Zajištěné cesty můžeme zařadit mezi pěší turistiku a horolezectví. Pokud se nechcete rovnou vrhnout na horolezení po skalách, zkuste právě ferraty. V Dolomitech si vyberete od těch opravdu začátečnických až po ty nejobtížnější pro už zkušené a ostřílené lezce. Například zajištěná cesta Oskar Schuster-Klettersteig v Dolomitech vás zavede na vrchol 2 964 metrů vysoké hory Plattkofel (it. Sasso Piatto). Převýšení 800 výškových metrů ze sedla Sellajoch (it. Passo Sella) sice vyžaduje dobrou fyzickou kondici, ovšem vrchol vás odmění jednou z nejkrásnějších panoramatických vyhlídek v Dolomitech.

Zajímavá je určitě i vysokohorská túra po stopách fronty 1. světové války, která probíhala právě v Dolomitech. Výchozím bodem je horská chata Drei Zinnen (it. Tre Cime). Ferratta prochází přes tunely, je jištěná železnými lany a zavede vás do míst, kde se pohybovali vojáci v těch nejnáročnějších podmínkách.

Ze spousty ferrat různých obtížností můžete vybírat na www.suedtirol.info/horolezeniA když už jsme zmínili romantiku přímo v horách, tak za tou se vyplatí vyjet do Alta Badie. Jedná se o lehkou zajištěnou cestu v západní části skupiny Fanes. Přespat se vyplatí na horské chatě Heilig Kreuz-Kofel-Hospiz, odkud můžete pozorovat nádherné Dolomity večer při západu slunce i ráno při jeho východu. Ráno můžeme vyrazit na vrchol Zehnerspitze po cestě č. 7 vpravo ke svahům hory Heiligkreuzkofel. Zajištěnou cestou dojdeme do sedla Kreuzkofelscharte (2 609 m n.m.). Dále po hřebenu pokračujeme na třítisícovku Zehnerspitze (3 026 m n.m.), což nám bude trvat zhruba hodinu. Vrcholový hřeben je jištěn fixními lany, obtížnost cca B.

Jako pavouk na „bledých skalách“

Nejslavnější Jihotyrolan Reinhold Messner začínal s horolezením v jihotyrolském údolí Villnöss, horském údolí s jedinečnými dolomitskými horolezeckými terény. Hans Kammerlander pochází z údolí Ahrntal (it. Valle Aurina), kde založil a vede horolezeckou školu.
V regionu působí jako horský vůdce i slavný jihotyrolský horolezec Christoph Hainz, člen SALEWA alpine Xtream Teamu, který mimo jiné zdolal severní stěnu Eigeru za 4,5 hodiny. Hainz provádí především ty zájemce, které láká adrenalin v horách.

Zkušení lezci naleznou v Dolomitech nepřeberné množství lezeckých možností. Bledé skalní stěny, které vznikly před milióny lety z korálových útesů pravěkého moře, dnes tvoří podivné skalní tvary tyčící se až do nebe. Legendární jsou vrcholy Drei Zinnen (it. Tre Cime) v údolí Hochpustertalu (it. Alta Pusteria) nebo špičaté skály masivu Rosengarten (it. Catinaccio).

Pokud se sama na ferraty nebo lezení necítíte dostatečně zkušená, je lepší využít služeb horského průvodce, který vše podrobně vysvětlí a bude vás jistit. Tak se nemusíte ničeho bát. Z průvodců můžete vybírat zde.


Další informace o Jižním Tyrolsku najdete na www.suedtirol.info a aktuální informace také na www.facebook.com/jiznityrolsko