Více než 20 000 km značených tras

To je opravdu slušná porce turistických tras, které jsou propojené. Na spoustě z nich si budete užívat výhledy na Dolomity jako z pohádky. Celkem 7 jihotyrolských přírodních parků vzniklo především z důvodu, aby byla jedinečná přírodní a kulturní krajina zachována, chráněna a více přiblížena turistům. Jsou to tyto parky: Schlern-Rosengarten, Texelgruppe, Puez-Geisler, Fanes-Sennes-Prags, Trudner Horn, Drei Zinnen, Rieserferner-Ahrn a park Sarntaler Alpen.

Na území Jižního Tyrolska se nachází také jeden Národní park Stelvio/Stilfser Joch, který zasahuje i do sousedních regionů.

Pokud si rádi necháte poradit, kam na túru vyrazit, ubytujte se v jednom z hotelů Vitalpina, které jsou specializované právě pro turistiku a aktivní dovolenou. Celkem 33 hotelů je rozeseto po Jižním Tyrolsku. Třeba si vyberete z jejich balíčků připravených na míru právě těm, kdo rádi tráví dovolenou aktivně v horách.

I pro rodiny s dětmi je tu připravena spousta zábavy a zážitků. Protože děti jen obyčejné chození po horách brzy omrzí, jsou tu pro ně připraveny zážitkové trasy.

Teď na jaře se ještě vysoko v horách drží sníh. A tak vám raději doporučíme jednu velice pohodovou a zajímavou trasu v údolí – kolem jihotyrolského jezera Kalterer See/Lago di Caldaro.

Výlet kolem jezera Kalterer See je zajímavý pro nezapomenutelně krásnou krajinu všude kolem. Oblast kolem jezera je plná vinic a vinohradů a tak se ani není čemu divit, že je to oblast, kde produkují ta nejlepší jihotyrolská vína. Víno, které je typicky jihotyrolské a právě z této oblasti je červený Vernatsch. Jezero samotné se pyšní jedním NEJ – je to nejteplejší jezero v Alpách – v létě dosahuje teplota vody až ke 28 °C. Takže se tu po výletě kolem jezera můžete osvěžit.

Stále populárnější nordic walking

Nordic walking, aneb chůze s teleskopickými holemi, je čím dál tím oblíbenějším sportem. Výhod tohoto sportu je hned několik: je posilováno o 90 % více svalů, zatímco napětí svalového systému je o 30 % menší než u běžného joggingu. Navíc se při tomto typu pohybu spaluje 400 kalorií za hodinu.


V podstatě můžete za nordic walkingem vyrazit kamkoliv, ale v Jižním Tyrolsku byly otevřeny speciální parky pro nordic walking. Za vůbec nejlepší místo pro tuto aktivní chůzi s holemi se považuje středisko Nature Fitness Park Schenna-Hirzer-Meran 2000. Je tu velice kvalitní síť turistických tras a můžete tu využít služeb vyškolených instruktorů.

Největší park pro nordic walking v celých Alpách najdeme v Naturns/Naturno s více než 65 km příjemných a dobře značených tras v nadmořské výšce od 554 do 1700 m n.m. Teď už vám nic nebrání sbalit pohorky, hůlky a vyrazit do přírody. Nebudete litovat.


Další informace o Jižním Tyrolsku najdete na www.suedtirol.info/turistika a aktuální informace také na www.facebook.com/jiznityrolsko.