Zas tak jednoduché to ale není. Proto raději začneme dvoudenním kurzem snowkitingu se školou HARAKIRI kite kurzy na Božím Daru. Vyrazila jsem sem naučit se jízdu na lyžích nebo snowboardu za tažným drakem, abych si splnila sen a také slib ze zimního čísla časopisu Wild Cat.

Do silného větru to chce menšího dráčka

Ještě než nás ale instruktoři vypustí s draky ven, vtloukají nedočkavým začátečníkům do hlavy základní poučku: nelétat blízko drátů a jiných překážek. A přidávají ještě pár odstrašujících videí, jak i malý kite může při poryvu vznést člověka vysoko do oblak.

Na louce (zatím bez lyží) tak beru do rukou bar – ovládací tyč draka – s patřičným respektem. Navíc strašně fouká, takže se i trochu bojím. Ale vím, že mám jen malého dráčka, který mě ani v tomhle silném větru neunese, a tak jdu do toho.

A stačí jen malé zapření se do trapézu – postroje, za který mám kite připevněný k tělu - a dráček letí vzhůru jako divý. Reaguje rychle a poslušně i na přitahování baru doleva a doprava, a tak je za chvíli strach ten tam a já kroužím na nebi s kitem spanilé osmičky. Jupííí. Zítra na to jdu na lyžích.

Na lyžích se musí pořád hranit

Jenže druhý den skoro nefouká a ovládání většího draka, který mne má na lyžích táhnout, je tak o poznání složitější. Přesto se několikrát rozjedu, hurá. Ale zapomínám hranit, abych draka udržela v tahu, a tak mi pokaždé spadne zase pomalu na zem.

Budu si muset holt počkat na silnější vítr, abych si pořádně zajezdila. Ten pocit, když si zapřáhnu vítr a jedu si jen tak po rovině, mi ale učarovat. Myslím, že se brzy vrátím, protože až se to naučím, můžu klidně jezdit hned na naší louce za barákem.

A kdyby náhodou sníh roztál dřív, doučím se to umění ovládat vítr třeba na bugíně, na mountainboardu, a jestli si troufnu, tak i na vodě. Ale o tom zase někdy příště. Za trpělivost při kurzu a nespáchání harakiri děkuji instruktorům Sandře a Tahoshovi.

Jak snowkiting funguje?

Každý kite má tvar křídla, takže ve větru letí. Aby jezdce zároveň táhnul, je potřeba dostat ho do takzvané power zóny, tedy šikmo před sebe 0°-60°nad zem. Naopak nahoře přímo nad hlavou a na krajích okna – v úhlu 90°na vítr - nemá tah žádný. Během jízdy je proto nutné neustále hranit a klást draku odpor, a tak ho neustále udržovat v power zóně a sebe v pohybu.

Ovládání je přitom jednoduché – při zatažení baru doleva, letí drak doleva, při zatažení doprava, letí doprava. Přitažení k sobě bere draku sílu. V krizi je možné se jednoduše odpálit – drak se vyfoukne a spadne k zemi.

Na kolik snowkiting vyjde?

Nový drak i s trapézem cca 20.000,- Kč
Dvoudenní kurz snowkitingu u školy HARAKIRI kite kurzy 3 699,- Kč
Více info www.kite-kurzy.cz a www.kiteboarding.cz