A pokud vás teprve první vysokohorské krůčky čekají, nebo naopak si troufáte na vrcholy, které jsou mimo značené cesty, neváhejte a využijte služeb certifikovaných horských vůdců. Ale pěkně po pořádku, i na krásné urostlé chlapíky, horské vůdce, se dostane ..

Dopravu na Slovensko doporučuji buď autem, dálnice vede až skoro k Hranicím, přes Valašské Meziříčí do slovenské Bytči a ze Žiliny opět po dálnici až do Popradu, který je centrem a východištěm pro bezvadné túry v Tatrách. Nebo druhou variantou je vlak, večer nasednete v Plzni či Praze do lehátkového vozu a ráno v šest se vybatolíte vyspinkané na nádraží v Popradu a vzhůru do hor. Obě varianty jsem vyzkoušela a kupodivu vlak vede jedna nula, byl čistý, pro každý vagónek je k dispozici jeden průvodčí, stará se o vás, vydává povlečení a občerstvení a cestou si opravdu odpočinete ve vodorovné poloze.

Ubytování vybírejte buď v soukromí nebo v tatranských kempech, či řadě penzionů a hotýlků www.tatry.cz/…ni/index.php. Soukromí překvapí nízkou cenou a milou povahou domorodců, kempy čistotou a teplou vodou ve sprchách i pozdě večer po návratu z dlouhé túry. Polohu ubytování zvolte ale především podle přístupnosti k tatranské elektrické železnici www.slovakrail.sk/…kych-tatrach, která je takovou místní MHD a doveze vás brzy ráno i pozdě večer do všech důležitých nástupních míst do hor. Poslední variantou jsou vysokohorské chaty www.hory.sk/index.php?…. Jsou krásným a ojedinělým místem, kde spolehlivě zapomenete na ruch měst, ale především nebudete muset každý den stoupat nahoru a dolů stovky metrů navíc. Večer u horkých kamen budete vnímat krásu hor a lidí kteří v nich našli domov ještě intenzivněji. V sezoně ale doporučuji vzhledem k omezené kapacitě postýlek noclehy zamluvit v předstihu.

Obvyklými východišti turistických výletů jsou směrem od západu Štrbské a Popradské pleso, Nová Polanka a horský hotel Sliezky Dom, Starý Smokovec a Tatranská Lomince nad kterou se vypíná nádherná žulová masa Lomnického štítu. Ten je také nejvyšším místem, kam vás případně vyveze lanovka. Z těchto míst vedou značené turistické chodníky do mnoha dolin a také na 8 tatranských vrcholů, které jsou přístupné bez doprovodu horského vůdce.

Pokud budete mít už dost vysokohorské turistiky, můžete nazout kolečkové brusle a projet zbrusu novou cyklostezku z Popradu do Svitu, cca 10km hladkého asfaltu. Nebo lze unavená tělíčka zregenerovat v AquaCity v Popradu www.aquacityresort.com či zrealizovat výpravu do termálního koupaliště ve Vrbově. www.termalnekupalisko.com.

V dalším díle se dozvíte, jak si naplánovat túru a co všechno si zabalit s sebou.