil. Je možné, že trať, kterou se chystáte dneska ujít, se zdá krátká a ne přiliž složitá. Za příznivých podmínek tomu tak může být, ale počasí i sníh jsou nevyzpytatelní. Kopec se vám zdá krátký, ale nakonec je nečekaně prudký a jdete ho o hodinu déle, než jste mysleli? Následný sjezd není jen lehký prašan, ale těžký sníh a váš sjezd se opět prodlouží o nějaké ty minutky? Celkově je výlet i o pár hodin delší a vy zjistíte, že už se stmívá? Proto si vždy naplánujte trasu tak, že ji stihnete zvládnout i za horších podmínek nebo musí existovat možnost při komplikaci v průběhu trasu zkrátit.

Laviny a trhliny

Lavinovému riziku se dá zmenšit základní teoretickou přípravou a schopností zodpovědně rozhodnout zda jít či ne. Riziko možné laviny roste s přibývajícím sklonem svahu, expozicí terénu (sever, jih) a povětrnostními podmínkami (silný vítr). Celá problematika hodnocení rizika lavin je samostatnou vědní disciplínou, jejíž obsah je velmi rozsáhlý. Avšak základní znalosti by měly být pro návštěvníka hor povinností. Samostatnou kapitolou a specifickým nebezpečím při pohybu na ledovci jsou ledovcové trhliny.
Jsou to průrvy někdy až stovky metrů hluboké, které mohou být překryty tenkou sněhovou vrstvou, což tvoří zákeřnou past na lyžaře. Jedno ze základních pravidel při pohybu na ledovci je, že každý člen skupiny musí být navázán na laně.


Co sebou…

Ať už je azuro nebo špatné počasí, či vaše trasa vede lavinovým územím, nesmí vám chybět tyto věci: Lavinový vyhledávač (pípák) – doufejte, že ho nikdy nebudete potřebovat, ale určitě ho mějte po celou dobu zapnutý. Slouží k vyhledávání člověka zasypaného lavinou.
Lavinová sonda – slouží ke konečnému dohledání zasypaného těla po vyhledání pípákem
Lavinová lopata – pomocí níž vyhrabeme zasypaného z laviny
Alu fólie – je to tenká lehká hliníková fólie sloužící jako první pomoc k prevenci podchlazení

Ochranná přilba jako prevence poranění hlavy při pádu. Dbejte na to, aby váš telefon byl dostatečně nabitý a vy se v případě nouze dovolali. Další dobrou věcí, která vám může zachránit život je píšťalka, pomocí níž si můžete přivolat pomoc. Dnes se prodává na většině skialpinistických batozích.

Co na sebe…

Oblečení je velmi důležité zejména při špatném počasí, proto ho nepodceňujte.
1. Vrstva – na prvním místě je jednoznačně funkční prádlo. Máte možnost si vybrat z Merina přírodního materiálu jako je Devold či Icebreaker nebo syntetika jako Craft, Swix a jiné.
2. Vrstva – měla by být z teplejšího materiálu, aby vás dostatečně zahřála, ale zároveň byla dostatečně prodyšná. Na nohy vám na první vrstvu postačí nepromokavé kalhoty.
3. Vrstva – není dobré na ni šetřit. Zvláště je-li počasí nemilosrdné, oceníte kvalitní bundu. Bunda, která nepromokne, neprofoukne a přitom je prodyšná, je nejideálnější investice do vaší výbavy.

Dále si do batohu přibalte teplejší rukavice, buffa a další např. druhou vrstvu na zahřátí.