Cyklistika na zahřátí

V Jižním Tyrolsku je bezpočet malých i větších údolí, která jsou protkaná cyklostezkami pro každého. Ať už chcete jezdit po rovině, nebo vyzkoušet i nějaký ten kopeček. Údolí Eisacktal (it. Valle Isarco) má pro ty pohodové cyklistky připravenou trasu, která spojuje starobylé sídlo biskupů Brixen (it. Bressanone) a městečko umělců Klausen (it. Chiusa). Pokud naopak vyrazíte z Brixenu na sever, čeká vás na trase habsburská pevnost Franzenfeste. Celá cyklostezka Eisacktaler Radweg se táhne od Brenneru až do Bozen (it. Bolzana).

Z údolí Hochpustertal (it. Alta Pusteria) vede dobře značená cyklistická stezka až do východotyrolského Lienzu. Cyklotrasa Drauradweg začíná u pramene řeky Dráva poblíž Toblachu (it. Dobbiaco) v regionu Hochpustertal a pokračuje dalších 366 km podél řeky Rakouskem až na slovinské hranice. Drávská cyklostezka je jedinečná pro svou přírodní nádheru a kulturní rozmanitosti nacházející se podél trasy. Cestu zpět můžete navíc bez problémů absolvovat v některém z vlaků Pustertalské železnice.

Projíždět údolím Vinschgau (it. Val Venosta) znamená projíždět jablečnými sady na úpatí ohromných sněhem pokrytých horských velikánů a také středověkými vesničkami. Jedna ze nejhezčích cyklotras této oblasti je bezesporu cyklotrasa podél řeky Etsch (it. Adige) - Via Claudia Augusta. Jde o dálkovou cyklotrasu, která se vine z Německa až do italských Benátek. Jeden z nejhezčích úseků je jihotyrolská část ze sedla Reschenpass (it. Passo Resia) do lázeňského Merana. A proč zrovna trasa Claudia Augusta? Protože Císař Claudius nechal na této trase v letech 45 až 46 našeho letopočtu dokonce první řádnou silnici v celém alpském prostoru. Její návštěva se i dnes rozhodně vyplatí, protože nabízí jedinečnou kombinaci podmanivé krajiny, pulsujících městeček, malebných vesniček i kulturně-historického bohatství.


Pro drsnější bikerky

Koho už nebaví brázdit cyklostezky v údolích, může vyrazit do těch pořádných hor. A těmi Dolomity bezesporu jsou. Navíc jsou jedinečné i svou krásou, což ocenila v roce 2009 i organizace UNESCO a zařadila Dolomity mezi své přírodní poklady. Znáte třeba slavný masív Sella? V zimě je možné jej obkroužit na lyžích, v létě se tu můžete potit na kole. Trasu Sella Ronda Mountainbike můžete sice zdolat pouze s průvodcem, přesto to je skvělý a náročný. Okruh kolem masívu Sella ve směru hodinových ručiček měří 58 kilometrů a zahrnuje převýšení cca 3400 metrů, trasa proti směru hodinových ručiček měří 53 km a překonat musíte 3 000 metrů výškového rozdílu. Bikepass Sella Ronda s průvodcem stojí 40 € na osobu. Bez průvodce není možné získat Bikepass na použití lanovek. Požitek uprostřed fascinujícího horského světa Dolomit je zaručen.


Cyklistické a MTB akce v Jižním Tyrolsku

MTB závod „Sella Ronda Hero“ – 2. 7. 2011
Silniční cyklistický závod ""Maratona dles Dolomites":http://www.maratona.it/home.php?…" – 10. 7. 2011
Silniční „Sella Ronda Bike Day – 3. 7. a 18. 9. 2011
Cyklistický den „Stelvio Bike – 3. 9. 2011


Další informace o cyklistice v Jižním Tyrolsku najdete na www.suedtirol.info/cyklistika a aktuální informace také na www.facebook.com/jiznityrolsko.

Cyklisticky laděné fotky najdete i zde.