Proč ne bavlnu?

tričko Devold

tričko Devold

  1. mohou se zde množit plísně a bakterie
  2. neodvádí pot od těla
  3. bavlněné tričko rychleji propotíte
  4. špatně schne
  5. náročnější údržba (sůl a pot se dostanou přímo do vláken)


Toto je pár pádných důvodů, proč vyměnit bavlnu za funkční, ať už syntetické (Craft, Nike, …) nebo přírodní (Devold, Icebreaker), vlněné prádlo.

Funkční oblečení


Elasticita

První a zároveň nejsnáze poznatelnou vlastností, kterou poznáte na první dotek, je elasticita neboli pružnost materiálu. Ocení ji snad všichni sportovci při jakémkoliv sportu. Umožní vám maximální rozsah pohybu, který je při běhu velmi důležitý. Pozor! I bavlněné tričko nebo ostatní materiály mohou být elastické, ale nejsou funkční.

Odvod vlhkosti a potu

kraťasy Nike

kraťasy Nike

Obecně je běh sport, při němž vyprodukujeme velké množství potu, proto další nedílnou vlastností je odvod vlhkosti a potu od těla. Pokud chcete, aby prádlo plnilo svoji funkci, je důležité si koupit takové, které je při jakémkoli pohybu v kontaktu s tělem, tzn. ne příliš volné. Zároveň však není dobré mít triko, které škrtí, protože je příliš těsné. Půjdete-li se proběhnout v bavlněném tričku, zpotíte se, poté se na chvíli zastavíte, začne vám být za chvíli zima a ráno se vzbudíte v lepším případě s rýmou, v horším s bolavými zády. Naopak při použití funkčního prádla se vám toto nestane.

Prodyšnost

V neposlední řadě je jednou z nejdůležitějších vlastností prodyšnost. Co to znamená? Jak rychle a v jakém množství je materiál schopný odvést pot od těla. To znamená, že čím větší prodyšnost, tím více a rychleji se zbavíte nepříjemné vlhkosti.

Co když je špatné počasí?

bunda Craft

bunda Craft

Do teď jsme řešili oblečení v případě, že je krásné letní počasí. Mnohokrát tomu tak není a mnohé z nás si radši odepřou svou každodenní radost, protože nemají vhodné oblečení, nebo nechtějí přijít mokré. I tomu se dá předejít.

Je-li venku chladněji, nepoužívejte jako druhou vrstvu bavlněnou mikinu nebo šusťákovou bundu! Funkce funkčního prádla by byla k ničemu. Při výběru druhé vrstvy (lehké bundy, vesty) berte v potaz všechny vlastnosti jako při výběru trika. Opět je velice důležitá elasticita, odvod vlhkosti a potu a zároveň prodyšnost materiálu. V některých případech je vhodná i větruvzdornost. To znamená, že vaše bunda, popřípadě vesta, by měla být s Windstopperem.

V dnešní době se vyrábí mnoho funkčních a zároveň moderních a slušivých triček, kraťasů i spodního prádla. Není nad to se jít proběhnout a cítit se v suchu a teple. Vyzkoušejte ten rozdíl samy a uvidíte, že vzít si bavlněné tričko na běh Vás už ani nenapadne.