Merida Bike Adventure, oblíbená cyklistická akce, která se každým rokem koná v jiné lokalitě, zavítá poprvé ve své jedenáctileté historii na jih Čech. Letošní ročník proběhne v terénech, které jsou obecně mezi českými bikery poměrně málo známé, o to však atraktivnější – na Novohradsku. „*Pro 11. ročník našeho závodu jsme zvolili kombinaci kopcovatého a na české poměry minimálně civilizovaného prostoru Novohradských hor a na druhé straně rovinatých a rychlých terénů Třeboňska. Část tras bychom chtěli vést i po rakouské straně Novohradských hor, takže nabídka tratí bude velmi pestrá a závodníci si budou mít z čeho vybírat,“ odhaluje plány letošního ročníku ředitel závodu Kamil Arnošt. „*Také pro samotné centrum akce, kde je start, cíl i víkendový kemp pro většinu účastníků, jsme vybrali krásné zázemí Penzionu Kamínek, který je schovaný uprostřed hlubokých třeboňských lesů. Troufám si tvrdit, že hezčí centrum jsme pro náš závod zatím ještě neměli,“ doplňuje Kamil Arnošt.

[
https://farm6.static.flickr.com/…46632774.jpg ]

Merida Bike Adventure je bodovací cyklistický závod dvojic, kde si účastníci volí trasu sami podle turistické mapy tak, aby během určeného časového limitu zvládli posbírat co [
https://farm6.static.flickr.com/…002e16_m.jpg >]nejvíce bodů z jednotlivých kontrolních stanovišť rozmístěných v prostoru závodu. Jedná se o závod dvouetapový, první den se jede 6 hodin, druhá etapa pak trvá 4 hodiny. Kolik každý závodník najede kilometrů, je tak dáno jeho fyzickou kondicí, ale i strategií, kterou zvolí při práci s mapou a vymýšlení optimální kombinace kontrol. Spokojení jsou bikeři, kteří zvládnou najet i přes 100 km, stejně jako cyklisté, kteří ve stejné době ujedou třeba jen 20 km, ale cestou si dají v hospodě na osvěžení jedno pivo. A jelikož se jedná o závod dvojic (mužských, ženských či smíšených), které se během závodu nesmí rozdělit, veškeré zážitky jejich prožívání v páru ještě násobí.

Součástí BA11 bude také speciální vložený závod pro ty nejnáročnější – Loap BA Challenge, který se poprvé uskutečnil v roce 2010 a setkal se s velmi pozitivní odezvou. [
https://farm6.static.flickr.com/…ed2279_m.jpg >] Při Loap BA Challenge si účastníci vezou s sebou všechno základní vybavení a noc mezi první a druhou etapou tráví na předem neznámém místě, v provizorním tábořišti na trase závodu. Naopak pro ty, kteří si zatím na hlavní závod netroufají nebo se nestihnou včas přihlásit, je vypsána kategorie BA Open, kde si účastníci za drobný poplatek pouze zakoupí mapu s kontrolami, vyzvednou si bodové hodnoty a mohou si zkusit naplánovat ideální postup a objet pár kontrol. Bez čipu a měření času, jen tak na zkoušku a pro radost.

Merida Bike Adventure se během své jedenáctileté historie stala nejvýznamnější akcí svého druhu v celé Evropě a pravidelně bývá o účast na ní velký zájem. Zájemcům o start doporučujeme proto sledovat webové stránky závodu (www.bike-adventure.cz), kapacita startovního pole bývá totiž v posledních letech vyprodána hned během několika málo hodin od spuštění přihlášek. Letošní ročník se koná v termínu 9. - 10. 7. s centrem v Penzionu Kamínek u Nových Hradů a přihlašovací systém bude spuštěn v průběhu května.


Další informace o závodu:

Merida Bike Adventure – závod, pro který bylo horské kolo stvořeno


Merida Bike Adventure je netradičním cyklomaratonem, kde nejste svázáni předepsanou délkou tratě, ale prostě jedete, na co máte. Je to výlet na kole podle turistické mapy. Napínavý kombinační rébus, při kterém řešíte, jak během časového limitu získat co nejvíce bodů, a vybranou taktiku pak několikrát měníte, podle toho, jak vám docházejí síly. A to vše ve dvojicích, což veškeré radosti a strasti, které zažijete, ještě násobí.
Pro Merida Bike Adventure potřebujete horské nebo trekingové kolo, partnera či partnerku do dvojice, chuť poznat něco nového a jeden volný letní víkend. V pátek večer dostane každá dvojice mapu závodního prostoru se zákresem přibližně 50 kontrolních stanovišť, každý den před startem etapy doplněné bodovými hodnotami jednotlivých kontrol. První den je časový limit 6 hodin, v neděli už pouze 4 hod. Úkolem je s pomocí turistické mapy vybrat a v terénu pak nalézt kontrolní stanoviště a tu nejrychlejší cestu mezi nimi. Správně si zvolit kontroly, které odpovídají vašim fyzickým i navigačním schopnostem, je stejně tak důležité, jako natrénovaná kondice. Kdo neoplývá fyzičkou, může svého odvěkého soupeře z maratonů porazit právě díky zkušené práci s mapou. Proč se Merida Bike Adventure zúčastnit?

Tento typ závodů, tzv. orientační cyklomaratony, nabízí všem milovníkům horských či trekových kol určitou alternativu ke klasickým maratonům. Závodníci nejedou po předem vytyčené trase, tu si musí naplánovat a realizovat sami, což nabízí volnost ve volbě vzdálenosti a náročnosti terénu (silnice / lesní cesta). Vzhledem k intervalovému startu nehrozí „zácpy“ na konkrétních cestách, závodníci se plynule rozptýlí po celém prostoru. Závod je mnohem rozmanitější a zábavnější, výsledky některých závodníků mohou být velmi překvapivé. Náročnost závodu dokonale prověří slabé i silné stránky obou partnerů ve dvojici, zejména když po dlouhých hodinách jízdy udělají chybu při hledání kontroly, jednomu z nich dojdou síly nebo potká defekt, a tak musí kompletně přepracovat svou strategii a zabojovat, aby nepřekročili časový limit.

Máte blízko k pohybu v přírodě a myslíte si, že Merida Bike Adventure by mohlo být to pravé pro vás? Není nic jednoduššího, než to zkusit. Na tratích podobných závodů potkáte klasické bikery, lyžaře, lidi startující na alpských maratonech, orienťáky i horolezce. Ale samozřejmě hlavně spoustu nadšených hobíků - víkendových sportovců pro zábavu.

Bike Adventure se během své historie stalo nejvýznamnější akcí svého druhu v celé Evropě a pravidelně bývá o účast na něm velký zájem. Zájemcům o start doporučujeme proto sledovat webové stránky závodu, kapacita startovního pole bývá totiž v posledních letech vyprodána hned během několika málo hodin od spuštění přihlášek.
Další informace na www.bike-adventure.cz, např. na videu z jednoho z prvních ročníků (2003, Vysočina – Nové Město na Moravě).
O atmosféře BA hodně vypovídají také záběry v naší fotogalerii a zážitky účastníků.