CO JE SNOWKITING?

Snowkiting je adrenalinový sport, při kterém jezdec jezdí za kitem (drakem) poháněným větrem po zasněžených pláních. Jezdit s kitem můžete na lyžích nebo snowboardu, na rovných i členitých místech.

CO JE KE SNOWKITINGU POTŘEBA?

Nepotřebujete k tomu kopce, ani vleky. Stačí vítr, kite, něco na nohy a důležitý je trapéz, aby se síla draka nemusela držet rukama, ale tělem. Mnohé z vás ho znají z windsurfu. Pak už stačí jen zasněžená pláň a jde se na věc! Nestojíte v nekonečně dlouhých frontách, neplatíte za vleky… Max. čekáte… Na vítr.

KAM ZA SNOWKITINGEM?

Já jsem začínala v Orlických horách na Pustým Hillu (Pustý kopec), kde jsem se poprvé rozjela za pomoci mého přítele, který mě taky k tomuto sportu přivedl. Je to oblíbené a členité místo.

Myslím si, že Česká republika je pro snowkiting ideální. Tedy pokud nasněží. Je tu hodně větrných míst, kde se dá skvěle zajezdit. Známý spot je Boží Dar. Ten se nachází v Krušných horách na státní hranici s Německem v nadmořské výšce 1028 m n. m. Loni na Božím daru Petr Tahal (instruktor harakiri kite-kurzy.cz) pořádal soutěž Snowkiting Freestyle Open, která se velice vydařila. Letos bych se určitě chtěla zúčastnit dalších závodů nejen v Čechách, ale i v zahraničí.

Dalším z oblíbených kite míst je Moldava. Ta leží opět v Krušných horách. Díky její členitosti a hromadě prostoru je velmi vyhledávaná. Lze jezdit na rovině, z kopce, do kopce, využít přírodních, ale i umělých překážek. I toto místo patří mezi mé nejoblíbenější. Vracíme se sem často, protože nabízí hodně zážitků. A pokud fouká a svítí sluníčko, na Moldavě si opravdu dobře zajezdíte.

Letos jsem se přestěhovala z Čech na jih Moravy, odkud je jednou z nejdostupnějších lokalit Vysočina. Po celém území kraje Vysočina se rozprostírá Českomoravská vrchovina. Svou nadmořskou výškou zaručují častý přísun sněhu a kvalitní vítr během celé zimy. Jedním z nejznámějších míst je Fryšava, otevřená téměř na všechny směry. Nejkvalitnější směry jsou S, SZ, Z.

Nejrozsáhlejší freeridovou arénou je vyhlášený Pohledec a přilehlá Maršovská rychta. Pokud fouká J nebo JV nemá smysl jezdit jinam.
Vysoká nadmořská výška a online kamera včetně měření rychlosti větru - to je Svratouch, další z mnoha skvělých kite arén Vysočiny.
Letošní sněhová nadílka se Vysočině bohužel velkým obloukem vyhnula, a proto jsme zde letos strávili zatím jen několik, ale i tak vydařených, dní. Informace o dalších spotech a spoustu užitečných rad do začátku i pro pokročilejší snowkitery najdete www.kiteboarding.cz. Najdete tu odpověď snad na všechny možné otázky.

Děvčata, v žádném případě si nemyslete, že tenhle sport je jen pro kluky! Holek přibývá a proto vás touto cestou vyzývám, jestli vás alespoň trochu zaujal můj článek, nečekejte a tento zajímavý sport pojďte vyzkoušet! Samozřejmě kluci, co ještě snowkiting nevyzkoušeli, pojďte do toho taky! Na začátek doporučuji zúčastnit se kitového kurzu, jinak mohou být začátky hodně krušné.
Zkuste se mrknout třeba na www.kite-kurzy.cz