Základem plánu je mapa. Slušná mapa Vysokých Tater je mapa VKU Harmanec č.2 v měřítku 1:25 000, koupíte ji na místě a k nahlédnutí zde: www.tatry.nfo.sk/mapa.html . V mapě jsou vyznačeny turistické chodníky, tedy cesty značené klasickými 4 barvami. Vzdálenosti jsou vzhledem k velkému převýšení udávány ne v kilometrech, ale v hodinách. Nejznámější je Tatranská magistrála, červená značka, která prochází úbočím celého pohoří jako vlnící se vrstevnice. Z Tatranské Lomnice a z Hrebionku je možné se k ní přiblížit lanovkami, z ostatních nástupních míst je třeba vystoupat po značených cestách. Při plánování trasy si spočítejte přibližné převýšení, které budete překonávat a na každých 400 výškových metrů počítejte hodinu svižné chůze. Připočtěte přestávky na jídlo a focení + časovou rezervu cca 2 hodiny. Raději si ráno přivstaňte a vyrážejte klidně už kolem 6 – 7 h, jednak budete na chodnících sami, v létě je světlo už od 5 hodin a hlavně vám odpoledne zůstane čas na odpočinek, koupání, popř. časová rezerva na túře pro mimořádné situace.

Do batohu samozřejmě kromě svačiny a pití patří lékárnička, sluneční brýle, opalovací krém a náhradní oblečení (v Tatrách i v létě čepice, lehčí rukavice, bunda a lehounké sportovní kalhoty s dlouhou nohavicí). Náhlá změna počasí se sněžením či kroupami není výjimkou ani v létě. Ve výškách kolem 2 000 metrů se případná změna počasí projeví klidně poklesem teploty na pár stupňů nad nulou. Pokud plánujete túru v období, kdy je část dolin ještě (nebo už) zasněžena, rozhodně zabalte i mačky, návleky na boty, lehký cepín, popř. sedací úvazek, jistící pomůcky a kratší lano. Použití jistícího vybavení už ale vyžaduje předchozí zkušenosti a na značených cestách určitě nebude třeba.

V neposlední řadě je nutné zjistit aktuální předpověď počasí. Na Slovensku je vydávána speciálně pro Vysoké Tatry. Naleznete ji na www.shmu.sk/sk/?…, také na Slovenském rozhlasu www.rozhlas.sk a v neposlední řadě na stanici Horské záchranné služby ve Starém Smokovci www.hzs.sk. Předpověď je poměrně podrobná a v horizontu 3 dnů je i velmi přesná.

Samostatnou kapitolou je také bezpečnost pohybu v horách. Kromě pevných a pohodlných bot s vibramovou podrážkou, které vás podrží na kluzkých kamenech Tatranských chodníků, je potřeba dodržet zásadu pohybu ve skupině alespoň 2, lépe však 3 osob. V případě úrazu, zabloudění či jiné krizové situace je pak pomoc kamarádů mnohdy po řadu hodin tou jednou, která je právě dostupná. Pro případ nouze mějte s sebou vždy mobilní telefon, dostupnost signálu v Tatrách je poměrně dobrá, přivolat Horskou službu je pak otázka několika minut. Nonstop tísňové volání je možné na číslo 18 300, popř. 112. Na pomoc se vám vypraví záchranáři pěšky, na lyžích či vrtulníkem. Pokud chcete mít jistotu, že případná záchranná akce nezruinuje vaše celoživotní úspory, doporučuji pojištění dle návodu Horské služby www.hzs.sk/index.php?…. Alternativou je celosvětové pojištění Alpského spolku Alpenverein www.alpy.cz/…nverein.html, které se vám určitě vyplatí při častější návštěvě hor.

Příště slibuji již výpravu mezi tatranské velikány s charismatickým horským vůdcem, sníh, led, lana, mačky, cepíny a velkolepé scenérie.